|
  Sju deltävlingar 2022, så körs Svenska RallyCupen! PRESSRELEASE
Tredje gången gillt, både 2020 och 2021 års säsonger av Svenska RallyCupen har fått ställas in, nu laddar vi om igen och kör för full säsong 2022.
En nionde säsong och den ska köras med sju deltävlingar med erfarna arrangörer och populära tävlingar. Åter blir Götenerundan premiär och vi startar redan i början på maj, allt för att få en bra spridning i kalendern och underlätta för de tävlande.
Vi fortsätter till Nyköping med Gästabudstrofén i slutet av maj. Den 18:e juni är vi tillbaka på Tierp Arena för deltävling hos ett gäng samverkande klubbar, precis som 2019 är det HQ på Tierp Arena där man på fredagen jobbar för jippo på arenan, för tävlingen väntar skogssträckor i Roslagen under lördagen.
Den 6:e augusti körs Kullingstrofén, en riktig sommarklassiker i semestertid. Laxå MK återkom till säsongen 2020 men har inte kunnat köra någon deltävling för cupen ännu, nästa år har klubben 75-års jubileum då de kör deltävling 27:e augusti.
EMK Kannan hos Eskilstuna MK är en annan klassiker i cupen, som övriga arrangörer plockar de alltid fram de bästa vägarna i området när cupen är på besök. Final precis som tidigare i slutet av oktober hos Västra Östergötlands MK och anrika Marknadsnatta!
Vid sidan om kalendern arbetar vi för att säkra upp flera andra delarna runt cupen, precis som tidigare ska de tävlande mötas av ett bra prisbord vid årets slut, vi siktar på runt 250´000kr. Vi arbetar också för att få en fortsättning med de populära WebTV magasinen för att skapa en fortsatt hög status och bra stämning för tävlande, publik och arrangörer.
Svenska RallyCupen 2022:
07/5: Götenerundan, Götene MK.
28/5: Gästabudstrofén, SMK Nyköping.
18/6: Bresontrofén - Tierp Arena, Rasbo MK.
06/8: Kullingstrofén, Kullings MS.
27/8: Laxå Rallyt, Laxå MK.
17/9: EMK Kannan, Eskilstuna MK.
29/10: Marknadsnatta, Västra Östergötlands MK.
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-07-19 18:58:45
|
|
Patrik och Göran vann gruspremiären i rally-SM i Nyköping. Idag kördes gruspremiären i årets Rally-SM och Patrik och Göran kammade hem segern och klättrade en placering och har nu bara en poäng upp till SM-ledning.
– Det har varit ett jättefint och kul rally. Målet i helgen var att ta så många SM-poäng vi bara kunde och den strategin lyckades vi med, säger...Publicerad: 2026-05-16 20:05:24
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
|
| |