|
 Fiesta Sporting Trophy 2008 Shootout avjord. PRESSRELEASE
Svenskarna i topp i körningen och Patrik Johansson vidare.
Men det blev tyvärr ingen svensk som fick jobbet på M-Sport utan belgaren Mathias Boon tog den åtråvärda vinsten.
Det har varit två riktigt tuffa dagar för våra svenska grabbar från Top-Driver i England. Anders Gullstrand, Patrik Johansson och Victor Henriksson kämpade väl. På tisdag så var det fys och psyktest och i fystestet så hängde inte riktigt våra grabbar med, i och för sig så var nog motståndet hårdare än tidigare år då vinnaren från Belgien ingick även i olympiska landslaget för mountine-bike så det hade nog krävts ett antal timmar till i gymmet för att matcha honom. Victor fick också avbryta fyspasset olyckligtvis då en gammal ryggskada gjorde sig påmind.
Så då fick våra grabbar ta i lite extra idag vid körningen, de körde genom sträckan två gånger för att skriva noter och sedan tre vändor i fullfart varav de två bästa räknades in.
Killarna hade även till hjälp Tomas Gullabo Johansson och Pecka Svensson förutom Andreas Eriksson vilka var där för att matcha fram killarna. Förutsättningarna ute på sträckan var de absolut sämsta tänkbara, bitvis blankis och grusdäck på bilen. Anders Gullstrand berättade att de spelade ingen som helst roll vad man gjorde, det var som att åka pulka. Skörden av bilar i diket var även ett bevis på hur svårkört det var, fyra av deltagarna rullade sina bilar och några till låg i diket. Snabbast på sträckan var engelsmannen Kris Hall, tvåa vår Victor och strax efter kom Gullstrand och Patrik och det var väldigt små tidsskillnader emellan alla fyra.
Den av svenskarna som imponerade mest på Rallybossen Malcolm Wilson och juryn som för i år var förstärkt med Marcus Grönholm var Patrik som blev uttagen till de 5 som Malcolm själv intervjuade.
Patrik berättar själv; Jag är väldigt nöjd, ja helnöjd för att jag kom med dom fem bästa, det är ju första gången för mig här, så jag är väldigt nöjd och stolt för hur väl jag lyckades.
Victor var däremot inte helt nöjd; Vad ska man göra, ja inte mycket att göra när ryggskadan gjorde sig påmind, körning gick bra även om det var helt galet och köra med dom förutsättningarna. På en av körningarna så snurrade vi ett helt varv mitt på en raka så halt var det, men jag fick ju visa att jag var snabbast av oss i alla fall.
Anders sa att han var nöjd med sin insats, visst fysen kunde man nog ha presterat bättre men men vi visade att vi är snabba på att köra bil, avslutar Anders.
Top-Driver generalen Andreas Eriksson själv var nöjd med att än en gång så var det en svensk med bland de fem bästa och att alla körde så pass bra. Men det här med fys-testet är nog något vi måste ta oss en funderare på det var inte bra.
Men det är bara att gratulera Mathias Boon till vinsten och önska honom lycka till och vi kommer igen nästa år lovar Andreas.
Ytterligare en shootout på M-Sport med en Top-Driver förare.
När grabbarna gjorde sig klara för att lämna M-Sport så dök en annan Top-Driver kändis upp på M-Sport. Det var Andreas Sjölander som skulle delta i Pirelli Star-Driver shootout där en styrning i Engelska Mästerskapet står på spel. Så vi får lov att hålla tummarna för Sjölla och önska honom lycka till. Även en till svensk är med på denna shootout då Patrik Flodin fick inbjudan i helgen som gick och RallyWales som Flodin vann.
» Pressrelease från Ford Fiesta Sport Trophy, www.topdriver.se.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |