|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Isak Reiersen debuterar i rally-VM, kör för JC Raceteknik under Rally Sweden. PRESSRELEASE
För tre veckor sedan SM-debuterade rallytalangen Isak Reiersen. Nu är det klart att 18-åringen kommer till start i VM tillsammans med tidigare JVM-vinnaren Johan Johansson. – Att köra Svenska Rallyt är någonting jag drömt om sedan jag var liten, säger Reiersen.
I november fyllde Isak Reiersen, Torsby, 18 år – nu debuterar han i rally-VM, inte ens tre månader efter att körkortet togs. Rally Sweden, som för första gången körs i Umeå, går av stapeln 24-27 februari. Tillsammans med svenska teamet JC Raceteknik och kartläsare Johan Johansson, Söderköping, kommer Reiersen till start i Rally4-klassen. Duon gjorde sin första tävling tillsammans i Boden under Reiersens SM-debut, och medan värmlänningen debuterar i VM är det Johanssons fjärde Rally Sweden. Som uppvärmning planerar även duon att köra två tävlingar innan VM i Umeå.
Isak Reiersen har ett gediget motorsport-CV. Senast är guld i RallyX Nordic-klassen Crosscar 2021, samt två brons i mästerskapet och även flera SM-guld inom crosskart. ?2020-2021? tävlade Reiersen i ungdomsrally och vann där sju av åtta tävlingar. Under SM-premiären i Boden, som var Reiersens första riktiga rallytävling slutade han på en hedervärd andraplats. Samtidigt är Johan Johansson en mycket rutinerad kartläsare, som bland annat har ett JVM-guld och ett JVM-brons på meritlistan.
Joel Christoffersson, teamchef JC Raceteknik:
”Att få komma till start under Svenska Rallyt med Isak och Johan känns riktigt, riktigt kul. Efter Isaks prestation i Boden kände vi oss nöjda direkt, och började därför jobba på en start i VM. Målet den här säsongen är att Isak ska samla på sig så mycket erfarenheter som möjligt, och en VM-deltävling är troligen den bästa skolan du kan hitta.
Svenska Rallyt är en lång tävling, som kommer ge en bra rutin och många mil tillsammans i bilen. Det är helt klart en utmaning som är bra att få redan som 18-åring, och den dagen vi satsar på EM och VM ger det här en bra grund. Men det är såklart också en bra uppvärmning inför grussäsongen i SM.”
Isak Reiersen, förare:
”Att köra Svenska Rallyt är någonting jag drömt om sedan jag var liten, så jag är riktigt taggad. Att köra sin första VM-tävling i rally som 18-åring, och som sin fjärde riktiga rallytävling, är helt otroligt. Planen är alltid att jobba långsiktigt och det här är en viktig pusselbit inför framtiden, där vi siktar på EM och tillslut VM.
Vi kommer till Umeå med målet att samla så mycket erfarenhet som möjligt. Att köra VM blir riktigt tufft. Dels är det längre och mer krävande sträckor, plus fler dagar än jag är van vid. Det kommer bli en utmaning, men också en ypperlig möjlighet att utveckla noter, körningen och allt därtill ännu mer. Förhoppningen är att få bra lärdomar att ta med sig till årets SM-säsong.
Som alltid vill jag tacka alla som gör det här möjligt och som tror på mig. Joel och JC Raceteknik, mina samarbetspartners och alla personer som stöttar på olika sätt. Förhoppningsvis kan det här ses som ett kvitto på våra visioner inom motorsporten, när vi bockar av ännu ett delmål.”
Johan Johansson, kartläsare:
”Att få ihop den här körningen tillsammans med Isak känns jättekul. Svenska Rallyt är trots allt Svenska Rallyt – en tävling många drömmer om, med fantastisk stämning i skogen, massor av rallysupporters och vänner. Jag och Isak har en bra känsla i bilen, så det här blir en bra grund för oss att bygga vidare på.
Efter SM-premiären i Boden är min känsla riktigt bra. Isak utvecklades massor och höjde hela tiden tempot, samtidigt som vi kunde samla erfarenheter tillsammans som team. Så i Umeå kommer målsättningen bara vara att fortsätta lära, få till bra noter och såklart njuta av tävlingen. Framförallt finns det ingen press på oss. Vi kommer verkligen ta det sträcka för sträcka för att utvecklas och genom det höja tempot inför resten av säsongen.”
» Pressrelease från JC Raceteknik.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2022-01-24 21:54:52
|
|
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
- Äntligen är grussäsongen på intåg med Rally Nyköping, tredje deltävlingen i Rally-SM, berättar Isak Arvidsson och presenterar ny co-driver.
Tävlingen går av stapeln om lite mer än två veckor och då intar Maja Bengtsson högerstolen! Hela Rally-SM står på menyn med Rally Nyköping, Rally Ki...Publicerad: 2026-04-29 18:52:51
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.
Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...Publicerad: 2026-04-29 13:05:27
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.
Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...Publicerad: 2026-04-29 11:40:40
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Tom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.
Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...Publicerad: 2026-04-29 10:45:53
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag. Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.
14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...Publicerad: 2026-04-29 09:02:39
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Den 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.
I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...Publicerad: 2026-04-28 16:05:34
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.
Även Mikolaj Marc...Publicerad: 2026-04-28 15:03:55
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
När Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.
Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...Publicerad: 2026-04-28 12:35:41
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Listan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.
Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...Publicerad: 2026-04-28 10:45:24
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
I slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!
Det är ...Publicerad: 2026-04-28 08:54:20
|
|
Tidigare nyheter:
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|