NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Götenerundan bjöd VOC serierna på perfekta förhållanden.
PRESSRELEASE

Götene MK stod värd för andra sommartävlingen i VOC Mekonomen Rallys Sverige- och SommarSerie. Vädergudarna bjöd på strålande solsken och temperaturer på rena sommarnivåer. Emil Andersson i Elit B vann sin klass och lyckades även vara totalsnabbast i det tuffa motståndet. I högsta elitklassen segrade Daniel Torph vars motsvarighet i Cupklassen lyssnar till namnet Marcus Holm. Snabbaste ungdom i klassen var Victor Hansen. De västgötska vägarna bjöd på utmanande rallyåka av absolut högsta klass.

Med en inledande sträcka som bjöd ekipagen på allt en rallyduo kan önska satte Götene MK tonen för dagens utmaning. Fina vägar av absolut toppkvalitet med omväxlande karaktär. Lägg därtill ett kompakt rally med relativt korta transporter och en centralt belägen serviceplats så är receptet för en perfekt rallydag i hamn. En månad tidigare var klassen i sydligaste Sverige och bjöds på snöfall, nu sken solen och kvicksilvret (om nu någon använder sådan termometer längre) ryktas ha nått väl över 25 graders sträcket.

Förra året föll Götene ur programmet pga en teknikalitet i arrangemangsprocessen. I år flöt allt och nog var det värt väntan på dessa fina vägar. Att klubben dessutom visar rutin i arrangemang och håller ett bra tidsschema trots både regularity och historiska klassen som gick ut först är bra jobbat. I alla fall jag blir ju sugen på att komma tillbaka.

Daniel Torph tar hem segern i A-klassen.
Elit A bjöd på lite omkastningar i toppen mot vad klassen vant sig vid. Inga nya namn men de har bytt lite plats. Med ynka 3,4 sekunder samlar fyra ekipage ihop sig efter drygt 3,5 mil specialsträcka. André Nygren åkte av redan på dagens första sträcka i en känd avåkarböj. Han fick med detta nöja sig med en fjärdeplats denna gång efter att ha kört på tiondelen lika med Dennis Askling som dock hade bättre tid på särskiljande SS 1. Bara 2,4 sekunder före duon flög Oskar Larsson förbi sista paret målskyltar på jakt efter segrande Daniel Torph som med 1 sekund till godo kunde inkassera en fullpoängare i de två serierna. Mindre lyckosamma var Nilsson-jämtarna Mattias och Niklas ”Nibbe” som båda försvann från tätstriden redan på SS1.

Återigen ser vi hur spännande det blir när några av Sveriges mest talangfyllda rallyförare gör upp med i det närmaste identiskt material. Med tiondelens marginal klarar klockan inte att skilja André Nygren och Dennis Askling åt, mer rafflande än så klarar inte ens Tre Kronor och Canadas Lönnlöv bjuda upp på flera timmars försök. Att det sen inte ens skiljer en kortare raksträcka till tvåan Oskar Larsson och välförtjänte segraren Daniel Torph cementerar i mina ögon vikten av enhetsklasser i svenskt rally. Jag har sagt det förut men det tål att upprepas, de här herrarna kommer bjuda oss på en mycket spännande serie i år, var så säkra.

Totalseger och klasseger för Emil Andersson.
Helgen före Götenerundan körde Emil Andersson i Karlstad med vad som visades sig vara tre spräckta kolvar. En beundrande renoveringsinsats med sista skruven på topplocket onsdag kväll resulterade i att bilen tidvis stod med motorn på under resan på trailer ned till Götene för att köras in. Uppenbarligen var renoveringsarbetet lyckat då Emil körde hem en totalseger i klassen följd av de två 18-åringarna Isac Nordström och Lukas Kindgren, båda med 6 sekunder till framförvarande.

Jag blir tvungen att upprepa mig igen. Emil Andersson går från klarhet till klarhet. Det tillhör verkligen inte vardag att vi ser andra än A-förare totalsegra men en liten skara förare har gjort det. Inte första gången för Emil men det är ingen bedrift som lätt upprepas. Nyblivne B-föraren Isac Nordström visar också stor talang och snabbhet när han jagas av sin jämnåriga kombattant Lukas Kindgren. Vad ska framtiden bjuda dessa två unga herrar? Jag kan heller inte låta bli att lida med Andreas Liljeberg som trots egen utsago inte ”laddar på” ändå rullar ned för ett brant dike efter en intern kontrovers om notleverans. Han är dock i gott sällskap då annars så stabile och snabbe Rickard Gustafsson även han rullade. I båda fallen handlade det om en kurva som nöp om jag förstått det hela rätt. Även Patrik Fredriksson mötte sitt Waterloo på SS2 efter att ha satt en kanontid på första sträckan.

Markus Holm toppar pallen i Cup-klassen.
Ett nytt namn kliver in i serielistorna i form av Markus Holm och detta med inte mindre än en 30-poängare. Kim Mastad jagade hårt men får se 3,2 sekunders marginal utgöra skillnaden till klasseger denna gång. Cirka halvminuter efter duon kommer Tobias Andersson in på en meriterande tredje låter även sitt namn komma in på serielistorna.

Det är alltid med extra glädje jag noterar nya namn i våra listor. Jag både gratulerar och välkomnar Markus Holm och Tobias Andersson till riktigt fina prestationer. Känner jag leende norrmannen Mastad rätt så bjuder han på ett brett leende och välkomnar konkurrensen i toppen.

Victor Hansen snabbaste ungdom - igen!
Andra tävlingen i rad tar Victor Hansen hem full pott och jagades av Oliver Granfors och Daniel Åhman.

Victor visar att bedriften i Älmhult inte var en tillfällighet. Återigen presterar han tider som står sig riktigt väl med mot övriga klasser trots tidig start och avsaknad av noter. Som vanligt vill jag lyfta på hatten och gratulera även Oliver och Daniel som tar sig i mål. Låt oss komma ihåg att dessa tävlande inte ens har körkort men likväl kör bil på detta sätt. Imponerande.

VOC Mekonomen säger stort tack till Götene MK för ett kanonarrangemang och tillägger ett menande ”på återseeende”. Nästa tävling i klassens nationella serier är Dackefejden den 17:e juni. Vi ser fram emot de fantastiska småländska vägarna som bjuds och ännu ett arrangemang i toppklass.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Norbergs Sprinten:[Resultat]
Nässjörundan:[Resultat]
Rally Nyköping:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Rally Nyköping, Inbjudningsklasser:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2017-05-24 17:24:43






Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
© emotorsport.seVid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.

Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...

Publicerad: 2026-05-16 08:01:06


Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
© emotorsport.seOmstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.

Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...

Publicerad: 2026-05-16 05:53:24


Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
© emotorsport.seFredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...

Publicerad: 2026-05-15 22:24:39


Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
© emotorsport.seRally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.

Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...

Publicerad: 2026-05-15 16:30:28


Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
© emotorsport.seRally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.

Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...

Publicerad: 2026-05-15 12:48:33


E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
© emotorsport.seE-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.

30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...

Publicerad: 2026-05-15 10:22:01


Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
© emotorsport.seRally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.

12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...

Publicerad: 2026-05-15 05:54:41


Johansson åkte hem Minigruvan.
© emotorsport.seÅtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...

Publicerad: 2026-05-14 21:25:53


20-talet för lördagens sprint i Norberg.
© emotorsport.seNorbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.

C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...

Publicerad: 2026-05-14 16:51:13


Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
© emotorsport.seUnder Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.

Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...

Publicerad: 2026-05-14 12:44:36


Tidigare nyheter:
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Gullinder snabbast genom Jämtländska Onsdagssprinten 1.
Nyköping inleder grussäsongen i Rally-SM.
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender.
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
Foto från RC-Maskinrallyt.
Flodin tog segern i Siljasvängen.
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 16/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Japan 28-31/05


Onotade Rallyserien:
Enerco Malmjärn Runt 06/06


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
RC-Maskinrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.