NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Svårtippat i Sydsvenska Rallycupen.
PRESSRELEASE

Med Simrishamnsmixen nu på lördag inleds Sydsvenska Rallycupen. De 185 förarna ger sig ut på de första 4 SS-milen av de cirka 35 mil specialsträckor som ska avverkas innan cupen går i mål i slutet av oktober. Längs vägen skall pengar fördelas till den som vinner Prispottslistan.

Idag skall vi först fördjupa oss i den största klassen med nästan 40 startande, A-förare 2WD. Att tippa topp tre i detta meriterade startfält är svårt, på gränsen till omöjligt.

I fältet finns tänkbara toppkandidater som sitter i nya bilar sen förra grussäsongen. Johan Axelsson, Nässjö i ex-Flodin BMW och Victor Karlsson, Vimmerby i ex Mattis Toyota har fått börja om från början och frågan är om de hittat rätt med alla inställningar för att hantera de lite speciella Skånevägarna.

2018 kördes ju ingen tävling men i 2017 års Simrishamnsmix visade sig framhjulsdrivna och bakhjulsdrivna bilar jämbördiga. Snabbast då var Robin Sandberg, Ryd före Mattis Olsson, Gullabo,(som nu bytt klass)sedan några som inte är med i år och på femte plats Johan Kastenman, Kristianstad. Kan de upprepa sina framgångar från 2017-års tävling? Visst är Robin segertippad.

Några mörka hästar finns i fältet, förslagsvis de två comebackande Jonatan Johanneson, Gullabo och Henrik Lennartsson, Skillingaryd, samt västgötarna Thomas Lennstrand, Kullings och Jonas Sandgren, Falköping, alla har kapacitet till framskjutna placeringar.

Slutligen till några som sitter trygga i sina ”gamla” bilar och med flera placeringar i översta toppskiktet från förra året. Per Eriksson, Emådalen avslutade 2018 med en seger i SSRC-finalen, Simon Karlsson, Gullabo hade ett fantastiskt 2018 och Thomas Grönberg, Oskarshamn känner fortsatt glädje av att vara tillbaka i 2WD och av att försöka komma före Per Eriksson. Vi får heller inte glömma bort Viktor Karlsson, Nybro som hade topptider i Rally Blekinge förra året, Joacim Kristiansson, Hörby och Johan Green, Hässleholm.

Som ni märker så har jag snart räknat upp hela startfältet i A 2WD och det visar på jämnheten och den höga kvalitén på klassen.

I B-klassen får nog Victor Hansen finna sig i att vara favorit, har tävlat flitigt både i Sverige och utomlands. Bör innebära att farten finns. Även Johannes Haraldsson, Hässleholm har tävlat mycket i vinter. Spännande klassbyte gör Elias Lörd, Hässleholm som radade upp segrar i C grupp E under 2018 och nu bytt upp sig till en Ford Fiesta R2. Liknande byte gör Emil Karlsson, Ljungby som med Christopher Zeijlons Volvo räknar med att uträtta stordåd.

Skall ungdom slå rutin i C-klassen? Det är frågan när 50+ bröderna Bo och Torbjörn Karlsson , Ryd respektive Grimslöv utmanas av 20- Simon Axelsson, Älmhult.

Glädjande stort startfält hittar vi i 4WD. Liksom 2017 har Mixen fått långväga besök. Algot Öberg, Eskilstuna och Stig Andervang, Rimo var de som det året utmanade Kristoffer Nilsson dock utan att räcka ända fram. Lyckas de i år? Förra årets SSRC mästare Robin Adolfsson vill säkert också vara högst upp på pallen. Men, den stora snackisen är ändå vilken press vi skall sätta på Mattis Olsson i teamets Ford R5. Med bakgrunden av hur svårt steget var för Pontus Tidemand när han gick till den högsta klassen så ligger vi ”lite lågt” och tror på topp tre.

I B- och C klassen för 4WD hittar vi Örjan Vahlund, Sigtuna samt Anders Stenkilsson, Simrishamn som bytt sin Mercedes mot en Ford!

Det slutliga tipset överlåter vi åt mästartipparen Tommy Svensson. Känn ingen press!!

Simrishamsmixen är också första deltävlingen i Hankook Competition där segraren vid årets slut ges möjlighet att testa en R5 bil från GN Motorsport Sweden. Företaget kommer också att bland alla startande i tävlingen lotta ut uppmuntringsbidrag på sammanlagt 25.000:- till B- och C-förare i 4WD och 2WD. Övriga klasser får motsvarande pengar i Ljungbys Midsommardans.

Kampen i dessa klasser och i alla andra kan ni följa på Resultatservice förstås men också på Sveriges bästa rallyradio Rally Live.


» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-04-02 22:37:34






GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Tidigare nyheter:
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.