NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Vi fick gräva gjupt i arkivet, tillbaka till 2005 i Kong Christian Race innan vi kunde finna en bild på Roger Rooth i full fart.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Med Rally Sweden, Midnattssolsrallyt och Marknadsnatta avgjordes 2018 års RM, stora tävlingar som skrämmer de äldsta och motorsvagaste bilarna - mästare 2018 var Daniel Wall.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Roger ha de sista åren figurerat som drivande kraft bakom Bilsport Rallucup men ägnar nu också tid åt RM serien för Historiska bilar.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Vimmerbys Kjell Fransson i VW 1303 tog hem RM guldet 2016 - på lördag startar årets RM serie!
Nystart för Historiska RM i Zabra Rallyt, Roger berättar om planerna.

Till helgen gör RM serien för Historiska bilar premiär i ny skepnad, serien har körts i skymundan de sista åren och aldrig fått det uppsving det skulle kunna få. Men nu finns det herrar som bestämt sig, en satsning att försöka lyfta RM serien och få tillbaka intresset för de gamla bilarna.

Bakom detta hörs namnet Roger Rooth, ett namn som figurerat i rallykretsar sedan länge, men vem är han då?
- Oj, svårt att berätta om sig själv. Är en rallytok sedan 8-års åldern då jag blev medlem i Ryds MK. I augusti-september 1974 när jag var i Ryds MK:s klubblokal första gången och såg rallyfilm öppnade sig en ny värld, ja det var alltså -74 som rallyintresset kom - då förstår ni att han har erfarenhet och vet vad han pratar om.
- Där och då i klubbens verkstadslokal såg jag en rallybil på nära håll för första gången, en Saab V4:a med korsinsug, precis en sådan som Stig & Per körde med för fabriksteamet, just den bilen jag såg då reg-besiktades första gången den 19:e sept 1974, ja, jag kan t.o.m. registreringsnumret på den bilen, fortsätter Roger som kan prata i evighet om sina Saabar som står honom varmt om hjärtat.

Men du har också haft en egen rallykarriär och inte bara stått vid sidan om och tittat.
- Körde Saab V4:a på 80-talet, var nog en av dom sista som tog SM poäng med en V4:a, det var 1989. Startade Bilsport Rallycup 2001 och fick då träffa en relativt nyanställd ung kille på Albinsson & Sjöbergs Förlag i Karlskrona, det var Mikael Johansson, han är numera en av mina bästa vänner, trots allt han utsätter mig för inför publik en gång om året på Lilla Bilsportgalan i Karlskrona, och resten, ja det är historia som dom brukar säga.

Men hur kom du in och intresserade dig av RM-serien och fick igång den här omstarten?
- Blev invald i Historiska utskottet hösten 2017 och tänkte att det kunde vara intressant att se hur det fungerar, efter samma säsong kollade jag statistiken för RM och ställde frågan på ett möte om vi ska lägga ner serien eftersom nästan ingen visste att den fanns. Det finns faktiskt flera som tror vi startat om det nu efter en tidigare nedläggning, men RM har bara levt i skuggan.

RM serien har kört med startpoäng så det är inte raketforskning att leta upp hur många som startat i samtliga RM tävlingar under ett år.
- I min värld har ett mästerskap inget existensberättigande om antalet som startar i alla deltävlingar är ensiffrigt.
- Utskottets ordförande Erik Uppsäll, han är för övrigt en av dom snabba Saabförarna som jag såg upp till som snorpalt, han ville ha ett förslag på något som inte var nerläggning och det fick han under sommaren 2018. Sedan har det efter diskussioner vid HU:s möte blivit justeringar som har landat i det vi har till 2019. Erik och jag har drivit på varsitt håll med att försöka få tävlingar till RM:et och vi vill försöka göra något av det. Går inte det på 3 år då var intresset för dåligt, men då kan ingen säga att vi inte försökt i alla fall, fortsätter Rooth.

Men vad väntar då i årets RM, lite kort om tävlingarna.
- För första gången går RM i tävlingar som är helt onotade. Den första tävlingen körs ihop med Bilsport Rallycup och Rallyklassikerna i Nybro kommande helg, dom två sista ihop med Rallyklassikerna medan den andra deltävlingen i Ryd körs som en helt ren RM-tävling, inga andra bilar eller serier! Vi hoppas att detta ska fungera och att det lockar arrangörer att kommande år köra "rena" RM-tävlingar, då kan vi öka statusen på Historiskt Rally och då kommer det troligen mer tävlande, är det kul så sprider det sig, så enkelt är det.

Hur högt är målet satt för RM-serien den här säsongen?
- Mer än 14 ekipage som startar i samtliga deltävlingar, gissa varför, garvar Roger och nog kan vi förstå vad han menar.

Hur har era idéer hittills mottagits bland de aktiva?
- Tycker det har mottagits väl, vi har fått många uppmuntrande tillrop och så har vi haft nått enstaka klagomål på åldersgränsen på föraren, men alla regeländringar har tillkommit efter åsikter från tävlande eller före detta tävlande, det är gjort en research som ligger grund till regeländringarna, vi har inte "tyckt detta" själva i Utskottet.
- Vårt mål var att försöka locka tillbaka dom gamla bilarna som försvunnit efterhand som det kommit nyare bilar. Rally är precis tvärt emot Racing, där är dom äldre bilarna flest, många fler än dom nyare, och allra flest är dom i Racing i den klassen som är både äldst och har minst motorer, mer eller mindre raka motsatsen mot Rally.

Kan ju inte undgå frågan, framtiden?
- Framtiden äger dom tävlande helt och hållet, finns det tävlande så är vi i utskottet övertygade om att då finns det arrangörer som vill arrangera.

Det finns en hel del synergieffekter i detta med Historiskt Rally faktiskt.
- Vägslitage, äldre bilar har mindre effekt, ju äldre desto mindre väg sliter dom generellt sett. Då kan man plötsligt använda vägar som man inte kan använda till moderna trimmade bilar p.g.a. vägslitage, då kan helt plötsligt arrangörer ta fram sträckor man använt förr.
- Säkerheten, ju krokigare det är ju lägre blir hastigheten, och ju lägre hastigheten blir, ju mer ökar säkerheten och risken att man slår sig när man missar vägen minskar.
- Åskådare, vi vet att gamla bilar lockar ut många åskådare, många åskådare kan också generera positiva saker för arrangörerna.

- Kan vi om 3 år ha tävlingar som är helt egna med bara RM, då tror vi att framtiden ser mycket positiv ut för Historiskt Rally, det får blir Rogers avslutande ord här!

På lördag är det dags, då rullar RM serien igång i Zabra Rallyt hos Nybro AC!

Publicerad: 2019-04-30 11:44:40






EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.