|
 Dennis Rådström trea i Rally-SM. PRESSRELEASE
I helgen körde Dennis Rådström från Tosrby med kartläsare Johan Johansson från Valdemarsvik den tredje SM-deltävlingen i årets Rally-SM i Karlskrona, South Swedish Rally. Detta för att ladda upp inför nästa tävling i Junior-VM i rally, är paret ligger på en femte plats totalt. Och det slutade med en tredjeplats i den otrimmade Junior-SM klassen för Dennis och Johan.
- Det har vart en mycket givande helg där vi har fått ut mycket data på hur däcken funkar som vi ska köra på i VM nu om två veckor. Och att det slutade med en tredje plats i tävlingen är riktigt roligt, säger Dennis.
Målet med starten i South Swedish Rally var att få mycket nyttiga mil i bilen innan nästa tävling i Junior-VM, JWRC, som körs i Sardinien om två veckor. Främst för att komma tillbaka till gruskörningen efter flera tävlingar på asfalt.
- Det har som vanligt varit ett grymt motstånd i klassen. Samarbetet med Johan i bilen har fungerat väldigt bra och vi har fortsatt utveckla vårat notsystem. Så vi känner oss redo inför Sardiniens VM-tävling dit vi åker nästa vecka, avslutar Dennis.
Nästa deltävling i Junior-VM i rally, Junior World Rally Championship (JWRC), körs den 8-11 juni på den Italienska ön Sardinien, som är den andra deltävlingen i mästerskapet och den första på grus. Efter den första tävlingen på asfalt på Korsika ligger Dennis och Johan på en femte plats i mästerskapet och leder den interna rookie cupen.
JWRC drivs av M-sport och alla deltagare tävlar i identiska Ford Fiesta Ecoboost R2T.
» Pressrelease från Rådström Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-05-28 13:19:28
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |