|
  Rally Swedens 200 osynliga hjältar. PRESSRELEASE
200 markägare, en länsstyrelse och hela bilsportsverige har nu gett klartecken för Rally Sweden i Umeå den 9–12 februari 2023.
Nästa år ska det ske ännu tidigare.
– Dialogen från vår sida måste börja betydligt mycket tidigare för att det ska fungera för alla parter. Det är en lärdom vi tagit med oss och som vi måste utveckla ytterligare, säger Rickard Johansson, säkerhets- och tillståndsansvarig, Rally Sweden.
Det krävdes 200 markägaravtal och ett besked från Länsstyrelsen innan Rally Sweden-
ledningen helt kunde andas ut.
Men nu när allt är på plats är det klart att knappt hälften av specialsträckorna är utbytta mot de från i fjol. Vindeln, Kamsjön, Långed och Kroksjö är ersatta. Norrby, Västervik, Botsmark och Floda har tillkommit.
– Inför årets tävling har vi i dialog med markägare och intressenter kommit fram till att vissa sträckor inte är möjliga att använda. Vi kommer in som en stor arrangör och behöver nyttja mycket mark som andra än vi äger, säger Rickard Johansson.
När väl den första WRC-bilen startar i Umeå är det månaders hårt arbete och otaliga
timmars planering på detaljnivå som i slutändan binder samman hela Rally Sweden.
– Det är ett otroligt detektivarbete för att ta reda på alla markägare. Det handlar om
alltifrån de största skogsbolagen till den enskilda privatpersonen som äger att sommartorp. En del äger flera hundra hektar mark, andra förfogar över hundra kvadratmeter. Alla påverkas och alla blir berörda av detta, berättar han.
Att nyttja andras mark och göra intrång är sett till vetenskapen en ständig källa till oro och i många fall med stora konflikter. Under premiäråret blev debatten stundtals hätsk kring just markfrågorna där samebyarna fick utstå oförtjänt kritik.
– Det är inte rättvist. Vi har haft ett bra samarbete med samebyarna inför årets tävling och en dialog som gynnar båda parter. Det är viktigt att poängtera att vi som arrangör inte kan komma några månader innan och kräva det ena eller det andra. Vi nyttjar deras och andras mark och dialogen från vår sida måste börja betydligt mycket tidigare för att det ska fungera för alla parter. Vi vill att Rally Sweden är en naturlig del av Västerbotten och att Västerbotten är en naturlig del av Rally Sweden, säger Rickard Johansson.
» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2023-01-23 22:11
|
|
Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.
Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...Publicerad: 2025-04-15 22:34
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Närmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.
Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...Publicerad: 2025-04-15 22:19
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."
Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.
"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...Publicerad: 2025-04-15 22:17
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
|
| |
|
|
|