|
  Motorhaveri stoppade Kristensson i Rally Estonia. PRESSRELEASE
Ett motorhaveri redan på sträcka tre på lördagsförmiddagen grusade alla förhoppningar för SMK Hörby föraren Tom Kristensson, med co driver Joakim Sjöberg, till en topplacering i andra deltävlingen i JWRC, Rally Estonia i Estland.
Annars hade tävlingen börjat på bästa sätt med en andraplats på fredagskvällens korta stadssträcka och sträckvinst på lördagens drygt 2 mil långa förstasträcka.
– Motorn bara dog på den tredje sträckan, och vi kollade elkablar och lite annat direkt men inget hjälpte, så det var bara att parkera, säger Tom
– Vi hade dock förhoppningen att servicefolket skulle kunna hitta felet och fixa det så vi skulle kunna starta om på söndagen enligt de s.k. Rally 2-reglerna. Även om vi fått ett rejält tidstillägg för de sträckor som var kvar på fredagen, så hade vi haft möjligheten att plocka några poäng och ta sträcksegrar och få bonuspoäng för detta Och inte minst fått lite mer mil i bilen inför de resterande tävlingarna.
– Tyvärr visade det sig att det var ett rejält motorras, så en omstart var utesluten, säger en något bedrövad Tom.
– Då kändes det bara tomt, trots att vi vet att i den här branschen kan allting hända. Vi hade stora förhoppningar, speciellt som jag gillar och vet att jag kan göra bra ifrån mej på den typ på sträckorna som finns här.
Nu är ändå inte allt hopp ute för en slutlig topplacering i mästerskapet, då en av 4 deltävlingar får räknas bort och att poängen i finaltävlingen räknas upp med faktorn 1,5.
– Det är bara att använda, det i sportsammanhang klassiska uttrycket, det är bara att bryta ihop och komma igen. Om någon dag så ser vi fram mot nästa deltävling på Sardinien i början av oktober.
JWRC-klassen vanns nu av lettländaren Martins Sesks före Sami Pajari från Finland och hemmaföraren Robert Virves. I mästerskapet leder Martins Sesks på 47 poäng före Sami Pajari, 39 poäng och Tom på tredje plats med 29 poäng.
För den andre svensken i JWRC, Pontus Lönnström slutade tävlingen även i sorti. På lördagen brast en drivaxel, men det blev omstart på söndagen, men ett nytt drivaxelbrott satta då definitivt stopp för vidare tävlande.
– Jag vill ge ett stort beröm till arrangörerna som, trots att man fick hoppa in som VM-arrangör efter tidigare under året inställda tävlingar, bjöd på en fin och välorganiserad tävling. Framför allt fungerade det bra med allt extra på grund av Corona restriktionerna, avslutar Tom från Tartu.
Det har blivit ytterligare förändringar i kalendern för JWRC i höst. Rallye Deutschland som skulle körts i mitten av oktober har tvingats ställa in på grund av Tysklands restriktioner. Rally Italia Sardegna har flyttats fram och körs den 8-11 oktober och ny finaltävling blir Renties Ypres Rally Belgium i Belgien den 19-22 oktober.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-09-07 06:40:38
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |