|
 Klart med finaltävling i VOC´s nationella serier. PRESSRELEASE
Det finns ett uttryck som säger ”det blir sällan som man tänkt sig”, ibland passar det otroligt bra. Den korta versionen är att i år kommer VOC Mekonomen Rally att köra kombinerad final i sin SommarSerie och SverigeSerie i Örebro med Rally Odensvängen 25 oktober, inte med RallyXplosion i Västerås som det var planerat.
När Västerås MS efter en flera månader lång process där det bara återstår några små detaljer innan allt är på plats inför finalen plötsligt kommer med en riktig kalldusch och säger ”Vid Västerås Motorsällskaps styrelsemöte igår den 15 september togs frågan upp om att försöka genomföra VOC Mekonomen Rally. Styrelsen fann vid sitt sammanträde att det inte finns resurser att genomföra arrangemanget”, då är ordet kalldusch faktiskt inte starkt nog.
Man tycker att de någonstans tidigare under en väldigt lång process som förflutet smidigt och i väldigt god anda kunde klämt ur sig detta. Det här känns inte som en följd av någon plötslig förändring eller något som kommit plötsligt på, säger en besviken klassansvarig Roger Fransson.
Odensvängen i Örebro räddar tillställningen
Men ingen anledning till oro, Odensvängen i Örebro den 25 oktober uppdaterar sitt arrangemang och kliver in i Västerås ställe.
Det är tur att det finns människor som ser möjligheter. Odensvängen är normalt sett en liten onotad tävling. Nu ordnades det i raskt tempo så att Barth notar bara för oss i VOC Mekonomen Rally. Och man hittade också praktiska lösningar för att klara vårt förmodade stora startfält och för att tillmötesgå våra önskemål på att starta tidigt, samlat A-B-C och så vidare. Stort tack till Östernärkes RMC, Stieg och Birgitta Ekström och hela teamet omkring dem. Stort tack också till Lolo Gustafsson i SMK Örebro som agerat ”matchmaker” mellan mig och ÖRMC.
Kort och intensiv tävling.
Odensvängen går på jättefina vägar söder om Örebro. Sjutton intensiva kilometer på fin byväg som till vardags är vältrafikerad är scenen nu när det slutliga avgörandet i SommarSerie anno 2014 som i dito SverigeSerie. Tuffa fajter ska få sitt slutgiltiga avgörande.
Inbjudan och anmälan till tävlingen kommer ut inom kort på raceconsulting.se
Skapar tyvärr en datumkrock
Den 25 oktober är tydligen det stora datumet för finaltävlingar i svenska rallyserier och cuper. Sedan tidigare var en datumkrock mellan Svenska Rallycupen och Sydsvenska Rallycupen på det här datumet ett faktum, nu går även SverigeSerien och SommarSerien in på samma dag.
Det här är väldigt olyckligt. Jag vill understryka att jag inte på något sätt tycker det är bra att cuper krockar. Inte bra under säsongen, och ännu sämre när som nu en mycket sen förändring skapar inte bara en dubbel, utan en trippelkrock. Jag vill inte skapa konflikt eller onödiga problem för andra cuper och deras arrangerande klubbar. Men allra minst så vill jag skapa onödiga problem för klassens förare. Det är förvisso ganska få som är direkt drabbade, det vill säga som har framskjutna positioner i flera cuper. Men inte desto mindre lider jag med er drabbade och ber om ursäkt och hoppas att ni inser mitt svåra dilemma som klass- och cupansvarig.
Det är bara att konstatera att det i ett så här sent skede av säsongen inte finns många alternativ.
I en perfekt värld finns det hur många helger som helst, och hur många tävlingar som helst som passar och har resurser/möjlighet att ta emot stora cupfält. Men verkligheten är en annan, särskilt så här i slutet på säsongen. Hade jag fått ett mycket tidigare besked av Västerås MS så hade det säkert funnits fler möjliga alternativ. Men sanningen är att så sent som i tisdags förmiddag så var jag lika säker som alla er andra att vi skulle köra RallyXplosion som planerat sedan ett drygt år tillbaka, möjligen flyttat en vecka för att undvika krock med Eskilstunas sprintfinal i samma distrikt.
Sena besked gör situationen extra besvärlig.
Att Västerås MS kastar in handuken bara några veckor innan det är dags är förstås ett skräckscenario, det tror jag alla förstår. Och förstås inget som jag kan styra över. I hela vår långa dialog har man inte nämnt något sådant här ens i en stavelse! Tvärtom, vi har jobbat gemensamt och målmedvetet med att reda ut de utmaningar vi haft att hantera.
Inget alternativ att ställa in.
Att ställa in våra finaler är förstås otänkbart. Återstår alltså att hitta ersättningstävling. Och det i en del av säsongen då det inte finns så många tävlingar kvar att välja mellan. Och ännu mycket färre som klarar av att ta emot ett stort fält som vårt. Östernärkes RMC är hjältar som räddar situationen.
Årets prisutdelning på kvällen efter tävling
På kvällen samlas alla som vill till middag och prisceremoni.
