NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Pontus Tidemand överlägsen i SM-veckans rallysprint.
PRESSRELEASE

Det fanns ingen som ens var i närheten av Pontus Tidemand när SM i rallysprint avgjordes i Örebro under lördagen. Bilsporten klev in i SM-veckan tillsammans med en av de mest lysande unga talanger som just nu rattar en rallybil, Pontus Tidemand. När tiderna i den fyrhjulsdrivna klassen summerades efter två finalheat var Pontus Tidemand hela 11,2 sekunder snabbare än tvåan Richard Göransson.
- Det gick nog så fort det kunde gå på en sådan här sträcka. Bilen funkade riktigt bra och teamet har gjort ett bra jobb som fått fart på bilen som stått ett tag. Sen gjorde Patrik ett kanonjobb också, säger Pontus Tidemand.

Kartläsaren Patrik Barth som tog SM-guld i rallysprint även förra året i Umeå.
- Ja då var det med Mattias Adielsson och tvåhjulsdrivet. Nu med fyra drivaxlar gick det lite fortare. Jag satt helt klart i rätt bil idag så det känns bra, säger Patrik Barth.

Paret Tidemand och Barth har WRC2 klassen i VM som årets stora mål. Närmast där väntar Rally Sweden om bara någon vecka.
- Det blir helt annorlunda, men det är ändå viktigt att få bra signaler och hämta energi inför Rally Sweden, så det var kul att komma hit och träffa lite folk och att få köra rallybil fort, avslutar svenske mästaren i rallysprint, Pontus Tidemand.

I den tvåhjulsdrivna klassen var det stentufft hela vägen in på mållinjen. Tvåan, Leif Petersson, hade chans på förstaplatsen, men missade sista svängen totalt och tappade där mycket tid. Tid som var guld värd. Istället blev det Emil Bergkvist som i sin lånade Opel tog hem guldet efter en dag som var långtifrån problemfri.
- På sista kvalheatet körde vi sönder kylaren och det var lite svårt att få fram en ny så teamet fick löda ihop grejerna. Utan så bra mekaniker hade vi inte kunnat fortsätta, säger Emil Bergkvist och fortsätter.
- Det var riktigt roligt att vinna idag och särskilt inför så mycket publik och med direktsänd TV, det känns hur bra som helst.

Bergkvist som redan på måndag reser till Lettland för att förbereda sig inför nya mästerskap.
- Ja, vi reser dit för att köra första tävlingen av årets EM-serie och efter det väntar Rally Sweden, något som jag drömt länge om att få köra, avslutar Emil Bergkvist.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seSilverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.

Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...

Publicerad: 2026-05-02 16:41:49


Foto från Sviestadträffen.
© emotorsport.seLinköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...

Publicerad: 2026-05-02 12:47:10


Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
© Jonas Åkesson.Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.

Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...

Publicerad: 2026-05-02 11:40:10


Tidigare nyheter:
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
»
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
»
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
»
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.