|
  Tidemand har nästa WRC-start klar - Turkiet väntar. PRESSRELEASE
Efter mer än ett halvårs uppehåll är väntan äntligen över för Pontus Tidemand och han får dyka tillbaka in i VM-cirkusen. I september väntar det tuffa Rally Turkiet och precis som i årets första tävlingar rattar han en Ford Fiesta WRC för M-Sport i högsta klassen.
- Det ska bli så kul att vara med och fighta igen, säger Pontus. Jag har sett fram emot det här sen jag klev ur bilen på Rally Swedens sista dag i februari. Vägen hit har kantats av otroligt hårt arbete men det har lönat sig och nu tar vi nya krafttag för att slå oss fram bit för bit.
Det 28-årige rallyesset från Värmland och hans norske kartläsare Ola Fløene inledde året med att ta klivet upp till rally-VM:s värstingklass, WRC-klassen, och köra Rallye Monte-Carlo och hemmatävlingen Rally Sweden. De fullföljde stabilt båda tävlingarna trots ny bil, nytt team och några tekniska problem, men att det behövs mer erfarenhet i bilen för att kunna nagga på toppresultaten - det är ett faktum.
I det stenhårda jobbet mot nästa start fick Pontus hjälp på traven av RaceNetWork, som är ett nystartat koncept som går ut på att skapa möjligheter för svenska förare genom ett nära samarbete med investerande företag. Under veckan som gått kunde nästa VM-start säkras och nu ligger det främsta fokuset på att förbereda varenda liten detalj för att vara hundraprocentigt beredd när tävlingen startar den andra helgen i september.
- Jag har M-Sport, mina partners, RaceNetWork och alla de runt omkring mig som hjälper mig att tacka för det här, säger Pontus. Det är en ny chans och jag ska ta tillvara på den. Till skillnad från i vintras börjar vi inte helt på ruta noll, men det blir första gången på grus med den här bilen och jag hoppas på en bra utveckling under tävlingen. Men det är verkligen den häftigaste bilen jag någonsin kört och jag älskade den från första stund jag tog plats bakom ratten. Jag vet från förra året att Rally Turkiet är en grymt tuff tävling, men jag ska se till att vara så förberedd jag bara kan vara. Jag är mer än redo för en ny utmaning, det är ju det här jag väntat på det senaste halvåret!
Även M-Sport välkomnar Pontus tillbaka till teamet och det är inga som helst tvivel på att de tror på sin svenske förare och med spänd förväntan ser de fram emot den väntande tävlingen.
- Det är härligt att ha Pontus tillbaka i teamet och tillbaka bakom ratten på vår Ford Fiesta WRC. Det här är något många ville se, inklusive jag själv, och jag ser fram emot att se hur han presterar i Turkiet, säger teamchefen Richard Millener och fortsätter:
- Han hade lite otur tidigare i år med en startposition och tekniska problem som jobbade emot honom, men när man slår samman hela hans prestation var det en riktigt stabil debut och vi är spända på att se vad han kan göra på grus. Pontus är en all-rounder som är konkurrenskraftig på alla underlag. Han har talangen och vi vill se honom ta nästa steg i sin karriär. Han kommer göra ett test tillsammans med teamet på tuffa grusvägar som förberedelse för Turkiet, och vi vet att han kommer göra det mesta av den här möjligheten.
Den turkiska VM-deltävlingen körs den 12-15 september och är den 11:e tävlingen av 14 i årets rallyvärldsmästerskap.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-08-15 21:29:56
|
|
Hässleholms GP, Almås special och Sprinserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Silverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.
Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...Publicerad: 2026-05-02 16:41:49
Foto från Sviestadträffen.
Linköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...Publicerad: 2026-05-02 12:47:10
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.
Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...Publicerad: 2026-05-02 11:40:10
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Klassiker med Hässleholms GP hos just Hässleholms MK, det tävlas för Södras RS-DM med totalt ett 60 ekipage där varvlopp med tre varv per omgång går tre gånger under söndagen. Totalt ses 12 Danska ekipage genom fältet.
Victor Hansen gör andra starten med Citroen C3 Rally2, från EM på asfalt komme...Publicerad: 2026-05-02 09:43:42
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Tre rallyn för lördagen där Violenrallyt hos Flens MS går över tre sträckor dubbelt, på plats tävlande för Södermanland / Västmanlands DM, VOC Sverigeserien och Onotade Rallyserien.
Många serier där Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Sm...Publicerad: 2026-05-02 06:08:59
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Tre åk ute på Sviestaområdet utgjorde Sviestaträffen 2026, klassisk sprint på Linköpings MS stora motorområde, 3km mäter sträckan och snabbast runt var slutligen Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris när de tre åken summerats. Haninge MK föraren hade 2,9 sekunder till Tobias Pettersson i Mitsubishi Lan...Publicerad: 2026-05-01 20:34:17
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon. 80 ekipage i 16 klasser när Falköpings MK körde Lill Jumbon och totalt ses fem klassvinnare topp 6. C-förare Robin Johansson i Hyundai i20 R5 tog segern totalt. Som totaltrea ses Joakim Blomdahl som var bäst i B-klassen.
27 sekunder bakom totalvinnaren ses snabbaste 2wd, där C-förare Filip Bernst...Publicerad: 2026-05-01 19:01:47
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
Älmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...Publicerad: 2026-05-01 11:05:33
|
| |
|
|
» Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris. » Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon. » Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt. » Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt. » 90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien. » Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night. » Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|