NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Jonas Karlsson en av åkarna i A/B klassen.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
PRESSRELEASE

Dammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.

Det var några år sedan Bresontrofén ingick i SverigeSerien men nu är det dags igen. Rasbo MK lockar med dryga fyra och en halv mig specialsträcka på fina byavägar. Till och med vädret ser i skrivande stund för detta ”inför-reportage” att vara helt på vår sida.
Oj vad det svider att inte få köra det här fina rallyt. Men redan då Rasbo blev klart så visste jag att vi klassansvariga var bokade på annat håll med ett uppdrag som inte låter sig flyttas. Men vi jobbar som bekant för klassen och inte för vårt eget bästa så även om det svider så var valet enkelt att säga jag till Rasbo och den här fina tävlingen, berättar klassansvarig Roger Fransson.

Riktigt tunnt med startande.
Ni som känner mig riktigt bra vet att jag ogillar omskrivningar av verkligheten. Att vara så få till start som vi är i en så fin tävling som Bresontrofén, som dessutom i år fått SverigeSerie-status och som ligger i en så central del av Sverige det är inget annat än jättedåligt. Bara tretton bilar till start är ett lågvattenmärke som jag hoppas vi slipper uppleva igen och som jag faktiskt inte ser något riktigt rimlig förklaring till.

Vad tror vi då om resultaten i de olika VOC klasserna?
Även om klasserna är osedvanligt små i Rasbo så kommer det inte att vara någon walk-in-the park att vinna någon av våra klasser, det är som bekant extremt tajt i VOC.
I VOC Mekonomen Rallys Elitklass A/B är Magnus ”Linkan” Lindkvist tillbaka efter en tävlings-serie-krock i premiären senast. Som toppförare sedan länge får Linkan med detta bära oket av att vara toppseedad. Men, Tim Palmqvist och Jonas Karlsson kommer att utmana stenhårt. Sist i Vara separerades dessa båda unga herrar av en enda futtig tiondels sekund efter åtta tuffa sträckors körning. Med detta i minne så är påstår jag att det är omöjligt att avgöra vem av dessa två som är hårdast utmanare till Linkan. Kanske blir det tre på samma sekund i Rasbo till helgen? Troligen då med någon av dem som segrare. Och kanske utgör de här tre också prispallen i Elit A/B … om alla tre kommer i mål vill säga.

Väldigt svårt att tippa Cup C.
I VOC Cup C går Krister Olsson ut toppseedad. Med intensivt tävlande och numera också relativt stor SverigeSerie-erfarenhet kan det absolut räcka ända till seger för Krister, vi har väntat på att den ska komma. Men det finns ett antal lokala/regionala namn till start som jag helt ärligt har väldigt dålig koll på. Något i bakhuvudet säger ändå att Tierps Mikael Andersson är ett namn som jag bör lyfta.

Välkomna till Rasbo, till Bresontrofén och till en spännande fortsättning på årets SverigeSerie.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Skilling 500:[Resultat]
Staffanstorps Festivalracet:[Resultat]
Hammarbacken:[Resultat][Info]
Trollsprinten:[Resultat]
Hammarbacken - träning:[Resultat]
SM Jyväskylän Kesäralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2025-06-13 15:06:40






Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Trollsprinten hos SMK Trollhättan och Arena Hedeäng - två åk på sträckan och seger för Heidi Ryrlén i debuten med Ford Fiesta Rally2. Bästa tid båda vändorna, tvåa ses 4wd konkurrenten Urban Andersson som hade 7,5 sekund upp vid målgång.
- Jag backade i målsvängen på båda sträckorna, har justera...

Publicerad: 2026-06-13 19:21:34


Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seStörst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.

Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...

Publicerad: 2026-06-13 05:54:54


Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
© emotorsport.seDen 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.

Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...

Publicerad: 2026-06-12 13:25:34


Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
© emotorsport.se- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.

Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...

Publicerad: 2026-06-12 11:27:35


Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.

Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.

Fjorton bilar f...

Publicerad: 2026-06-12 09:10:38


120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
© emotorsport.seStörst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...

Publicerad: 2026-06-12 05:54:36


Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...

Publicerad: 2026-06-11 20:15:31


80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seAnmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...

Publicerad: 2026-06-11 18:13:31


Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
© Opel MotorsportEfter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.

Tillsammans med kartläsar...

Publicerad: 2026-06-11 14:23:45


40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.

Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...

Publicerad: 2026-06-11 12:00:28


Tidigare nyheter:
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.