NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Marcin Rybak
© Marcin Rybak
Isak Reiersen och Johan Johansson genomförde Rally Sweden med gott betyg.
Imponerande debut i Rally Sweden av Reiersen; Vilken känsla, vi gjorde det!
PRESSRELEASE

Isak Reiersen, 18, och kartläsare Johan Johansson kan titulera sig klassegrare under Reiersens första rally-VM. Som enda 2WD-bil imponerade de också med en 22:a plats av de totalt 44 startande.
Målet inför helgen var att få ihop alla milen och komma i mål. Nu står vi här på mållinjen och har lärt oss jättemycket. Jag är nöjd med farten vi haft genom hela helgen, säger Reiersen.

Första VM-deltävlingen av Rally Sweden i Umeå har precis avslutats. JC Racetekniks Isak Reiersen, Torsby, och Johan Johansson, Söderköping, kan därmed titulera sig som klassvinnare i Rally4.

Trots att de var det enda ekipaget som kom till start i 2WD-klassen har Isak Reiersen imponerat stort. Han har genomgående haft ett högt tempo och avslutade på tjugoandra plats, av de totalt fyrtiofyra startande 4WD-bilarna.

Eftersom Reiersen i helgen gjorde sin fjärde riktiga rallytävling var huvudmålet i helgen att få ihop alla mil, fortsätta utveckla noterna och samla erfarenheter inför den kommande SM-säsongen.

Joel Christoffersson, teamchef JC Raceteknik:
"Vi har haft en kanonhelg. I mål på första VM-deltävlingen, jag är jättenöjd med grabbarnas prestation. Planen var att åka upp hit för att få erfarenhet, samla många mil i kroppen och fortsätta lära. Att för Isaks del redan ha fått känna på hur det är att åka en VM-tävling är en nyttig lärdom, det är så stor skillnad jämfört med SM och andra nationella tävlingar. Isak och Johan har fortsatt jobba med noterna, och jag tycker det har gått jättebra.

Det är ju lite svårt att jämföra sig mot andra med tanke på att vi är ensamma i 2WD-klassen, men vi har haft många 4WD-bilar bakom oss och satt bättre tider än vi alla trodde. Vi har fått en bra uppvärmning inför våren och grussäsongen i SM, det ska bli väldigt kul att se vad de kan göra där. Stort tack till alla sponsorer som hjälper Isak i detta – nu ser vi fram emot fler tävlingar och en spännande säsong.
"

Isak Reiersen, förare:
"Jag har precis gått i mål på min första VM-tävling. Vilken känsla – vi gjorde det! Jag är faktiskt lite rörd. Den sista sträckan var riktigt frän, jag kunde släppa lös och pusha på ett sätt som jag inte gjort tidigare. Målet inför helgen var att få ihop alla milen och komma i mål. Nu står vi här på mållinjen och har lärt oss jättemycket. Jag är nöjd med farten vi haft genom hela helgen. Vi har också ovärderligt mycket data att analysera, som kommer gynna oss både under SM och förhoppningsvis även fler VM-rallyn i Umeå.

Det jag framförallt kommer ta med mig är hur mycket jag lärt mig, dels att steppa upp den sista procenten när det behövs, utvecklingen med noterna och kanske främst alla mil vi fått. Jag gjorde en snabb uträkning förut och i mil har vi precis kört tio och en halv crosskarttävling, alltså en och en halv säsong. Det är såklart inte jämförbart med något av det jag upplevt tidigare, och det är en utmaning att vara pigg och prestera en hel vecka. Så tufft har det absolut varit, men framförallt har det varit bra att så här tidigt i karriären få den här erfarenheten. Rally-VM är mitt långsiktiga mål, nu har jag fått mer insikt och vet vad som ska förbättras inför framtiden.

