NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Jag minns ju när man var yngre och läste Teknikens Värld och Idrottsbladet om de strapatser som utspelades under RAC - det har varit på min bucketlist sedan dess. Därför har jag tävlat sporadiskt i år, istället har fokus lagts på att fixa bilen till toppskick och allt renoverat och nytt in i minsta detalj på hans Volvo 240.

© Martin Lindén.
© Martin Lindén.
Efter två försök i Volvo PV har man lärt sig massor, bland annat att planen att resa från Göteborg inte gick, den färgelinjen lades ned för 10 år sedan. En av flera anekdoter från de två tidigare åren.

© Martin Lindén.
© Martin Lindén.
Långa sträckor och transporter kan göra bränslebristen påmind, därför har en ny större tank byggts till Volvon för att inte riskera att stå utan bränsle. Det är mycket att tänka på inför stora tävlingar.

© Martin Lindén.
© Martin Lindén.
Motor, växellåda och stötdämpare, allt har varit nedplockat av teamet inför årets tävling där bland annat östgöten Håkan Lindh och Calle Andersson varit med i teamet.

© Martin Lindén.
© Martin Lindén.
Med inspiration från goda tidens Subarufärger klär sig det Svenska Volvoteamet när de ger sig ut i stora världen för fem dagar i Wales med Roger Albert Clark Rally.
Lindén går all in för fem dagars Roger Albert Clark Rally - större tank & mer reservdelar.

Kommande vecka är det dags för Roger Albert Clark Rally, en tävling som innebär fem tävlingsdagar, 35 specialsträckor, över 50 mil special för de 180-talet tävlande som kör hela rallyt.
Historiskt rally från Carlisle där Roger Albert Clark Rally Motor Club arrangerar - leriga och skitiga vägar i Wales i typiskt novemberväder. Ett äventyr som lockar stort, ett par Svenska ekipage där ni i måndags kunde läsa lite kort om Arne Rådströms förberedelser - andre Svensk är Team Skogsåkarnas Martin Lindén med co-driver Rickard Forsell för Norbergs MC.

The Flying Brick ersätter PV´n.
Lindén har gjort två försök i Volvo PV men nu blir det med Volvo 240 så som vi sett honom på hemmaplan tävla, men hur ser då förberedelserna ut?
- Vi har tagit fram strykjärnet och slätat ut linjerna på Volvon till en 240, "The Flying Brick", det är väl inte heller någon dussinbil där borta men det är ju flera stycken med i rallyt denna gång. I England är det ingen som känner igen en PV, oroväckande många gissade på att det var en SAAB! Men otroligt många som var nyfikna på bilen i alla fall, får se om det blir samma nu?
Hur har det gått med PV´n på de krävande vägarna?
- Vi har ju cruisat omkring med PV´n och det har funkat bra, senast blev det en försmädlig dikesvist i Kielder-skogarna i retlig promenadfart. Men vi åkte helt utan bakbromsar vilka krånglade under en stor del av rallyt, vi fick bryta den dagen och starta om, men i mål kom vi som bästa svenskar. Vi var för övrigt bästa svenskar även 2021, bästa Volvo båda gångerna, och enda. Klassegrar blev det också.

Rallycross och arbete som uppvärmning.
Jag har hållit upp med rally sedan Skilling 500 vid Midsommar för att gå igenom bilen och inte riskera att köra sönder, jag har kört för skojs skull och för att hålla igång lite i några rallycrosstävlingar under sensommaren. Annars har tiden gått till förberedelser med bil och som egenföretagare att jobba in de två veckor som äventyret beräknas ta.

Svårt med bränsle ledde till större tank.
Så bilen är renoverad in i minsta detalj och servicebilen lastad?
- Jodå bilen har varit i molekyler med motor, låda, bakaxel, stötdämpare som varit på renovering. Vi har erfarenhet av att det kan bli svårt att få bränslet att räcka till och hinna ut med bränsle på ett par ställen att vi har tillverkat en större tank med allt vad det innebär.
Jag har bra hjälp av mekanikerna, bland andra östgötske Håkan Lindh och Calle Andersson. I Storbritannien kör man service som man gjorde här förr, där service eller "managementcars" stannar där de kan utefter vägarna så det kan bli en hel del kaos där och då.
- Man får heller inte glömma att växla till sig mynt att man kan ringa från telefonautomaterna om man behöver då mobiltäckningen inte alltid är den bästa på engelska landsbygden.

Mer reservdelar, verktyg och bättre komfort.
Rallyt är långt, antar det är extra mycket reservdelar jämfört med en "vanlig" tävling?
- Vi har fått låna en servicebuss av en sponsor, vi har då betydligt större servicebil denna gång och kan få med mycket reservdelar men också resa lite bekvämare. Som tur är har säsongen tagit slut i Sverige så att vi kan låna en del grejor av kompisar som vi kan packa med.
- Men man blir ju nojjig av att fundera på vad som kan gå sönder! Men med svets och en vinkelslip känns det ganska tryggt.

Drar söder ut i helgen.
Lastar gör teamet på fredag eller lördag och åker hemifrån på söndag, då ned till Amsterdam för att ta färjan till Newcastle.
- Vi är fyra gubbar totalt, kommer att vara utvilade. Men vi har en relativt smal budget för projektet.

Flera sträckor väntas vara dem samma som tidigare år, kanske något som kan hjälpa?
- En del sträckor kommer vi känna igen, på gott och ont.

Forsell fixar noterna - översätter till Svenska.
Det har pratats om träning också?
- Jo som kartläsare och förare har vi legat i fysisk hårdträning under hösten för att orka vara på topp under hela tävlingen, det blir långa dagar - fem tävlingsdagar och så resande och förberedelser på plats.
Vi läste för övrigt hos er att Patrik Barth översatt noter till svenska åt Arne Rådström - lite kul för Forsell håller på med precis samma sak i detta nu. Vi testade förra gången att köra efter engelska noter men det fick vi ge upp efter några hundra meter.

"we saw there was some steam or smoke"
Det är mycket att hålla ordning på, sådant man lärt sig efter ett par starter, som första gången, 2021, efter första sträckan stod en funktionär med ficklampa och lyste in i bilen strax efter mål och kollade sprinten till släckaren, den hade vi givetvis glömt att dra ur. "Next time you are out", röt funktionären, ett enkelt "Oooouuups" lät det i kupén.
- Vid ett annat tillfälle uppe i Skottland kokade bilen och det var lite kris, vi stannade strax innan starten ute i skogen för satt få tag på vatten. Då kom ett par äldre damer galopperande från ingenstans med en dunk vatten och tjoade "we saw there was some steam or smoke coming out from your car, we thought you might need some water".

Största segern är att komma i mål.
Det här är ett äventyr som alla rallydårar borde uppleva, vi åker för att vinna och kommer vi i mål har vi vunnit - så enkelt är det. Vi ska även försöka hinna marknadsföra #FkkCancer, då det var ett visst intresse kring våra dekaler för det förra gången.
- Önska oss gärna lycka till, det kommer behövas - men nu måste jag fortsätta lacka lite fälgar, avslutar Martin för att beta av nästa punkt på to-do listan.


 19-24/11 Roger Albert Clark Rally. Roger Albert Clark Rally Motor Club.
   
INBJUDAN
E-ANMÄLAN
ANMÄLNINGSLISTA
 

Deltävling i:

Om tävlingen: "Cirka 50 mil special med 98% grus."
RESULTAT
RESULTAT
WEB TV
WEB
TV
GPS TRACKING
GPS
TRACKING
PM/INFO
PM/INFO
PM/INFO
KARTA




Följ helgens rallyn:
Rallye Vosges Grand-Est:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
Staffanstorps Festivalracet:[Resultat]
Hammarbacken:[Resultat][Info]
Trollsprinten:[Resultat]
Hammarbacken - träning:[Resultat]
SM Jyväskylän Kesäralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2025-11-13 05:50:02






Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
© emotorsport.seFörsta dagen med tre sträckor avverkade i franska Rallye Vosges - Grand-Est - 4e Opel GSE Rally Cup - trea och tvåa har Calle och Torbjörn Carlberg varit genom dagen i sin tävlingsdebut med nya Opel Mokka GSE.

Sträckseger med åtta sekunder tog Timo Schulz på andra sträckan, något som byggde margi...

Publicerad: 2026-06-13 21:49:35


2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
© emotorsport.seSkilling 500 hos Skillingaryds MK med Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien till start med 110-talet bilar. Fem olika sträckor stod på programmet - fina och utslagsgivande sträckor där avslutningen var en ny sträcka, en riktigt SM-sträcka. De stora regnmängderna som hotat höll s...

Publicerad: 2026-06-13 21:07:58


Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Trollsprinten hos SMK Trollhättan och Arena Hedeäng - två åk på sträckan och seger för Heidi Ryrlén i debuten med Ford Fiesta Rally2. Bästa tid båda vändorna, tvåa ses 4wd konkurrenten Urban Andersson som hade 7,5 sekund upp vid målgång.
- Jag backade i målsvängen på båda sträckorna, har justera...

Publicerad: 2026-06-13 19:21:34


Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seStörst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.

Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...

Publicerad: 2026-06-13 05:54:54


Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
© emotorsport.seDen 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.

Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...

Publicerad: 2026-06-12 13:25:34


Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
© emotorsport.se- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.

Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...

Publicerad: 2026-06-12 11:27:35


Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.

Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.

Fjorton bilar f...

Publicerad: 2026-06-12 09:10:38


120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
© emotorsport.seStörst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...

Publicerad: 2026-06-12 05:54:36


Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...

Publicerad: 2026-06-11 20:15:31


80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seAnmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...

Publicerad: 2026-06-11 18:13:31


Tidigare nyheter:
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.