NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Mästarna Andersson och Flodin kör för nya rallyguld i helgen.
PRESSRELEASE

Två av de 73 förarna i EC Snapphanerallyt kan säkra sina SM-guld på lördag: P-G Andersson och Patrik Flodin. Båda är också regerande mästare.

Efter två genomförda deltävlingar fortsätter Rally-SM redan kommande helg i Hässleholm.
– Vi hade hoppats på några fler startande. Men säsongen är så komprimerad att det är tufft att hålla bilarna i topptrim till nästa tävling, konstaterar CG Wilke, tävlingsledare.
Vinterns båda deltävlingar ställdes in på grund av pandemin, och Skillingaryds MK tvingades flytta sin tävling till slutet av september.
Det gjorde att Rally Killingen i Kil inledde och redan två veckor senare var det dags för South Swedish Rally i Älmhult. Med samma korta mellanrum står nu EC Snapphanerallyt för dörren. Om ytterligare fjorton dagar väntar finalen.

Samtliga fyra deltävlingar räknas, och så här långt är det tre förare som har tagit maximala 60 poäng. En ny fullpoängare i Hässleholm och P-G Andersson samt Patrik Flodin kan återigen titulera sig svenska rallymästare. För Andersson vann huvudklassen förra året, internationellt klassade fyrhjulsdrivna bilar och Flodin var överlägsen i trimmade tvåhjulsdrivna bilar. Även regerande juniormästaren Hampus Jakobsson har full pott så här långt, men till Snapphanerallyt är det bara fyra juniorer till start.
– Det är jättesynd och det gör att segraren bara får maximalt 17 poäng istället för 30, säger Jakobsson.
Alltså får han fortsätta guldjakten när finalen körs i Skillingaryd.
– Vi ligger femma i stora SM och där är det så tätt att det bara är fem poäng upp till silver. Dit ska vi försöka ta oss i helgen, fortsätter Jakobsson, som var just tvåa totalt förra året efter ”omöjlige” Patrik Flodin.

Flodin hade som mål att vinna samtliga specialsträckor i årets SM. Den drömmen gick i kras i Älmhult. Inte heller Andersson har vunnit allt, men sett till att vara snabbast på power stage, den sträcka där fem extra SM-poäng delas ut till snabbaste förare. Samma resultat för Flodin. Bakom dem har det varit spridda framgångar för konkurrenterna, vilket gör att ännu en seger i helgen ger ointagliga poäng.
– Så var det i fjol också, då säkrade vi guldet i tredje deltävlingen. Det spelar ingen roll egentligen, för vi ska åka finalen oavsett. Rally är en materialsport, så allt kan hända, säger Flodin.
I Älmhult hade P-G Andersson en härlig fight med unge Dennis Rådström, som utmanade rejält. Tyvärr slutade det i en våldsam krasch för Rådström.
Främste utmanare nu är Mattias Adielsson, med startnummer två direkt efter Andersson. Adielsson ligger även tvåa i mästerskapet, men distanserad med 29 poäng.

Kalmars rutinerade Joachim Carlström leder klassen Nationella 4 wd, men har bara fyra poäng tillgodo på Dan Johannesson, Mellerud. Skuggar gör även Roger Gustavsson, från Östernärke. Två poäng har han upp till Johannesson.
Allra tuffast är det i Internationella 2 wd, där juniorerna dominerar stort. En handfull förare slåss om segern och kommer att göra allt för att putta Victor Hansen från SM-täten. Gullabos Calle Carlberg ligger närmast, bara två poäng bakom. Han vann premiären, men fick ge sig för Hansen i Älmhult – med 1,4 sekunder.
I nya SM-klassen Standard har Isak Arvidsson, Gullabo, imponerat. Men spänningen ökade rejält när han tappade stort på en lättare avåkning senast i Älmhult. Utmanas i första hand av Johan Holm, Trollhättan.

EC Snapphanerallyt startar redan på torsdagen med presskonferens klockan 18.00 och därefter öppnar den administrativa incheckningen. Att köra så fort förarna behärskar startar fredag kväll med publiksträckan Garnisonen, som körs två gånger. Sedan är det ytterligare sex sträckor under lördagen. Klassiska Hovdala söder om Hässleholm avslutar dagen, innan första startande (P-G Andersson) väntas in till Hässleholm för målgång kvart över tre på eftermiddagen. Kanske för att koras som svensk mästare i huvudklassen.


» Pressrelease från Svenska RallyMästerskapen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-09-07 13:03:28






Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.

Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...

Publicerad: 2026-04-29 13:05:27


Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
© M-Sport.Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.

Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...

Publicerad: 2026-04-29 11:40:40


Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
© Wishart MediaTom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.

Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...

Publicerad: 2026-04-29 10:45:53


Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.

14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...

Publicerad: 2026-04-29 09:02:39


Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


Tidigare nyheter:
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.