NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport.
© M-Sport.
Sebastien Ogier tackar publiken för stödet, går mot sista etappen som ledare.

© Skoda Auto.
© Skoda Auto.
Pontus Tidmeand och Jonas Andersson har andraplatsen, fyra sträckor återstår i kampen.
Duell mellan Ogier och Neuville att vänta - Tidemand tvåa i WRC2!

Andra dagen av Rally de Portugal blev också den händelserik, tre sträckor på programmet under förmiddagen, samma sträckor en andra gång - totalt 15 mil special och den längsta dagen av tävlingen.
Ford åkarna hittade en bättre rytm under lördagen, tre sträcksegrar för M-Sport under förmiddagen och en ny på eftermiddagen, de resterande två till Hyundai och Thierry Neuville.

Jordvall stoppade Tänak.
In till service kom Sebastien Ogier som ledare, fransmannen hade då förlorat teamkollegan Ott Tänak som bromsat sent, slått i en jordvall och stukat bakvagnen, tappat minuten i sammandraget. Genom de sista sträckorna höll Ogier ledningen, har nu 16,8 sekunder bak till Thierry Neuville som åter gör en lugn start och kör sig in i rallyt, har precis som förra gången slagläge inför sista dagen om segern.

Sordo kämpar på.
Närmare minuten bak till trean Dani Sordo som kör stabilt på gruset, jagas nu av Ott Tänak som efter problemen är på jakt efter avancemang. Estländaren petade ned Craig Breen till fjärdeplatsen på dagens sista sträcka.
Elfyn Evans, Juho Hänninen, Mads Östberg och Jari-Matti Latvala håller platserna bakom - länge var Esapekka Lappi men i kampen och faktiskt snabbast av Toyotaåkarna.
- I en tight kurva på asfalt tappade jag fästet, gled ut i gruset och träffade en sten, så enkelt var det konstaterade Lappi.

Mikkelsen i lugnt tempo.
WRC2 klassen har idag varit jämnare, men så kom den avgörande sista sträckan. Innan dess öppnade Teemu Suninen upp med två sträcksegrar - men på dagens tredje och längsta sträcka och strax före service laddade Even Managements Skodaåkare lite extra, delad sträckvinst för Andreas Mikkelsen och Pontus Tidemand - svensken passerade där Teemu upp som tvåa.

Punktering stärkte Tidemands placering.
Efter service var det samma visa, Teemu snabbast men den sista sträckan för dagen kastade om - i grova drag var Mikkelsen den enda i klassen utan problem. Han utökade ledningen till 3:07 minut före Pontus Tidemand. Såväl Pontus som Teemu körde punktering, tappade närmare två minuter - Pontus tappade minst av dem båda och går till nattvila som tvåa, 19,1 sekund före Suninen.
- Vi är 19 sekunder före Suninen och han ger sig inte utan det kommer att bli kamp till sista metern. Nu har vi ett försprång och även om det inte är stort måste vi satsa på att hålla i det på de fyra sträckorna som är kvar, konstaterar Pontus.

Bak till fyran Gilbert Quentin skiljer fyra minuter! Hiroki Arai bröt på sista sträckan, Eric Camilli hade problem med punktering och stenar!

Emil Bergkvist bröt tidigt under dagen, tekniska problem satte stopp och det är ännu oklart om det blir omstart under söndagen!

Fyra sträckor på 43km återstår av tävlingen, första och sista berömda Fafe som avslutas med en massinvasion av publik runt hoppen!


Rally de Portugal 2017:
»
Resultat, sträcka för sträcka!
»
Tider, Nyheter & Resultat.
»
Officiell hemsida
»
Rally Radio.
»
WRC Video.
»
RedBull TV.
»
Anmälningslista
»
Tidsplan
»
WRC - officiell.


Specialsträckor:

Sträckor torsdag:
20:03; SS01 Lousada 3.36km.
X
X
X

Sträckor fredag:
11:09; SS02 Viana do Castelo 1 26.70km.
X
X
X
12:10; SS03 Caminha 1 18.10km.
X
X
X
12:42; SS04 Ponte de Lima 1 27.46km.
X
X
X
17:09; SS05 Viana do Castelo 2 26.70km.
X
X
X
18:10; SS06 Caminha 2 18.10km.
X
X
X
18:42; SS07 Ponte de Lima 2 27.46km.
X
X
X
20:03; SS08 Braga Street Stage 1 1.90km.
X
X
X
20:08; SS09 Braga Street Stage 2 1.90km.
X
X
X

Sträckor lördag:
10:08; SS10 Vieira do Minho 1 17.43km.
X
X
X
10:46; SS11 Cabeceiras de Basto 1 22.30km.
X
X
X
12:04; SS12 Amarante 1 37.55km.
X
X
X
16:08; SS13 Vieira do Minho 2 17.43km.
X
X
X
16:46; SS14 Cabeceiras de Basto 2 22.30km.
X
X
X
18:04; SS15 Amarante 2 37.55km.
X
X
X

Sträckor söndag:
10:08; SS16 Fafe 1 11.18km.
X
X
X
10:30; SS17 Luilhas 11.91km.
X
X
X
11:20; SS18 Montim 8.66km.
X
X
X
13:18; SS19 Fafe 2 11.18km.
X
X
X

Publicerad: 2017-05-20 21:01:21






Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seSilverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.

Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...

Publicerad: 2026-05-02 16:41:49


Foto från Sviestadträffen.
© emotorsport.seLinköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...

Publicerad: 2026-05-02 12:47:10


Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
© Jonas Åkesson.Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.

Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...

Publicerad: 2026-05-02 11:40:10


Tidigare nyheter:
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
»
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
»
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
»
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.