|
 Öppet i alla klasser när Rally-SM avslutas. PRESSRELEASE
East Sweden Rally i Linköping avslutar årets svenska mästerskap, och det är nytt rekord med 73 anmälda ekipage.
Finalen i Linköping blir avgörande i samtliga sex SM-klasser. I hästkraftstinna Trimmat 4WD toppar Thomas Thunström, Ludvika, före Niklas Hägg, Ilsbo. Thunström övertog ledningen i Köping, då Bodens Michael Wiström slog bort ett hjul, tvingades bryta och dalade till bronsplats. Wikström och Hägg lämnar sina egna bilar hemma och kommer i hyrda, nya R5:or för att ta ifatt den handfull poäng de har upp till Thunström.
Ändå var det inte någon i den trion som slogs om totalsegern i Köping, utan det gjorde Tobias Johansson och Mattias Adielsson i en stenhård jakt på tiondelar och sekunder. Johansson har kört för få deltävlingar för att kunna slåss om guldet, men Adielsson kan helt klart klättra från sin nuvarande fjärdeplats i tabellen.
"Alla" tog för givet att Jacob Jansson, Kopparberg, var klar mästare i Otrimmat 4WD efter sin andraplats senast i Köping. Men i finalen får alla startande tio extra poäng, och det innebär att Emil Carlsson, Katrineholm kan gå om. Då måste storfavoriten Jansson bryta och Carlsson vinna klassen och ta power stage-poäng på sista sträckan.
För seniorerna med tvåhjulsdrivna bilar har Hässleholms Anders Åberg ett gyllene utgångsläge i otrimmade klassen. Osvuret är ändå bäst, för i rally kan precis allt hända och värste konkurrenten Johnny Andersson, Hedemora, har vunnit de senaste två mötena.
I Trimmat 2WD tappade Martin Lundquist, Fagersta, ledningen i Köping på en punktering. Vips tog Robin Sandberg, Ryd, över och det är främst mellan dessa två kampen står.
Juniorerna har hela tiden satt färg på Rally-SM. Den 19-årige talangen Elias Lundberg, Sala, var uträknad efter motorraset i Östersund och punkteringen i Karlskrona, men har förvaltat de andra sträckorna väl och kan som rookie i JSM ta sitt första guld i Linköping. Han jagas främst av Sebastian Johansson, Gotland, och Daniel Röjsel, Falun.
I JSM Trimmat skiljer det en ynka poäng mellan Emil Karlsson, Hällefors, och Andreas Persson, Torsby. I Köping var Persson före Karlsson.
Än har inte tredjeplacerade Pontus Åhman, Almunge, avslöjat vad han tänker köra för bil. Kanske det blir en vinnare?
Totalt får respektive klassegrare i Linköping 35 poäng, plus möjligheten att köra in ytterligare tre på power stage. Den stora poängskörden gör att spänningen i allra högsta grad lever inför SM-finalen i Linköping.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-08-27 21:16:43
|
|
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...Publicerad: 2026-06-23 05:53:32
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Strax innan Rally SM drar igång med ss7 i Thoréns i Kil Rally Killingen drar sändningarna igång i Sveriges Television. Då lördagens första vända på Skållerud sträckan bildar kvalet för att ta plats i SM Veckans final så får hela SM fältet TV-sändning i SVT.
Sändningarna med Johan Ejeborg drar igå...Publicerad: 2026-06-22 11:10:55
Sju wildcards presenterade för SM-Veckans rallysprint.
När Rally SM samkör med SM Veckan, d.v.s. lördagens ss7 - SM-seriens enda sträcka för lördagen och samtidigt kval för SM Veckans Rallysprint blir det ett större startfält som ansluter.
Under fredagen går 10 bilar i 1300 Rally Cup efter SM-fältet, de avslutar sin tävling på fredagskvällen. Iställe...Publicerad: 2026-06-22 09:14:04
TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece.
Årets åttonde deltävling i WRC-serien är EKO Acropolis Rally Greece, från Loutraki väntar 17 specialsträckor över 32 mil på dem tävlande. En tuff tävling för både bilar och besättning som inleds med shakedown torsdag morgon som sänds i vår WebTV & Video avdelning.
På kvällen startar rallyt med en...Publicerad: 2026-06-22 05:53:21
Patrik och Göran rejält taggade inför dubbla SM-tävlingarna i Värmland.
Värmländska Kil bjuder till helgen på SM-tävlingar i rally. Jagande Patrik Flodin och Göran Bergsten är rejält taggade inför fjärde deltävlingen i Rally SM.
– Jag ser fram emot lite rallyåka igen. Sist vi körde här bjöd Värmland på otroligt fina grustävlingar, men det var ändå all publik som ble...Publicerad: 2026-06-21 17:58:36
Andervang sjua i helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Midsommarhelgen innebar Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally runt Hardenberg, ett midsommarrally över 10 specialsträckor på närmare 13 mil asfalt och grus. Fyra sträckor på sex mil under midsommaraftonens kväll innebar mörkerkörning, resterande tävlande under lördagen andra hälft.
Kevin v...Publicerad: 2026-06-21 10:13:28
|
| |