|
 Stjärnskottet Pontus Tidemand vann sin klass i Rally-SM. PRESSRELEASE
Med ett facit med två segrar och en andra plats i årets inledande tre deltävlingar i Rally-SM så utökade Pontus sin ledning i mästerskapet med ännu en seger under helgen. Ännu en gång var det även en sekundkamp om totalsegern i tävlingen, en kamp som veteranen Mats Jonsson gick segrande ur med en marginal på 4,4 sekunder före Tidemand.
Under helgen kördes den fjärde deltävlingen i Rally-SM Snapphanerallyt med Hässleholm som centralort. På plats fanns årets stjärnskott i Svensk rallysport Pontus Tidemand som skulle köra ännu en tävling med den Ford Fiesta S2000 som hyrs av Henning Solberg med hjälp av talangbolaget evenrally.
På fredagen startades tävlingen med två stycken asfaltsträckor på Garnisonen som lockade storpublik, där 20-åriga Pontus Tidemand från Charlottenberg var snabbast totalt.
På lördagen skulle det köras åtta sträckor med grus som underlag. Redan på första sträckan för dagen blev det dramatik när Jimmy Joge som var först på vägen åkte av och hindrade resten av startfältet.
- ” Jag kom som första bil efter Jimmy och bilen stod rätt över vägen och det fanns ingen möjlighet att komma förbi bilen eller flytta den, så sträckan stoppades och de hindrade bilarna fick en idealtid. Tycker det var riktigt tråkigt att inte jag kunde ta revansch på Jimmy efter sekundkampen vi hade i senaste tävlingen, berättar Pontus.”
Resten av sträckorna innan lunch-uppehållet bjöd inte på samma dramatik och efter att åtta av tio sträckor hade körts så ledde Pontus tillsammans med sin norska kartläsare Jörgen Nordhagen klassen med 11,9 sekunder före Kristian Johansson. Pontus låg även på andra plats totalt i tävlingen, ca 10 sekunder efter veteranen Mats Jonsson i en WRC-bil.
- " Tyckte körningen gick bra under förmiddagen, men jag blev lite passiv nu när Joge försvann redan på första sträckan. Vi hade även lite problem med bilen innan lunch-servicen men mekanikerna gjorde en kämpainsats för att få bilen i toppskick igen, berättar Pontus.
De avslutande två sträckorna var de längsta på hela rallyt och mätte drygt 30 km, som svarade för nästan hälften av hela tävlingen.
På näst sista sträckan så ökade Pontus tempot och var snabbast totalt, 4,8 sekunder före Jonsson så nu skiljde det endast 5,4 sekunder mellan den unge Tidemand och veteranen Jonsson.
- " När det skiljde så lite så gjorde jag en riktig urladdning på sista sträckan för att försöka ta Jonsson och även ta totalvinsten i tävlingen. Vi var snabbast på sista sträckan men det räckte in riktigt ända fram för totalvinst, berättar Pontus.
Efter att alla sträckorna hade körts så stod Pontus som segrare i klassen, 27,9 sekunder för Patrik Johansson som nu ligger tvåa i SM-tabellen efter Pontus. När det gällde kampen om totalvinsten så blev marginalen 4,4 sekunder till fördel för Mats Jonsson till slut
I och med Tidemands tredje seger i årets Rally-SM så utökade han ledningen i mästerskapet till 16 poäng. Nästa deltävling i Rally-SM körs i Linköping i mitten av september och är deltävling 5 av 6 i årets Rally-SM.
Resultat Otrimmat 4WD Snapphanerallyt 12-13/8
1) Pontus Tidemand, SMK Eda, Ford Fiesta S2000, 42.22,8
2) Patrik Johanson, Wäxjö MS, Mitsubishi Lancer Evo IX, + 27,9
3) Kristian Johansson, Kinds MK, Mitsubishi Lancer Evo X, + 32,3
4) Jocke Nyman, Jämtlands MK, Mitsubishi Lancer Evo X, + 42,9
5) Hans-Erik Weng, Säffle MC, Mitsubishi Lancer Evo X, + 57,
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |