|
 Succéresultat i Rally Sweden för Kristoffersson. PRESSRELEASE
Johan Kristoffersson avslutade Rally Sweden med att vinna en sekundstrid på sista sträckan. Därmed försvarade han sin sjätteplats totalt i WRC2 - ett succéresultat i karriärens blott fjärde rallytävling.
- Det gick ju, men det satt hårt inne, kommenterade Johan.
Sista etappen började med två besök på Likenäs-sträckan. För Johan var huvudfokus fortfarande att nå slutmålet, men en kamp handlade också om att hålla undan för Jari Huttunen, fabriksförare för Hyundai. Finländaren tog in sexton sekunder på första varvet och därmed hade Johan bara 3,5 kvar att gå på.
- Tyckte jag körde bättre på Likenäs 1 än på Röjden där jag vann. Där har vi det igen, att jag inte ännu känner riktigt var det går fort och inte.
Andra rundan på Likenäs flöt mycket bättre för Kristoffersson i hans Skoda Fabia R5. Han plockade en femteplats på sträckan och var bara 0,1 sekunder efter Huttunen.
- Det var första gången under rallyt jag verkligen tog i allt jag orkade. Det fanns absolut inget mer att ta ut. Då var det väldigt väldigt kul att köra rallybil. Den känslan jag fick där och hade med mig till sista sträckan är den jag vill ha. Jag skulle vilja att rallyt börjar nu, konstaterade Kristoffersson efter målgången.
I snöfallet på avslutande powerstage Torsby tappade Kristoffersson 2,3 sekunder till på Huttunen, men det återstod 0,9 sekunder av försprånget och därmed säkrade Volkswagens rallycrossvärldsmästare en imponerande sjätteplats i WRC2-klassen.
- Det motsvarade absolut de förväntningar vi hade, med mersmak, summerade Kristoffersson Motorsports stallchef Tommy Kristoffersson.
Han var mycket nöjd med hela teamet, men i synnerhet förstås med förare Kristoffersson och co-driver Patrik Barth.
- Det är fyra dagar i hög tempo och vi har inte en skråma på bilen. Det är otroligt bra gjort.
Förra gången Kristofersson/Barth körde Rally Sweden, 2016, blev det en elfteplats i klassen. Nu blev det en sjätte och dessutom två sträcksegrar och totalt fyra stycken topp tre-placeringar.
- Mest förvånad är jag över att vi var hyfsat bra med på i princip alla sträckor. Trodde det skulle variera mer.
Viktigast av allt: erfarenhet för framtiden.
- Jag fick många kilometer i kroppen. Väldigt bra inför kommande rallycross-säsong, konstaterade Johan Kristoffersson nöjt.
» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-02-18 16:10:09
|
|
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
Första dagen med tre sträckor avverkade i franska Rallye Vosges - Grand-Est - 4e Opel GSE Rally Cup - trea och tvåa har Calle och Torbjörn Carlberg varit genom dagen i sin tävlingsdebut med nya Opel Mokka GSE.
Sträckseger med åtta sekunder tog Timo Schulz på andra sträckan, något som byggde margi...Publicerad: 2026-06-13 21:49:35
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Skilling 500 hos Skillingaryds MK med Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien till start med 110-talet bilar. Fem olika sträckor stod på programmet - fina och utslagsgivande sträckor där avslutningen var en ny sträcka, en riktigt SM-sträcka. De stora regnmängderna som hotat höll s...Publicerad: 2026-06-13 21:07:58
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten. Trollsprinten hos SMK Trollhättan och Arena Hedeäng - två åk på sträckan och seger för Heidi Ryrlén i debuten med Ford Fiesta Rally2. Bästa tid båda vändorna, tvåa ses 4wd konkurrenten Urban Andersson som hade 7,5 sekund upp vid målgång.
- Jag backade i målsvängen på båda sträckorna, har justera...Publicerad: 2026-06-13 19:21:34
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Störst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.
Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...Publicerad: 2026-06-13 05:54:54
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Den 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.
Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...Publicerad: 2026-06-12 13:25:34
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.
Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...Publicerad: 2026-06-12 11:27:35
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
SMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.
Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.
Fjorton bilar f...Publicerad: 2026-06-12 09:10:38
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
|
| |