Tack till alla som stöttat mig och som hjälpt mig till där jag är i dag. Att köra Rally Sweden har varit en dröm sedan jag var barn, och nu fick jag vara en del av den nya eran av Rally Sweden här i Umeå. Umeå bjöd på ett bra rally, och en fantastisk stämning i skogarna. Att se publiken och alla svenska flaggor gav en extra push i självförtroendet.
"

Johan Johansson, kartläsare:
"Jag är riktigt nöjd med tävlingen. Isak har verkligen imponerat, och att sluta på 22:a plats totalt är väldigt bra gjort. Men att ta sig i mål på alla sträckor, utan några större bekymmer, är nog den största segern för oss. I det här utvecklingsstadiet som Isak är i nu så är det viktigt att få alla mil för att lära och utvecklas. Noterna har fungerat bra, och vi har mycket att ta med oss. Vi ser att det finns förbättringspotential, och det här var ett steg i rätt riktning.

Jag är riktigt positivt överraskad av Rally Sweden här i Umeå, och hoppas tävlingen får stanna här så de kan fortsätta utvecklas. De bjöd på riktigt bra vinter, med fina sträckor och bra arrangemang. Det har såklart också varit skönt att jobba med ett så pass starkt team som JC är, med bra mekaniker och ordning och reda. Inför SM tar vi med oss en positiv känsla. Vi har förvisso inte åkt någonting på grus ännu, men milen som vi fått i vinter kommer ge en bra start. Tack till JC, och alla som gjort det möjligt. Det har varit helt fantastiskt att få åka VM i Sverige igen.
"

Pier Steffansson, förbundskapten SBF:
"Målgång i Isaks första VM-tävling, det är otroligt värdefullt för honom. Att tillsammans med Johan få erfarenheter från VM-rallyn är ett viktigt steg i arbetet mot en internationell karriär. Inom landslaget arbetar vi med flera olika pusselbitar för att stötta våra förare i deras helhetspaket. Förare är unika och även upplägget vi har för förarna. Att nu få se Isak ta nästa steg i sin karriär och att fortsätta göra det i en miljö han redan är trygg i känns bra. Att nu, tillsammans med JC Raceteknik, få möjligheten ta klivet från crosskart till en rallybil och påbörjat resan mot en internationell karriär. Det ska bli mycket spännande och roligt att både följa och arbeta vidare tillsammans med Isak, Johan och JC Raceteknik mot målet."


» Pressrelease från JC Raceteknik.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Norbergs Sprinten:[Resultat]
Nässjörundan:[Resultat]
Rally Nyköping:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Rally Nyköping, Inbjudningsklasser:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2022-02-27 15:20:55






Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
© emotorsport.seVid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.

Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...

Publicerad: 2026-05-16 08:01:06


Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
© emotorsport.seOmstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.

Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...

Publicerad: 2026-05-16 05:53:24


Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
© emotorsport.seFredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...

Publicerad: 2026-05-15 22:24:39


Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
© emotorsport.seRally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.

Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...

Publicerad: 2026-05-15 16:30:28


Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
© emotorsport.seRally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.

Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...

Publicerad: 2026-05-15 12:48:33


E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
© emotorsport.seE-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.

30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...

Publicerad: 2026-05-15 10:22:01


Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
© emotorsport.seRally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.

12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...

Publicerad: 2026-05-15 05:54:41


Johansson åkte hem Minigruvan.
© emotorsport.seÅtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...

Publicerad: 2026-05-14 21:25:53


20-talet för lördagens sprint i Norberg.
© emotorsport.seNorbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.

C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...

Publicerad: 2026-05-14 16:51:13


Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
© emotorsport.seUnder Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.

Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...

Publicerad: 2026-05-14 12:44:36


Tidigare nyheter:
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Gullinder snabbast genom Jämtländska Onsdagssprinten 1.
Nyköping inleder grussäsongen i Rally-SM.
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender.
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
Foto från RC-Maskinrallyt.
Flodin tog segern i Siljasvängen.
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 16/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Japan 28-31/05


Onotade Rallyserien:
Enerco Malmjärn Runt 06/06


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
RC-Maskinrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.