NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Fredrik Åhlin.
© Fredrik Åhlin.
Sedan senaste starten, Rally Liepaja förra hösten har bilen fått en rejäl service och även en ny design.

© Fredrik Åhlin.
© Fredrik Åhlin.
Fredrik Åhlin och Joakim Sjöberg tillbaka i Skoda Fabia R5:an.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Fredrik Åhlin gör sig redo för ny SM start, ska hitta tempot efter tio månaders uppehåll.
Fredrik Åhlin om SM-comebacken i Köping, visar upp ny design på Fabia R5:an.

Fredrik Åhlin gör spännande comeback i rallybilen efter ett långt uppehåll, när planerna inför årets säsong gick om intet valde Fredrik att ta en paus, men nu till årets fjärde SM deltävling är han tillbaka.
- Tyvärr har det blivit ett uppehåll på nästan 10 månader men det känns jättebra att få möjligheten att vara tillbaka i R5:an igen.
- Jag har CA1 Sport som fortsatt kommer driva bilen, det har alltid varit viktigt för mig med kontinuitet och att ha samma ingenjörer med som vet hur jag vill ha det. Det är nästan ännu viktigare nu med ett så pass långt uppehåll bakom mig.

Lång paus från rallybilen, då behövs det en del tester inför.
- Vi kommer att köra ett två dagars test i nästa vecka för att försöka komma så väl förberedda som möjligt.

Samtidigt som rallybilen stått stilla är det många som undrat, vad gör du egentligen när inte rallysatsningen varit i samma fokus?
- Jag jobbar för Audi AG på avdelningen Audi Driving Experience med olika utbildningar, mycket kurser på diverse Formel 1 banor världen runt med Audi R8:a, så en hel del bilkörning blir det även om det inte är i rallyskogen!

Senast du körde SM, i South Swedish Rally förra året slutade det med seger, då hade du en del tävlingar i bagaget. Nu väntar tuffast möjliga motstånd med förare som kommer väl uppvärmda från VM äventyr i Finland. Men hur ser du på dina chanser?
- Vi går in i tävlingen förhoppningsvis väl förberedda men det är jättesvårt att säga om vi har kvar tempot från EM avslutningen 2018 eller om det kommer ta lite tid att komma in i körningen. Men vi kommer till Kolsvarundan med ambitioner om att först och främst hitta rytmen igen och sen får vi ta det lite som det kommer.

Finns det några mer rallyplaner efter SM tävlingen i Köping?
- Vi har lite planer, men fokuserar nu först på nästa helg och tackar Skoda Sverige, Lecab, Bruse, Fuchs Oil och Speedline för stödet, och på fälgarna sitter Michelin däck!
- Vidare under hösten får vi fundera och fokusera mot nästa säsong.

Publicerad: 2019-08-09 08:55:39






EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.