|
 Sebastien Ogier och Ford Fiesta WRC är redo för Rally Sweden. PRESSRELEASE
Ford och M-sport gör sig redo för årets upplaga av Rally Sweden som börjar den 9 februari. Fyrfaldiga världsmästaren Sebastien Ogier kommer köra Fords nya Fiesta WRC, försedd med en 1,6-liters EcoBoost-motor.
Den 9 februari drar årets upplaga av Rally Sweden igång, och pågår sedan under fyra dagar. Ford och M-sport har i år med sig fyrfaldiga världsmästaren Sebastien Ogier som kör nya Ford Fiesta WRC, med kartläsaren Julien Ingrassia. Fiesta nummer två körs av Ott Tänak tillsammans med kartläsaren och landsmannen Martin Järveoja.
– Vi ser verkligen fram emot 2017 års upplaga av Rally Sweden. Mitt mål är självklart att hamna längst upp på prispallen – i år med en annan bil. Det känns riktigt spännande att få komma dit och delta med mitt nya team, säger Sebastien Ogier.
Fords rallybil – nya Fiesta WRC
Den nya Fiestan, som har försetts med Fords 1,6-liters EcoBoost-motor, har gått igenom en stor omvandling, där hela 95 procent av den föregående modellen har designats om från början. Stallchefen Malcolm Wilson är förväntansfull inför den kommande tävlingen:
– Vi har en riktigt bra känsla inom teamet. Jag tycker att vi skapat en väldigt speciell bil. Vi har inte sparat in på något, utan har byggt en bil som är kapabel att utmana, och vinna, på högsta nivå, säger Malcolm Wilson.
Årets upplaga av Rally Sweden, går från Karlstad via Torsby över den norska gränsen, tillbaka till Sverige och Hagfors, för att avslutas i Torsby. En nyhet för året är den platsbyggda serviceanläggningen i Torsby.
» Pressrelease från Ford Motor Company AB.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-01-31 11:48:30
|
|
Oljeläckage stoppade Hansen i Rallye Lëtzebuerg, Munster vann.
I Luxemburg kördes Rallye Lëtzebuerg, från start tog hemmaåkaren Gregoire Munster i Hyundai i20 N Rally2 ledningen och höll den dagen ut. Totalt fyra olika sträckor som gick tre gånger på asfalt under lördagen.
12,6 mil special där Marijan Griebel tog fem sträcksegrar vid sidan om Munsters sju, ...Publicerad: 2026-07-12 09:47:17
Så gick tävlandet uppför Vårdkasbacken Härnösand. Vårdkasbacken Härnösand med Örnsköldsviks RK som arrangör, där körde Hälsingeserien deltävling med två åk uppför den knappt kilometern långa backen för de 20-talet ekipagen.
Snabbast totalt var Gerhard Sjökvist i Audi Quattro, han träffade bäst och vann före Kent Andersson i Ford Fiesta Rally2 oc...Publicerad: 2026-07-11 20:55:18
Stavbom och Hult - två vinnare i nya KMK Herrgårdsrallyt.
Katrineholms MK arrangerade KMK Herrgårdsrallyt på Djulö området precis i utkanten av Katrineholm, en flytt från Ericsbergs Slott där det i år pågår stor nybyggnation på området. Konceptet var sig likt, fyra sträckor i snabb följd med tidig start för att hinna i mål och ta fest i herrgårdsparken und...Publicerad: 2026-07-11 20:22:10
Solberg ser fram emot Rally Estonia - älskar tävlingen som förra året gav seger.
Till veckan drar Rally Estonia igång, fjolårets Estniska WRC deltävling innebar Svensk succé, den första Svenske WRC vinnaren på många år då Oliver Solberg och Elliott Edmondson satte segern i sin debut med Toyota GR Yaris Rally1 - nu har Svensken en halv säsong med WRC tävlingar i ryggen.
- Jag...Publicerad: 2026-07-11 12:30:59
Så körs Norska rallymästerskapet 2027 - kalendern presenterad.
Norges Bilsportförbund och dess rallysektion presenterade under onsdagen kalendern för kommande års nationalla mästerskap i rally. Man går nu in i tredje och sista året med konceptet om två rallyn på is, två på grus och två på asfalt.
Men inleder med Sigdalsrallyt och Rally Hadeland under januari...Publicerad: 2026-07-11 11:05:43
Herrgårdsrally med Radio & WebTV, följ även Rallye Lëtzebuerg.
En rallylördag med intressanta rally natt följa, 130-talet ekipage går för KMK Herrgårdsrallyt där Katrineholms MK arrangerar. Det ska tävlas över fyra specialsträckor på lika många mil. Starkt startfält med nya sträckor - både resultat och rallyradio sänder live.
Vårdkasbacken Härnösand tävlar o...Publicerad: 2026-07-11 05:40:10
Solberg, Levin, Bakken och Barncancerfonden stora vinnare i Hästkraftshelgens rallysprint.
Stenhårt in till mål i Hästkraftshelgens Rallysprint hos Årjängs MK - packat med folk i centrum där serviceplatsen hålls på gatorna - lika mycket uppe i backen där de tävlande tar målgång på marknadsplatsen efter att ha avverkat asfalt och grusslingan. Närmare 40 bilar till start efter ett par återb...Publicerad: 2026-07-10 20:45:28
Sesks och Suninen i Finskt test med Lancia.
Lancia kör på med tester och utveckling av sin Ypsilon Rally2 HF - i början på veckan sågs ett team i Finland flyga fram på grusvägarna med sikte att hitta inställningar och mer fart på grus till de snabba grusrallyna.
Från Rallyjournals Ville Hirvonen bekräftar man att två unga förare vana vid s...Publicerad: 2026-07-10 11:31:25
KMK Herrgårdsrallyt i Katrineholm, 130-talet åkare på fyra sträckor.
Sommararrangören Katrineholms MK satsar i år på KMK Herrgårdsrallyt vid Djulö Herrgård när byggnation pågår vid Ericsbergs Slott - från slott till herrgård - samtidigt mer stadsnära då även rallyts sista specialsträcka når mål precis i utkanten av staden. Utan ingående serier lockar rallyt 130-talet...Publicerad: 2026-07-10 08:48:11
Hälsingeserien kör om poäng i Vårdkasbacken Härnösand.
Vårdkasbacken Härnösand körs med Örnsköldsviks RK som arrangör, det handlar om deltävling för Hälsingeserien under lördagen. Det är en sträcka på runt 900 meter körs två gånger för dagen för de 24 anmälda.
Största klass är 4wd, sju åkare med Kent Andersson i Ford Fiesta Rally2, Stefan Hedström i ...Publicerad: 2026-07-10 05:55:18
|
| |