|
 Haraldssons Motorsport summerar Rally Vännäs. PRESSRELEASE
Johannes Haraldssons med team har varit i Vännäs och kört första deltävlingen i rally-SM.
Resan började på onsdagskvällen då vi åkte upp till Rissna utanför Östersund för att köra test inför tävlingen. Testet var på torsdagsförmiddagen.
Vi hade inte kört en meter med bilen på snö, men vi hittade en bra känsla och bilen funkade bra. Tyvärr gick ett servorör sönder precis innan vi skulle avsluta testet, röret byttes och vi kunde lasta bilen och fortsätta resan mot Vännäs!
Vi var framme i Vännäs på torsdagskvällen och anmälde oss.
Fredagen bestod till stor del av att reka alla sträckorna. Tävlingen började på fredagskvällen med en publiksträcka som kördes 2 gånger! Fick inte riktigt till körningen på de 2 sträckorna,
men bilen höll och vi kom i mål utan några problem, så det var bara att ladda om inför lördagens sträckor. Rallyt var ett långt rally så gällde att köra med insidan och inte göra några dumheter,
första sträckan, ss3, på lördagen kändes bra men tyvärr visade tiden inte riktigt så som vi ville. Vidare till ss4 och försöka ladda om. Sträckan började bra och tempot ökade kändes det som,
men mot slutet började jag känna att det är något som inte stämde i ratten och vi får slå av på tempot. Efter målet stannar vi och märker att servon har försvunnit och att en gänga har försvunnit från styrväxlen så ett rör åkt bort och all olja har åkt ur. Vi fick bryta första etappen men siktade på att starta om och köra etapp 2.
Mekanikerna gjorde ett kanonjobb och försökte få ihop bilen men tyvärr lyckades vi inte i tid och vi fick tyvärr bryta hela rallyt. Vi ringde tävlingsledaren för att säga att vi bryter, då säger de att får ni ihop bilen så kan ni få köra dom sista 2 sträckorna men utanför tävling. Bilen fick vi ihop och kunde köra dom 2 sista men kom som brutna i listan, inte riktigt den starten vi ville ha i första deltävlingen.
Nu laddar vi om och visar att på grus hänger vi med!
Vi deltar även i Teamästerskapet tillsammans med Johan Green och Elias Lörd.
Green kom 7 i klassen och Elias 9 i sin klass. Deras placeringar ger oss en 11:e plats i mästerskapet så här långt.
» Pressrelease från Haraldssons Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-03-02 11:34:08
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |