|
 Tuff utmaning för Tidemand i Malaysia. PRESSRELEASE
Säsongens kanske största utmaning väntar Pontus Tidemand i helgen. Malaysian Rally är Asia-Pacific Rally Championships fjärde deltävling och beskrivs av många som att köra rally i en bastu. Pontus kommer dit med en god ledning i mästerskapet och är förberedd på att vad som helst kan hända när han och kartläsaren Emil Axelsson tar sig an den malaysiska djungeln.
Nya erfarenheter och upplevelser är förmodligen de ord som bäst beskriver Pontus år med Skoda Motorsport så här långt. Asia-Pacific Rally Championship (APRC) med sina exotiska destinationer och säregna vägkaraktärer är något utöver det vanliga och trots att Pontus inte har någon tidigare erfarenhet från de här tävlingarna att förlita sig på, har han axlat sin uppgift med bravur. Halvvägs in på säsongen finns två vinster och en andraplats i bagaget, vilket ger en stark mästerskapsledning och goda förutsättningar för att knyta ihop säcken på bästa sätt.
- Allt har stämt väldigt bra från början med ett team som kan sin grej och gör en otrolig ansträngning vid varje tävling och mitt och Emils samarbete som fungerar helt fläckfritt i alla lägen, berättar Pontus. När man inte behöver fundera på detaljer kan man lägga allt fokus på rätt saker och både vara hundraprocentigt redo inför varje rally och behålla koncentrationen tävlingen igenom. Det ger resultat.
Gemensamt för alla eventen i APRC är att de bjuder på unika utmaningar. Nog för att de tre första tävlingarna på Nya Zeeland, Nya Kaledonien och i Australien var tuffa, men nu väntar den hårdaste av dem alla - Malaysian Rally. Eventet har staden Johor Bahru, belägen i staten Johor i västra Malaysia, som bas och efter en startceremoni på fredag kväll ska ekipagen klara av 14 specialsträckor på totalt 226.56 km under lördagen och söndagen. Det kommer inte att bli någon lätt match med de smala och sicksackiga vägarna som visserligen kräver lite lägre hastigheter, men desto större fokus för att inte hamna i de djupa dikena. Men den största prövningen är utan tvekan det tropiska klimatet med temperaturer på omkring 30 grader i skuggan och luftfuktighet på 95%.
- Den klibbiga värmen kommer definitivt bli vår värsta fiende den här helgen, säger Pontus. Det är trevligt för en dag på stranden, men när man är ovan de här temperaturerna och dessutom sitter instängd i en bil med mycket som står på spel så fördubblas utmaningarna som man har under en vanlig tävling. Men viljan är det inget fel på och det ska bli kul att få testa sig själv och tänja sina egna gränser. Det blir ju extra spännande nu när man konkurrerar lika mycket med sig själv som sina faktiska konkurrenter.
Efter tre av sex deltävlingar i Asia-Pacific Rally Championship, har Pontus fått ihop 108 poäng. Närmast därefter kommer Team MRF-kompisarna Gaurav Gill och Jean-Louis Leyraud med 74 respektive 56 poäng.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Rally Nyköping NRC - Marczyk snabbast av alla i Rally Nyköping.
För att inte jämföras skulle NRC-gänget inte köra SM-seriens näst sista sträcka, när även fler sträckor ströks så blev det ett kort äventyr för de flertalet testande ekipagen. Grejen att starta i inbjudningstävlingen var att köra på valfritt däck, fabrikat och mönster.
Det var Kanadensaren Brando...Publicerad: 2026-05-16 23:02:13
Ackesten tog hem Norberg Sprinten.
Lördagsrally med Norberg Sprinten där slutligen 22 åkare gjorde upp över en sträcka tre gånger, snabbast runt var Mattias Ackesten som ensam genom 4wd.
Tvåa totalt näste klassvinnare och då Martin Lundqvist som i Seat var bäst med trimmat 2wd, vann A/B-klassen före B-förare Adam Myllylä. Trea to...Publicerad: 2026-05-16 22:30:14
Hemmasegrar och hårda fighter när Sekurab Rally SM avgjordes i Nyköping.
Den tredje deltävlingen i årets Sekurab Rally SM avgjordes i helgen i Nyköping. I såväl regn som sol bjöd de Sörmländska vägarna på två dramatiska dagar.
Under lördagen skulle 10 sträckor avgöras kring Nyköping. Dagen inleddes med grått och regnigt väder, som successivt sprack upp och övergick ti...Publicerad: 2026-05-16 21:53:07
Patrik och Göran vann gruspremiären i rally-SM i Nyköping. Idag kördes gruspremiären i årets Rally-SM och Patrik och Göran kammade hem segern och klättrade en placering och har nu bara en poäng upp till SM-ledning.
– Det har varit ett jättefint och kul rally. Målet i helgen var att ta så många SM-poäng vi bara kunde och den strategin lyckades vi med, säger...Publicerad: 2026-05-16 20:05:24
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
|
| |