|
 Segrarna korade i Rallymasters 2011. PRESSRELEASE
Nu är segrarna korade i årets Rallymasters-serie, och det är inte favoriterna som drog längsta strået, utan uppstickarna tog för sig.
När Rallymasters hade finaltävling i Katrineholm och KMK-Trofén tillsammans med SM-finalen i Rally, så var det en riktigt hård kamp ända in på sista mållinjen.
Nu blev det Eddie Hörbing och Tobias Ytterbring som tog hem kampen i de tuffaste klasserna, 4WD & 2WD, Eddie genom att vara tvåa efter SM-mästaren Mats Jonsson (på Rallymasterssträckorna SS3-7), och Ytterbring genom att åter slå flerfaldiga mästaren Leif Pettersson.
Om vi summerar tävlingen så var det 5 utmanande sträckor som bjöds de tävlande i Rallymasters, där de tidigare deltagarna i serien som nu tävlande i SM fick räkna sina tider för att utröna seriepoängen i Rallymasters.
Och de tuffa sträckorna slet hårt på fordon och förare, omväxlande snabba och knixiga smala vägar blandades och ställde stora krav på teamen.
A 4WD hade Jonsson i ledningen över alla fem sträckor men med Hörbing tätt bakom, sedan var det kamp mellan Jocke Nyman och Kristian Johansson, där det i en slutställning var Johansson som kniper 3:e plats bakom Hörbing och Jonsson.
A 2WD hade en absolut stenhård kamp mellan Leif Pettersson och Tobias Ytterbring, där den senare tar segern med ynka 0,8 sekunder och ytterligare en "hel" sekund till Jimmy Olsson, och Jonas Johansson in som fyra, men ordnar 3:e platsen i serien bakom Ytterbring och Pettersson. Helt klart att Tobias Ytterbring imponerar och slår Petterson i tre av de fyra deltävlingarna.
B 2WD hade Stefan Hanhela i bäst slagläge före Jan Onkamo samt Pelle Wilén och Patrik Åhman. Nu fick Onkamo det ganska lätt, då alla huvudmotståndarna bröt, Hanhela och Wilén med tekniska fel och Åhman efter ett taklägg. När serien för denna klass summeras så är det Onkamo före Hanhela och Tomas Ingberg som tar 3:e platsen efter ett fint finalresultat.
B/C 4 WD, såg en kamp mellan Niclas Hjerpe och Algot Öberg, där Hjerpe avgjorde på 2:a sträckan, men säkert med en nöjd Öberg som vinner sin Rallymastersklass före Kimmo Frondelius.
C 2WD har haft skiftande namn i täten i varje tävling, denna gång var det Micke Wallon som gasade värst före den slutliga segraren Tobias Nordwall, men Wallon hoppar upp på en 2:a plats efter sin seger i finalen.
A/B Std var ett riktigt getingbo, med alla toppnamnen med i finalfighten, den som varit stabilast under året var även snabbast i finalen, där Mattias Olsson satte alla på plats och visade vem som var klassens Rallymaster 2011, före Lasse Ohlsson och Anton Suontausta.
C Std hade Joakim Nilsson i topp inför finalen, men om han tog det lugnt och bevakade sin serieseger kan vi bara ana då han körde in på en avvaktande 5:e plats, som dock räckte för att ta den slutliga segern före hockeyliraren Emil Kåberg (som inte kört de två sista deltävlingarna och därför inte får del av prispotten), den som får seriens andra poängplats är just finaltävlingens segrare, Erik Svantesson.
A/B/C GrE har dominerats av Gotläningen Andreas Norrby som bara tappat en delseger och är en solklar Rallymaster före Tomas Wärn.
Klassiker/AppK har också en solklar segrare med tre starter och tre segrar, där Per Göthberg alltså är obesegrad under 2011, som god tvåa kommer Sören Elofsson som är den som skuggat Götberg under året.
Slutligen har vi våra Ungdomsrallyåkare (16-18 år), där Daniel Budin varit genomgående snabb och tar seriesegern före flitigt och stabilt åkande Josefina Hellqvist.
Nu är det bara sista sträckan kvar, och den kör vi i Gnesta den 26 november, där det blir prisutdelning och fest på Electron.
» Pressrelease från Rally Masters.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |