|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Rally-SM lyfter Junior-SM med treårig satsning på större startfält. PRESSRELEASE
Svensk Bilsport storsatsar på juniorerna i Rally-SM, och gör en nysatsning för att lyfta Junior-SM under säsongerna 2025-27. Fokus ligger på att skapa förutsättningar för ett stort startfält i en stenhård tävlingsmiljö där talang, seriöst och hårt arbete i kombination med samarbete och stöd ska ge ett lyft för det viktigaste svensk rallysport har: Juniorerna.
Visionen är att skapa ett JSM med stora startfält och stenhård konkurrens baserat på rimliga kostnader, enkel teknik och en kultur av samarbete vid sidan av tävlandet.
Satsningen på Junior-SM (JSM) är minst treårig, med målet att ha minst 25 startande som kör hela mästerskapet, helst redan 2025 men åtminstone 2026-2027.
Förarnas ålder i JSM är 18 år, till och med det kalenderår de fyller 24 år.
Nyckelfokus: Sportsliga och ekonomiska förutsättningar
För att säkerställa att så många som möjligt kan delta, kommer klass Standard att utgöra den enda klassen för juniorer i JSM. Standardklassen, där man tävlar med Homologerade Grupp F-bilar, är en plattform med:
- Överkomliga bilkostnader: Fler har råd att köpa eller bygga en bil, och krascha den utan att riskera att hamna i stora ekonomiska svårigheter under lång tid.
- Hanterbara driftskostnader: Det är ekonomiskt möjligt för fler att underhålla och tävla.
- Enkelhet och tillgänglighet: Bilarna kräver inte specialkunskap eller specialdelar för att tävla. De kan byggas och underhållas utan unika komponenter från specifika tillverkare.
Lockande prispengar och förmåner.
För att göra mästerskapet än mer attraktivt, erbjuder Junior-SM:
- Prispengar: Storleken på prispotten beror på antalet deltagare. Vid ett fullt startfält kommer juniorerna tävla om en prispott på minst 200.000 kr.
- Utbildningar och tester: De som kör hela mästerskapet ges möjligheter att delta i gemensamma utbildningar och tester.
- Media- och PR-paket: Varje tävlande i mästerskapet får en dedikerad möjlighet att visa upp sig genom ett media- och PR-paket.
Inga hinder för juniorer att tävla i befintliga bilar.
Förare som tävlar i trimmade bilar i 2WD-klassen kommer inte kunna tävla om medaljer i JSM, utan tävlar då i Rally-SM. JSM-medaljerna, och programmet med stöd för juniorer, riktas till tävlande med standardbilar.
Trimmade tvåhjulsdrivna bilar är häftiga och uppskattas av många. Men en snabb Grupp H- eller R-bil kostar idag flera hundratusen kronor, och har många dyra komponenter som kräver regelbundet underhåll för att undvika kostsamma reparationer. För att fler unga förare ska få chansen att tävla i SM redan i tidig ålder, ligger fokus i JSM framöver på den kostnadseffektiva och förhållandevis enkla standardklassen Grupp F.
En kultur av sammanhållning och konkurrens.
Visionen för det "nya" JSM bygger på tanken om samarbete och ömsesidigt erfarenhetsutbyte vid sidan om tävlingarna. Svensk Bilsport och Styrgruppen för Rally-SM strävar efter att utveckla en stark "vi-kultur" bland juniorerna, samtidigt som stenhård konkurrens under tävlingarna uppmuntras. Denna unika kombination av sammanhållning och konkurrens kommer att öka våra juniorers styrka och konkurrenskraft på den internationella arenan.
Hans Bååth, medlem i Styrgruppen för Rally-SM, säger:
"Styrgruppens beslut baseras på det faktum att alldeles för få juniorer satsar på JSM. Vi vill skapa ett JSM där så många som möjligt får chansen att visa sin snabbhet och sin talang. För det krävs en kostnadsnivå som inte bara några få klarar av att finansiera."
"Efter 35 år som amatörförare och 15 års arbete inom professionell motorsport har jag sett många satsa stora pengar i hopp om att skapa resultat, bli upptäckta och etablera sig internationellt som betalda förare. Tyvärr ser inte motorsporten ut på det sättet. Det är ytterst få som kör gratis eller får betalt för att tävla. De allra flesta drar ihop varenda krona till sitt tävlande. I det perspektivet vill vi se fler som slåss om JSM-medaljerna. För att fler ska ha råd krävs lägre kostnader."
"I det nya JSM kommer talang och hårt arbete att belönas, inte ekonomiska resurser. Klass Standard blir då rätt för JSM. Det går att bygga en vinnarbil för mindre än 150.000 kr. och då har du i princip en Grupp H-bil förutom drivlina, bromsar och fjädring för en halv miljon. Dessa bilar möjliggör tävlande utan stora ekonomiska risker och utan dyra eller svårfunna komponenter."
