NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

SMK Hörby dominerar den 59:e TV-Svängen.
PRESSRELEASE

På lördag den 7 september är det dags för den 59:e upplagan av skånska rallyklassikern TV-Svängen. En upplaga som tråkigt nog följer den lite nedåtgående trenden med mindre startfält och i år är det strax över 70 bilar som ger sig iväg från Hörby och Lågehallarna. Men det finns ändå glädjeämne menar ordföranden i SMK Hörby, Malin Lindström.
- Absolut och det är väldig roligt att i vår klubb är intresset fortsatt stort, vilket bevisas av att nästan en tredjedel av deltagarna på lördag tävlar för SMK Hörby.

Exakt 19 bilar kör med klubbadress SMK Hörby och dessutom är där några av dessa med chans på totalseger. Ett är Victor Hansen/Victor Johansson som vann klassen Trimmat i fjol och som dessutom vann totalt 2021 med sin Peugeot.

Ytterligare tändmedel för ”2xVictor” är att man i händelse av klasseger tar hem ”Stefans Däckservice Hörbys Vandringspris” för gott. Ett pris som vandrat sedan 2012.
- Men det blir inte helt lätt då där finns flera andra heta segerkandidater, menar tävlingsledare Linn Wingren och räknar upp.
- Vår egen DM-ledare Joacim Kristiansson är en men jag varnar även för klubbkamraten Pontus Berglund som genrepade i helgen uppe i Småland med tuffa Svenska Rallycupen.

Mot hemmatrion sätter tävlingens till antalet anmälda näst största klubb Hässleholms MK (tio ekipage) främst upp Toyota-åkarna med SM-rutin, Johannes Haraldsson och Johan Green.

I 4WD saknas fjolårsvinnaren Fredrik Nilsson, SMK Hörby. Istället kan klassen och även fajten om totalseger bli en dansk uppgörelse. I nya serien Sydsvenska Mästerskapet där TV-Svängen är final, är det nämligen danska Subaru-föraren Mick Fraas som leder. Den som lär pressa hårdast både om seger i tävlingen och i ”SSM-serien” är hans egen pappa Johannes Fraas, även han i en Subaru men av lite äldre modell.

Helgens upplaga är deltävling fyra av sex i Södra BF:s Rally-DM som innefattar Skåne och Blekinge. Även här i klassen Standard b finns en Hörbyförare längst upp i tabellen berättar Lin Wingren.
- Det är Jim Nilsson som leder som den här gången får ny kartläsare i Volvon då ordinarie Jörgen Jönsson tävlar i Tyskland. Istället är det SM-kartläsare Danny Holgersson från Ryd som sitter till höger.

Den 59.e upplagan av TV-Svängen körs med fyra specialsträckor öster och nordost om Hörby, blir även ett litet genrep inför nästa års 60-års firande.
- Då hoppas vi att en större rallyserie kommer på besök och sätter lite guldkant på firandet, avslöjar ordförande Lindström.
Något som ställer större krav på antalet specialsträckor vilket klubben rendan börjat kika på.
- Problemet är att utbudet av lämpliga sträckor i Mellanskåne är begränsat mycket begränsat, men vi har ändå gott hopp om att lite nya vägar till 2025.

I TV-Svängen precis som i andra tävlingar är säkerheten högt prioriterad. I fjol gick SMK Hörby ett steg längre än de flesta, när man tog ”Drönare” till hjälp för att övervaka tävlingen.
-Dessa fungerar som säkerhets funktionärer genom att sända bilder direkt till säkerhetschef och tävlingsledning, berättar ansvarige Torsten Haapala.
- Skulle något inträffa får vi väldigt snabbt en bild över vad som skett på platsen och säkerhetsansvariga kan agera därefter.

Drönaren flyger på en höjd av 50-100 meter vilket inte gör det möjligt att identifiera människor på marken. Men vid tidigare flygningar har ett problem uppstått när okända icke godkända drönarpiloter, flyger över tävlingsområdet. Något som är förbjudet och som kan ge upphov till kollisioner i luften förklarar Haapala.
- Skulle så ske kan människor på marken riskera att få delar på sig så vi ber alla som tänkt använda sina drönare, att avstå för att inte äventyra säkerheten.

TV-Svängen har Hörby Sportcenter/Lågehallarna som tävlingscentra och central serviceplats. Första startande ger sig iväg här ifrån klockan 10.00 och runt 14.00 beräknas första bil vara i mål i den 59:e upplagan av SMK Hörbys rallyklassiker.


» Pressrelease från SMK Hörby.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2024-09-02 18:14:43






Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
© emotorsport.seDen 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.

Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...

Publicerad: 2026-06-12 13:25:34


Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
© emotorsport.se- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.

Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...

Publicerad: 2026-06-12 11:27:35


Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.

Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.

Fjorton bilar f...

Publicerad: 2026-06-12 09:10:38


120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
© emotorsport.seStörst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...

Publicerad: 2026-06-12 05:54:36


Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...

Publicerad: 2026-06-11 20:15:31


80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seAnmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...

Publicerad: 2026-06-11 18:13:31


Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
© Opel MotorsportEfter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.

Tillsammans med kartläsar...

Publicerad: 2026-06-11 14:23:45


40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.

Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...

Publicerad: 2026-06-11 12:00:28


Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
© Rally Costa Brava.Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...

Publicerad: 2026-06-11 09:00:18


Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.

38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...

Publicerad: 2026-06-11 05:54:22


Tidigare nyheter:
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.