|
 Rally Gimmersta tar paus 2022! PRESSRELEASE
Det var planerat för ett Rally Gimmersta till den 1 Oktober i år, men av kostnadsskäl är det inte genomförbart på de förutsättningar som blivit.
Vi beklagar såklart, och där vi gjorde upp med en ny spännande rallycup, Bilsport Rallycup, redan våren 2021 att de skulle komma upp till Sörmland för första gången.
Men det är just ett nytt beslut i denna cup för 2022, som gör det omöjligt ekonomiskt att ro en, tävling av mindre storlek som Rally Gimmersta, i hamn.
I deras regelverk för 2022, röstades det fram, att det skulle läggas ett maxtak för en startavgift - grundat på hur många SS kilometer och sträckor tävlingen har.
Och våra planerade ca.18,5km SS - skulle då max få ha en startavgift på 1315kr. Från denna startavgift skall det sedan gå en avgift om 250kr/startande till cupens prispott mm.
Eftersom Bilsport Rallycup körs onotat, passade det perfekt att låta Rally Gimmersta även ingå i Bigem 7-klubbars rallycup, som också kör onotat - problemet är då att det skall gå 200kr/startande till den cupen också.
Kvar till oss arrangör, blir då endast 865kr/startande - som skall täcka alla fasta kostnader (tillstånd, avgifter, resultat/tidtagning, säkerhet/ambulans, priser osv) och de rörliga kostnaderna med vägåterställning, hyvling och grus m.m.
Och för de något insatta, så inser denne att det är fullständigt omöjligt ur ekonomisk synvinkel, att få ihop den ekonomiska ekvationen på 865kr/startande. Och givetvis går inte klubben in i ett åtagande där vi vet på förhand att det kommer gå ekonomisk förlust. Vår kalkyl visar att minst 140 startande krävs för att nå ett nollresultat, och det kommer vi inte att få i en högst tävlingsintensiv höst.
Vi kan absolut förstå att man från Bilsport Rallycup, vill försöka sänka de tävlandes kostnader, men det gör det mycket svårt för en mindre tävling att täcka de fasta kostnaderna (som är rätt lika mot en större tävling), vi tror kanske att de som vart med i beslutet/omröstning - inte gjort en konsekvensanalys fullt ut att arrangera en rallytävling 2022, många kostnader har skjutit i höjden - både på fasta och rörliga kostnader.
Så vi beklagar till de tävlande, de blir utan en bra tävling på fina Sörmländska rallyvägar.
» Pressrelease från Katrineholms MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-06-09 22:01:20
|
|
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
Gullinder snabbast genom Jämtländska Onsdagssprinten 1. Ett 40-tal ekipage körde den första Onsdagssprinten hos Jämtlands MK, tre åk på banan varav de två bästa slogs ihop. Starkt intresse där Micke Gullinder i Opel Ascona B var snabbast totalt, för trimmat 2wd var Daniel Grande närmare fem sekunder från efter de tre åken. Arrangörsklubbens Viktor Karlss...Publicerad: 2026-05-14 09:33:02
|
| |