NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nu är vi äntligen hemma igen efter en fantastisk tid i Östersund.
PRESSRELEASE

Vi summerar hela detta äventyret som ett mycket lärorikt och framgånsrikt sådant. Vi fick slutligen ihop ca. 30mils testande plus 9mils specialsträckor på rallytävlingen Offerdalingen.

39mil av rallykörning i kroppen är en hel del och vi har minst sagt lärt sig av dessa milen! Med stor hjälp av bl.a Jocke Nyman och Staffan Parmander så har vi också fått en optimal lärotid uppe i Östersund.

Vi körde även ett test med TopDriver som gick mycket bra. Juryn som sitter i TopDriver gav oss en positiv feed-back efter rallytestt. Topdriver är en cup som ökar möjligheterna till att kunna köra internationellt. Högsta pris i Topdriver är ett Deltagande i Europa finalen Ford M-sport Driver Shoot Out.Förutom 1:an och 2:an som är direktkvalificerad så kommer ytterligare en förare ?wild card? att delta. Vinnare av Shoot Out erbjuds en anställning hos M-Sport som bl.a testförare.

Som om det inte vore nog med körning efter 4 dagars test så körde vi Offerdalingen. Tävlingen kunde inte ha gått bättre och vi är enormt nöjda med resultatet. Vi vann vår klass med nästan 3min och vi blev 11:a totalt!

Vi har samlat många erfarenheter och hela teamet ger en bra reflektion om detta äventyr: Snö och kyla är kämpigt men...det är j'vligt kul!

Här nedan följer Mattias och Marcus egna reflektioner och tankar kring äventyret/

Mattias Adielsson:
- Vi kunde inte haft en bättre vecka än såhär, jag har lärt mig mer om bilen och speciellt om hur jag kör den på detta underlaget. Att få en så god kritik ifrån TopDriver här stärkt oss mycket. Nu hoppas vi att kunna köra hela denna cupen om allt går i lås.

Det har varit väldigt intressant att få prova på alla olika inställningar och att känna greppet som det olika däcken ger. Jag känner mig nöjd med allt och jag har en codriver som har hjälpt mig hela vägen!! Jag vill passa på att tacka Jocke Nyman och Staffan Parmander för all hjälp.

Marcus Sundh:
- Vi hade en riktigt härlig rallyvecka som var en bra start på säsongen. Jag känner att jag har utvecklats som Codriver och nu när vi har börjat skriva egna noter så känns det bara bättre och bättre! Vilken resa detta har varit, helt otroligt. Att åka på snö är riktigt häftigt men jag har ännu inte riktigt förstått hur snabbt man faktiskt kan åka på detta underlag. Tack för allt hela teamet! Jag vill också passa på att tacka Topdriver och Staffan Parmander som har utvecklat oss mycket med bl.a noterna.


» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Norbergs Sprinten:[Resultat]
Nässjörundan:[Resultat]
Rally Nyköping:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]
Rally Nyköping, Inbjudningsklasser:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
© emotorsport.seVid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.

Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...

Publicerad: 2026-05-16 08:01:06


Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
© emotorsport.seOmstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.

Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...

Publicerad: 2026-05-16 05:53:24


Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
© emotorsport.seFredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...

Publicerad: 2026-05-15 22:24:39


Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
© emotorsport.seRally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.

Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...

Publicerad: 2026-05-15 16:30:28


Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
© emotorsport.seRally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.

Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...

Publicerad: 2026-05-15 12:48:33


E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
© emotorsport.seE-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.

30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...

Publicerad: 2026-05-15 10:22:01


Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
© emotorsport.seRally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.

12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...

Publicerad: 2026-05-15 05:54:41


Johansson åkte hem Minigruvan.
© emotorsport.seÅtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...

Publicerad: 2026-05-14 21:25:53


20-talet för lördagens sprint i Norberg.
© emotorsport.seNorbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.

C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...

Publicerad: 2026-05-14 16:51:13


Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
© emotorsport.seUnder Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.

Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...

Publicerad: 2026-05-14 12:44:36


Tidigare nyheter:
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Gullinder snabbast genom Jämtländska Onsdagssprinten 1.
Nyköping inleder grussäsongen i Rally-SM.
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender.
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
Foto från RC-Maskinrallyt.
Flodin tog segern i Siljasvängen.
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 16/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Japan 28-31/05


Onotade Rallyserien:
Enerco Malmjärn Runt 06/06


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
RC-Maskinrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.