"Grupp F innebär att fler kan tävla utan ständig oro för karriär och privatekonomi. Det är bilar som gör det möjligt att tävla ofta och på så sätt få många mil i kroppen. Våra internationellt framgångsrika förare har ofta kommit via enklare bilar som folkrace och VOC."
Uppdaterade regler och information kommer att publiceras under hösten. Men redan nu är det hög tid att fixa bil och resurser för att tävla i Junior-SM 2025.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2024-08-06 22:40
|
|
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Sträckan Mikolajki Arena på 2,5km avverkad underk vällen, snabbast totalt hemmahoppet Mikolaj Marczyk som hade 0,1 sekund till Andrea Mabellini och ännu en tiondel till Martins Sesks.
Svenskarna utanför topp 10.
Som 12:a genom sträckan, 2,4 sekunder från snabbaste ses Mille Johansson och ...Publicerad: 2025-06-13 21:11
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Klockan 19 rullar Rally Poland igång, en första kort publiksträcka. Under dagen kördes först träning och efterföljande kval som sätter startlistan i Rally2 klassen, snabbast på båda var Martins Sesks som är tillbaka i Skoda Fabia RS Rally2 för ett inhopp vid sidan om sin WRC satsning med M-Sport.
...Publicerad: 2025-06-13 17:06
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Dammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.
Det var några år sedan Bre...Publicerad: 2025-06-13 05:47
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Historiska Sprint & Back Cupen går för Guttstasprinten hos Kolsva MS på söndagen, en sträcka på 1,95km körs två gånger ute vid Norsabanan. Intresse växte till sig och slutligen 25 åkare i listan.
Endast tio ekipage för den historiska klassen med Håkan Huggare, Jörgen Jansson, Göte Nygren och Karl...Publicerad: 2025-06-13 05:36
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Isak Reiersen och Mille Johansson med co-drivers går för kval under tidiga eftermiddagen. Kvalet kan ses när WebTV sändningen drar igång klockan 13:00.
Det är sträckan Baranowo på 6,3km som används, redan vid 10:30 inleddes fria träningen och vid 13 går kvalåk igång som sätter startpositionen för...Publicerad: 2025-06-12 21:26
Stort intresse för Skilling 500.
Planerade maxtaket är 150 anmälda enligt inbjudan och sista anmälningsdag är på måndag för Skilling 500, arrangerat av Skillingaryds MK.
Tävlingsledningen har sett över tidsschemat inom ramarna för våra avlysningstider.
– Vi ser att vi kan ta emot fler än vad vi planerade för när inbjudan g...Publicerad: 2025-06-12 21:13
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Svenska SprintRallyCupen med andra deltävlingen för året, nu Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar. Dit väntar två sträckor som går dubbelt för de 88 tävlande - enkelt med bara fyra klasser då licensklasserna samsas.
Standard är delat störst med 34 deltagare i listan där vi hittar SM åka...Publicerad: 2025-06-12 21:02
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Till hösten körs 49:e South Swedish Rally, den 12-13:e september är det Olofström som är basen för rallyt. Det blir nio sträckor varav fyra sträckor körs två gånger, totalt 109km special och alla sträckorna på grus.
Den 27:e juli öppnar anmälan för rallyt fredagen den 12:e september på kvällen kö...Publicerad: 2025-06-12 20:38
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
6,3km långa sträckan Baranowo inleder det Polska VM Rallyt, där körs under fredagen träning, kval och shakedown. Vid 10:30 inleds den fria träningen där de tävlande har två åk att göra, klockan 13 går Rally2 täten ut för att göra sitt kvalåk som sätter startpositionen. Från klockan 14 har de restera...Publicerad: 2025-06-12 18:44
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
Är Ekrundan en av årets billigaste tävlingar, per kilometer ss där sträckorna bara går en gång, ja så kan våran tävling Ekrundan summeras med några få ord.
Vi har i år fått tillgång till 3 stycken fantastiskt fina vägar varav stora delar där det inte körts rally på många år vilket är extra roligt...Publicerad: 2025-06-11 20:28
|
|
Tidigare nyheter:
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.
Anmälan stängd - fullt startfält till Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för helgens Rally Poland, sju bilar med Svenskt intresse.
Anmälan stängde på 69 ekipage för SM Veckan, vassa namn i listan.
Oliver Solberg klättrar till seger på Sardinien.
Enköpings Motorklubb fyller 100 år - arrangerar jubileumsrally!
WRC tabellerna efter Rally Italia Sardegna.
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland. » Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare. » Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|