|
 Pontus Tidemand, Rally Swedens stora sensation. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand (20) från Charlottenberg vann sin klass i Svenska Rallyt och presterade sträcktider som var i klass med VM-åkarna. - Detta var mitt stora genombrott, säger Pontus Tidemand om den lyckade tävlingen
Årets första SM-deltävling i rally avgjordes i samband VM-tävlingen Rally Sweden och Pontus Tidemand kom till start med en Ford Fiesta S2000, en start som har gått i lås genom ett samarbete med Henning Solberg och evenrally. Erik Veiby och Einar Staff som driver talangutvecklings-bolaget evenrally ville ge Pontus en chans att visa upp sig i hemmatävlingen Svenska Rallyt.
Men tävlingen började inte så bra, för att på första sträckan för dagen som var Vargåsen så gjorde Pontus en fullfarts-snurrning med ett stort tidstapp.
- Jag kom fullt på femmans växel och slog i vallen, gjorde nästan 360 grader runt på vägen och tappade en hel tid innan jag kom iväg igen. Jag uppskattar att jag tappade runt 30 sekunder på det, säger Pontus
Efter missen på första sträckan var det full attack som gällde resten av dagen. Pontus tog 2 stycken raka sträcksegrar och tog in ca 35 sekunder på totalledande Mats Jonsson. Tiderna visade sig även att vara i topptider bland VM-åkarna.
- Helt otroligt ! Trodde inte det var sant. Visserligen har vi bättre fäste när vi startar senare och ett annat däck än de i VM, men att man skulle va med så där i toppen trodde aldrig, säger en nöjd Pontus
Efter fredagens 3 körda sträckor låg Pontus på en total andra plats och hade en klassledning över 40 sekunder.
På lördagen skulle hela tävlingen avgöras på de fem specialsträckorna i gränstrakterna mellan Värmland och Dalarna, men även lördagen började i moll för Pontus.
- Det var när vi skulle köra bilen från servicen till etappmålet på fredagskvällen som vi krockade med en bil, det blev inga stora skador men framvagnsinställningen fick sig en törn så hjulen pekade lite fel, berättar Pontus
Trots problemet med framvagnen så fortsatte Pontus att imponera med att vara snabbast totalt direkt på första sträckan för dagen. Lördagen fortsatte i ett högt och stabilt tempo med sträckvinst eller andra plats på alla sträckorna.
- Inför sista sträckan på travet hade jag bara drygt 6 sekunder upp till min idol Mats Jonsson och det var kul att försöka utmana han om totalsegern i tävlingen. Men det räckte inte riktigt hela vägen, förklarar Pontus
Efter den avslutande sträckan så stod Mats Jonsson som totalsegrare med Pontus i hasorna, endast 2,8 sekunder bakom. Pontus tog dock hand om klass-segern i Otrimmat 4WD med hela 1 minut och 54 sekunder tillgodo på tvåan Jimmy Joge.
- Jag kunde bara drömma om att få göra ett sånt här resultat i Svenska Rallyt som man följt sen man var liten grabb. Nu satsar vi vidare och hoppas att vi kan fortsätta att köra SM med denna bilen och några VM-tävlingar till sommaren, säger en glad Pontus Tidemand
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |