|
 Dags för klassiska Vännäs-Plåt rallyt. PRESSRELEASE
1982 kördes den första upplagan av Vännäs-Plåt rallyt – tidigare under namnen Essberallyt respektive Pex-rallyt – och på lördag 18 februari är dags för tävlingens 34:e upplaga.
Genom åren har meriterade förare som Mikael Ericsson, Ola Strömberg och Thomas Rådström för att nämna några fartglada chaufförer vunnit denna tävling som kan ses som övre Norrlands äldsta och mest anrika rally.
I trakterna kring Vännäs kommer nu sju tidigare bekanta skogssträckor att avverkas.
– I år blir det dock ingen publiksträcka på Pengfors Motorstadion, däremot kommer serviceplatsen att vara förlagd dit, berättar tävlingsledaren Leif Sjöström inför stundande fartfest.
– Just en fartfest kan jag garantera. Vi har aldrig haft ett så bra underlag på vägarna varför jag kan lova att det kommer att gå riktigt, riktigt fort, säger Leif om tävlingen som ingår i Övre Norra Bilsportförbundets DM-serie och även i riksomfattande VOC Mekonomen sverige serie vilket då logiskt innebär att det till största delen kommer att handla om Volvobilar i startfältet.
2000, 2001 och så sent som 2014 vann hemmaföraren Jörgen Jonasson Vännäs-Plåt rallyt i en Mitsubishi respektive Golf Gti och nu är han på gång igen.
I en Skoda R5 gör Jörgen en intressant start och det som en av favoriterna nu när det handlar om för honom mycket bekanta sträckor.
Till start kommer även Vännäs MK:s Marcus Nilsson som vann tävlingen så sent som i fjol,
även en sen anmälning på Stefan Jonsson.
– Samtidigt fungerar också denna tävling som något av en förpostfäktning, genrep, inför nästa vinter då vi åter ska arrangera ett SM-rally första helgen i februari 2018, berättar Leif Sjöström.
Men det är då det…
Närmast står 34:e upplagan av Vännäs-Plåt rallyt på programmet med första start klockan 11.00 nu på lördag med 62 st anmälda förare från hela Sverige.
» Pressrelease från Vännäs MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-02-13 18:56:40
|
|
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Strax innan Rally SM drar igång med ss7 i Thoréns i Kil Rally Killingen drar sändningarna igång i Sveriges Television. Då lördagens första vända på Skållerud sträckan bildar kvalet för att ta plats i SM Veckans final så får hela SM fältet TV-sändning i SVT.
Sändningarna med Johan Ejeborg drar igå...Publicerad: 2026-06-22 11:10:55
Sju wildcards presenterade för SM-Veckans rallysprint.
När Rally SM samkör med SM Veckan, d.v.s. lördagens ss7 - SM-seriens enda sträcka för lördagen och samtidigt kval för SM Veckans Rallysprint blir det ett större startfält som ansluter.
Under fredagen går 10 bilar i 1300 Rally Cup efter SM-fältet, de avslutar sin tävling på fredagskvällen. Iställe...Publicerad: 2026-06-22 09:14:04
TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece.
Årets åttonde deltävling i WRC-serien är EKO Acropolis Rally Greece, från Loutraki väntar 17 specialsträckor över 32 mil på dem tävlande. En tuff tävling för både bilar och besättning som inleds med shakedown torsdag morgon som sänds i vår WebTV & Video avdelning.
På kvällen startar rallyt med en...Publicerad: 2026-06-22 05:53:21
Patrik och Göran rejält taggade inför dubbla SM-tävlingarna i Värmland.
Värmländska Kil bjuder till helgen på SM-tävlingar i rally. Jagande Patrik Flodin och Göran Bergsten är rejält taggade inför fjärde deltävlingen i Rally SM.
– Jag ser fram emot lite rallyåka igen. Sist vi körde här bjöd Värmland på otroligt fina grustävlingar, men det var ändå all publik som ble...Publicerad: 2026-06-21 17:58:36
Andervang sjua i helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Midsommarhelgen innebar Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally runt Hardenberg, ett midsommarrally över 10 specialsträckor på närmare 13 mil asfalt och grus. Fyra sträckor på sex mil under midsommaraftonens kväll innebar mörkerkörning, resterande tävlande under lördagen andra hälft.
Kevin v...Publicerad: 2026-06-21 10:13:28
JRD Motorsport körde framgångsrikt ARC2-test med Marcus Grönholm.
JRD Motorsport har avslutat ett krävande tvådagarstest av nya ARC2-bilen, med tvåfaldige världsmästaren Marcus Grönholm bakom ratten. Testet som organiserades av Backroads of Appalachia i staden Hazard, Kentucky, markerade en viktig milstolpe i utvecklingen av vad JRD anser vara framtiden för toppkl...Publicerad: 2026-06-21 08:17:45
Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år.
Fredagen den 10:e juli är det dags för Hästkraft Årjäng och dess årliga backtävling som arrangeras av Årjängs MK. Årligen bjuder det på spännande startfält dit de tävlande bjuds in av arrangören, Svenska och Norska åkare gör upp om pallen i 4wd och 2wd - det finns också ett annat prestigfyllt pris, ...Publicerad: 2026-06-20 11:30:18
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
EKO Acropolis Rally Greece, årets åttonde WRC deltävling och starten på grussäongen, från Grekland till finalen, 14:e deltävlingen i Saudi Arabien handlar om grusunderlag. Några tuffa tävlingar för Oliver Solberg där han straffats hårt för små misstag, trots mager utdelning på asfalt är Svensken tre...Publicerad: 2026-06-20 08:13:22
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...Publicerad: 2026-06-19 12:24:01
|
| |