|
 Gert bygger nytt för Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Gert Blomquists "nya" Peugeot dragplåster i Midnattssolsrallyt -07
-Det blir en av de vackraste tävlingsbilar som byggts i Sverige i år! Peugeots svenske teamchef, smålänningen Gert Blomquist, tävlar inte aktivt numer.
- Undantaget var förra sommaren, då vi hyrde en engelskbyggd Peugeot 504 Coupé Grupp II från 70-talet och körde comebackande Midnattssolsrallyt.
Tävlingen blev en succé - både bland deltagarna och bland de tusentals åskådare som följde den comebackande klassiska tävlingen från starten i Skåne till slutmålet i Östersund.
Tillsammans med sambon och codrivern Lena Lindberg, Gerts f d chefsmek Bosse "Bildoktorn" Andersson och andra gamla kompisar skruvade teamet sig genom landet - och njöt av varje sekund!
- Visserligen slet vi som djur hela veckan - i stort sett skruvade vi oss genom hela tävlingen. Men vi hade kul - själv har jag inte haft så kul på många år. Alltså bestämde vi oss omedelbart för att bygga en bil till årets tävling.
- Jag vill absolut ha en egen, för den bil vi hyrde i England höll inte måttet. Den var egentligen byggd för Safarirallyt och den var så att säga i bättre skick när vi lämnade tillbaka den efter tävlingen än när vi startade...
Årets upplaga av återuppståndna Midnattssolsrallyt startar den 28 juni i Kristianstad men blir inte lika lång som förra året. Nu nöjer man sig med att köra upp till Stockholm, dit man kommer söndagen den 1 juli.
Peugeot-teamets tävlingsbil, som just nu färdigställs hos chefsmekanikern Mattias Aronsson i Gislaved, hämtade Gert och Lena i Holland i höstas.
- Det är bråttom, snart ska vi igång med vår nya Peugeot 207 S2000 och då har vi inte tid med nostalgitrippar av det här slaget, kommenterar Mattias med ett leende.
Gert hittade bilen på internet och sedan några tävlingskontakter i Holland konstaterat att den både var prisvärd och i bra skick så åkte Gert och Lena ned och fullföljde köpet.
Även den här gången handlar det om en Peugeot 504 Coupe - men den här har en 6-cylindrig motor. Och när bygget väl är klart kommer bilen att motsvara de fabriksbilar som Peugeot tävlade med under andra delen av 70-talet.
- Utförandet blir Grupp 4, vilket innebär att den tävlar i värstingklassen tillsammans med sportvagnar typ Porsche, berättar Gert. Som erkänner att bygget blivit mer komplicerat än han tänkt sig:
- Det har inte varit lätt att hitta alla delar och det är många människor i många länder som har hjälpt till. Men nu ska allt skruvas samman och både Mattias och Bosse Bildoktorns bilbyggarkompis, Owe Ståhle från Vetlanda, jobbar i princip heltid just nu för att vi ska hinna med allt.
Just nu - med en månad kvar innan anmälningstiden går ut - är 60-70 förare anmälda till tävlingen.
» Pressrelease från Peugeot Sport Sverige.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
Älmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...Publicerad: 2026-05-01 11:05:33
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Lördagsrally med Violenrallyt hos Flens MS, där väntar Södermanland / Västmanlands DM på att dra igång säsongen, det samma för VOC Sverigeserien likt Onotade Rallyserien. Tre sträckor går dubbelt och ger närmare tre mil special.
Närmare 90 bilar mot starten i Flen, knappt tredjedelen av fältet i ...Publicerad: 2026-05-01 09:03:06
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
En riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.
Sviestadträffen hos Linköpings...Publicerad: 2026-05-01 06:30:52
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.
EM-juniore...Publicerad: 2026-04-30 20:21:15
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien. Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...Publicerad: 2026-04-30 19:24:50
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.
Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...Publicerad: 2026-04-30 12:13:37
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Den 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.
108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...Publicerad: 2026-04-30 08:55:50
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.
Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...Publicerad: 2026-04-30 05:54:20
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
Kalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.
Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...Publicerad: 2026-04-29 21:52:55
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
En riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.
Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...Publicerad: 2026-04-29 19:37:35
|
| |
|
|
» Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night. » 90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien. » Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|