NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Tom Kristensson Motorsport.
© Tom Kristensson Motorsport.
Tom och Henrik redo för Rally di Roma Capitale.
Italienska Rally di Roma Capitale nästa för Tom och Henrik i JEM.
PRESSRELEASE

Tredje deltävlingen i J-EM U27 i rally avgörs till helgen genom Rally Di Roma Capitale i trakterna kring Rom. Tom Kristensson och Henrik Appelskog satsar här på nya poäng i mästerskapet med sin Opel Adam R2 och Opel Junior Rallye Team. Inför tävlingen ligger paret på en sjätteplats, efter att ha brutit på Azorerna, och tagit en fjärde plats på Gran Canaria. Fyra av sex deltävlingar räknas i mästerskapet, så det finns goda möjligheter att klättra i tabellen.

Tävlingen innehåller 15 specialsträckor på ca 21 mil, samtliga på asfaltunderlag, den startar på fredag kväll med en kort statssträcka i Rom, och avslutas på söndag kväll.

Som en förberedelse var Tom i förra veckan på Gelleråsen i Karlskoga och finslipade körstilen på asfalt med hjälp av rutinerade racing- och rallyföraren Rickard Göransson.
- Mycket värdefullt, säger Tom.
- Med sin erfarenhet hade han många bra tips, speciellt hur man får farten med sig ur lite tvärare kurvor.

Onsdag och torsdag pågår "reccen" av sträckorna och på fredag kör man en kvalificeringssträcka och shakedown före den ceremoniella starten och den korta stadssträckan i Rom.
- Det är krävande sträckor av skiftande karaktär, en del med grov asfalt och luriga i kanterna, rapporterar Tom i en paus i rekognoseringen och notskrivandet.
- Värmen, uppemot 35 grader, gör att däcken tar stryk. Speciellt sträckan på nästan 3 mil, som körs två gånger på söndagen, kommer att bli ett kraftprov för både bil och besättning.
- Vi satsar på att förbättra vår placering från Gran Canaria, en plats på pallen skulle sitta fint, avslutar Tom innan det är dags att fortsätta "reccen".

I klassen kommer tolv ekipage till start, hela toppgänget med Diogo Gago, Portugal, Toms teamkompis letten Martin Sesks, snabbe spanjoren Efren Llarena, som dock bröt på Gran Canaria, och Simon Wagner från Österrike. Tom och Henrik får dessutom sällskap i klassen av ett annat svenskekipage, Sebastian Johansson och Jesper Elfver från Gotland, i en Peugeot 208 R2.
I klassen J-EM U28 deltar även Fredrik Åhlin och Joakim Sjöberg i Skoda Fabia R5. Paret ligger på femte plats i klassen, man körde endast första tävlingen på Azorerna, och stod över Gran Canaria.

Tom och Henrik åker sedan direkt från Italien till Tyskland för att köra Rallye Wartburg i Tyska mästerskapet för Opel Junior Rallye Team nästa helg, så det blir intensiva 14 dagar för paret.


» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2018-07-18 20:37:35






Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seSilverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.

Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...

Publicerad: 2026-05-02 16:41:49


Foto från Sviestadträffen.
© emotorsport.seLinköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...

Publicerad: 2026-05-02 12:47:10


Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
© Jonas Åkesson.Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.

Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...

Publicerad: 2026-05-02 11:40:10


Tidigare nyheter:
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
»
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
»
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.