NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Rekordstartfält i asfaltpremiären Bilmånsson Hörby Rallysprint.
PRESSRELEASE

När anmälan stängde till SMK Hörbys traditionsenliga öppningstävling i RS-DM/Asfaltcup i år med nytt namn Bilmånsson Hörby Rallysprint, var det med rekordmånga förare anmälda. Nya tävlingsledaren Linn Wingren kommer nu på söndag den 14 april att släppa i väg nästan 90 ekipage på Industriområdet i Hörby.
- Jättekul att så många ville komma och köra hos oss, konstaterar Linn.
- Vi är 20 bilar mer än i fjol och det är helt klart att omdömet från dom som körde då, att tävlingen var kul har burit frukt och gjort att ännu fler ville åka i år!
Bilmånsson Hörby Rallysprint körs helt och hållet på det norra industriområdet inte långt från Hörbycentrum. Här bjuds på tre heat där varje ekipage kör tre varv vardera.
- Dessutom släpper vi ut flera bilar samtidigt så det blir aldrig tråkigt för publiken, berättar Linn.
- Mitt på banan vid Räddningstjänsten har vi dessutom olika publikaktiviteter plus korvgrillning och precis som i fjol en speaker som ger all nödvändig information.
Nu är det inte bara ett stort startfält det är dessutom mer namnkunnigt än någonsin. Speciellt gläder sig Linn åt att fjolårsvinnaren från Hedemora, Mats Myrsell med landets hårigaste rallybil en Porsche 997GT3 Rally kommer på nytt besök.
- Så klart måste Myrsell räknas som het segerkandidat men han får tuffare motstånd än i fjol, lovar Linn.
- Tror till exempel att Simrishamns Joachim Grahn blir svårslagen och som här gör debut med sonen Adam som kartläsare i en WRC-Fiesta som kördes i Rally-VM för bara två år sedan.
Bakom den här duon finns ytterligare en handfull svåra utmanare till exempel ursnabbe dansken Kenneth Madsen i en för Sverige unik och mycket häftig Suzuki Maxi 2000. För att inte tala om utlandsrutinerade stockholmaren Lars Stugemo i nya vinnarbilen i WRC2-klassen, Volkswagen Polo GTI R5. Går inte heller att räkna bort Hässleholms Rolf Grybb som vann RS-DM i fjol och som i år taggat upp med ny vinnarbil. Den segerrika Opeln är historia och i år sitter han i danske rallymästaren Ib Kraghs vinnarbil Citroén DS3 R5.
- Vi får inte eller glömma bort våra egna hopp som faktiskt kan vara med i toppstriden, Robin Svensson, Victor Hansen och Joachim Kristiansson, menar Linn.
- Speciellt Victor har imponerat och som redan hunnit med att vinna både i Tyskland och senast i helgen dä han körde i Simrishamns rallypremiär.
Första start är klockan 10.00 från Stjärneborgs Auktioner där det strax intill finns publikparkering. Även på Hörby Bruk med gångavstånd direkt till specialprovet kan publiken parkera sina bilar.
- Men jag vill även poängtera att publiken verkligen respekterar de uppsatta parkeringförbjudet skyltar som finns, dessa finns där för att inte försvåra för Skånetrafikens bussar och Räddningstjänsten, uppmanar Linn.


» Pressrelease från SMK Hörby.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2019-04-09 06:30:39






EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.