Med de omvälvningar som hänt är inte lokal för detta klar ännu, men dialog är igång med Södra Vattentornet i Örebro där vi firade i fjol. Jag återkommer med mer information om detta så snart vi har mer att berätta. Helt klart är att det är MASSOR med priser som ska fördelas under kvällen. Och man måste som vanligt vara på plats för att få sitt pris om man blir dragen.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nässjörundan, Norbergs Sprinten och Rally Nyköping.
Vid sidan om Rally Nyköping går det fler rallyn på Svensk mark, Nässjörundan som deltävling i E-Cupen och RS-DM i Östergötland med närmare 80 bilar för start. Det ska åkas på tre olika sträckor men totalt totalt fem sträckor.
Minst är Norbergs Sprinten där Norbergs MC trots svalt intresse ...Publicerad: 2026-05-16 08:01:06
Rally Nyköping drar vidare, tio sträckor väntar.
Omstart vid Skavsta lördag morgon, vid klockan 8:18 är man på första sträckan för dagen, tre sträckor i snabb följd innan service i Skavsta. Samma sträckor en andra gång innan man tar en längre service på 40 minuter strax efter klockan 12.
Eftermiddagen går med två sträckor på rad innan sista til...Publicerad: 2026-05-16 05:53:24
Marczyk snabbast i Rally Nyköping, Reiersen leder SM.
Fredagens båda sträckor avverkade i Rally Nyköping, båda runt Björkvik med lätt fallande regn över rallyt, som lagom kom in till starten. Isak Reiersen toppade de båda inledande sträckorna, hade på båda Kalle Gustafsson närmast. Totalt 8,5 sekund mellan dem båda efter etappen - ned till trean Adam G...Publicerad: 2026-05-15 22:24:39
Strax start i Rally Nyköping - SS1-2 med Radio och WebTV.
Rally Nyköping drar igång under kvällen, stor invigning och ceremoniell start över rampen på fredagskvällen i centrala Nyköping, där rullar första bil upp vid 17:00.
Därifrån drar de tävlande mot Björkvik för första sträckan, 17:58 går första start, på 20 minuter ska man ha avverkat den 6,5km lån...Publicerad: 2026-05-15 16:30:28
Rally Nyköping drar igång, service vid Skavsta - foto under eftermiddagen.
Rally Nyköping, årets tredje Rally SM deltävling - 70 ekipage lockas till Rally SM klasserna - lägg där till 20-talet bilar som tävlar för Nordiska Mästerskapet men kör en sträcka mindre.
Service vid Skavsta flygplats - start & mål i centrala Nyköping och totalt 12 sträckor - start ikväll med två...Publicerad: 2026-05-15 12:48:33
E-Cup och Östgöta DM i lördagens Nässjörunda.
E-Cupen och Östergötlands RS-DM rullar vidare under lördagen där Nässjörundan hos Nässjö MK går för start med totalt fem sträckor, två sträckor går bland annat dubbelt. 75 ekipage går för start varav hälften tävlar om poäng i E-Cupen.
30-talet i gemensamma 4wd/2wd.
Totalt 31 av åkarna går...Publicerad: 2026-05-15 10:22:01
Rally Nyköping, SM-kamp på grus med 60-talet SM-åkare.
Rally Nyköping drog årets vinstlott i Rally SM, med EM tävling i Sverige veckan efter kommer många för att testa på Svenska vägar - de kör då i en sidotävling som går på 11 av SM-seriens 12 sträckor.
12 sträckor, bland det bästa av vägar.
Nästan exakt tio mil special fördelat på 12 sträck...Publicerad: 2026-05-15 05:54:41
Johansson åkte hem Minigruvan.
Åtvidabergs MK arrangerade Minigruvan under torsdagen, två olika sträckor med 48 startande genom 11 klasser. Tjust MK´s Magnus Johansson i Volvo 240 tog segern totalt, var då 2,9 sekunder före Mattias Brindmark som vann B-klassen och samtidigt delade tid med A-förar tvåan Anton Måhagen. Sjua totalt ...Publicerad: 2026-05-14 21:25:53
20-talet för lördagens sprint i Norberg.
Norbergs MC med Norbergs Sprinten under lördagen, 7,8 km special ska köras där en sträcka går tre gånger - dåligt tryck från dem tävlande, bara 21 bilar i listan vilket var precis över minsta antal.
C-förare Otrimmat största klass på sex ekipage där Ronnie Johansson, Micke Lund och Rickard Vidén ...Publicerad: 2026-05-14 16:51:13
Cancerfonden och Royal Rally inleder samarbete - Rally mot Cancer.
Under Rally-VM i Umeå i vintras etablerades parollen "Rally mot Cancer", nu tas detta vidare när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia och Cancerfonden inleder ett samarbete kring årets EM-rally i Värmland den 22 till 24 maj.
Rallysporten engagerar många människor runt om i landet och samlar en bred...Publicerad: 2026-05-14 12:44:36
|
| |