NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Oskar Sundell.
© Oskar Sundell.
Mitsubishi Miragen klar i garaget, snart tester inför första SM deltävlingen 2024 för Oskar och co-driver Joakim Söderqvist.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Oskar provade Miragen under hösten, det laddades hårt i skogen från start.

© Team Haanpää Racing.
© Team Haanpää Racing.
Hugo och Stefan redo att hoppa in i nya trimmade Volvo 240´n där tiden efter Ungdomsrally ska spenderas. Först och främst är det SM för att samla mil och erfarenheter som väntar.

© Magnus Lindqvist.
© Magnus Lindqvist.
Vinterdäcken är på, tankarna på ett sabbatsår slogs bort och nu blir det nya VOC säsonger för Magnus Lindqvist och co-driver Sara Ridde.
Del 1; Vem kör vad 2024, Sundell SM satsar i Mirage, Carlberg till grupp H & Lindqvist med ny VOC säsong.

Traditionen med uppstart i mellandagarna av reportageserien "Vem kör vad" där rallyåkarna runt om i landet berättar vad de har på gång fortsätter, idag kastar vi oss ut med första gänget tävlande och team som kommer följas av en lång rad. Tidigt ut i reportageserien är de som kommer inleda tävlandet tidigt in på 2024.

Sundell satsar på SM i Nationella 4wd med Mirage.
Vi inleder i Hedesunda hos Oskar Sundell, han har varit synonym med Nissan Sunny och BMW Compakt, men båda bilarna såldes under hösten, in i garaget kom istället en fyrhjulsdriven Mitsubishi Mirage som tävlades med under hösten. Teamets planer är att satsa på Rally SM och fortsatt tävla för Team Ekmans som tog medalj i SM seriens teammästerskap 2023.
- Vi kör på med vår Mitsubishi Mirage i nationella 4wd. Vi har hunnit med ett test och det kändes både kul och bra. Vi ska försöka hinna med ett eller två test till innan premiären i Hälsingerallyt.

Allt redo med andra ord?
- Ja bilen är genomgången, motorn renoverad och uppdaterad så vi ska nog komma bra förberedda hoppas jag, avslutar Oskar.


Ungdomsmästaren Carlberg, nu C-förare i Trimmat 2wd.
Vi byter bil och klass och tittar mot senaste årens kung i Ungdomsrally, där har Hugo Carlberg härjat högt i listorna. Men åldern tar ut sin rätt, nu är det dags att som C-förare inleda 2024, men vi tittar först bakåt.
- Jag har efter ett par säsonger i Ungdomsrally hunnit med över 40 tävlingar bakom ratten och faktiskt också 20-talet rallyn som kartläsare. Nu har tyvärr tiden i Ungdomsrally lidit mot sitt slut och med en tår i ögat lämnar jag den överlägset bästa klassen där vi ungdomar får möjligheten att dela vårat gemensamma intresse, sporra och sparra varandra till högre höjder och bara få lära känna varandra. Det har varit oerhört roligt men samtidigt ser jag nu fram emot att få ta ytterligare ett nytt stort kliv i rallyvärlden.

Ungdom blir C-förare när 2024 ska inledas.
- Nu vankas C-förarlicens och mycket nytt med noter men inte minst en helt ny bil i en ny klass. Jag har fått en chans som jag aldrig någonsin kunde drömma om att få. Team ”Haanpää Racing” har gett mig en fantastisk möjlighet med hjälp till finansiering av en värre bil och jag kommer nu att stolt köra för team ”Haanpää Racing” som drivs utav Jukka tillsammans med hans son Henrik Haanpää. Mer info om teamet och planerna kan ni läsa på respektive sidor på sociala medier.

Snacket går om en trimmad bil.
- Nyligen införskaffades en Volvo 242 för grupp H. Bilen med EVO-motor, Tractive sekventiell växellåda och mycket godis, mer än så behöver inte ordas om. Bilen håller på att gås igenom för fullt och mycket blir nytt och renoverat för allt skall vara fräscht nu när den skall få jobba hårt i skogarna på massvis av tävlingar. Co-driver blir pappa Stefan som vill följa med mig på denna resa och ta steget ytterligare som kartläsare. Blir alltså mycket nytt för oss båda att lära med trimmad bil samt med noter.

Vi har sett dig tävlandes var stans, Svenska RallyCupen har varit en serie. Var finns du 2024?
- Vi har tillsammans med teamet planerat att försöka köra hela Rally SM-serien då den geografiskt passar in på tävlingar utifrån vår utgångspunkt. SM-tävlingarna i sig håller alltid god standard och man får mycket mil för pengarna samt mycket lärdomar med rekognosering, noter, m.m. Därför tror vi att denna serie kan vara mycket lärorik. Vi kör alltså inte för att vinna utan för att lära oss allt nytt som innebär och späda på med nya erfarenheter och få rutin givetvis. Såklart kommer vi även starta i lite andra tävlingar, en mix av notat och onotat.
- Det hade varit kul att även kunna köra hela Svenska RallyCupen, planen är att köra åtminstone någon deltävling beroende på den ekonomiska situationen, bilen och tiden, funderar Hugo klokt.

Med ny bil i garaget är du sugen på att få ge dig ut?
- 2024 ska bli hur fränt som helst, det rycker i gasfoten hela tiden och suget efter att få stå på startlinjen är enormt. Nu ser vi med glädje fram emot nya året och att kunna köra igång med det som vi alla gillar mest, Rally, summerar Hugo och tillägger.
- Jag måste få tacka alla som gjort det möjligt för mig att över huvud taget kunna hålla på med rally. Ingen nämnd, ingen glömd.


Full VOC satsning igen för Lindqvist.
I toppen av Sverigeserien för VOC brukar Laxå MK föraren Magnus Lindqvist ses, blir det så även 2024?
- Tanken var att vi, jag och co-driver Sara Ridde skulle ta ett sabbatsår 2024 efter mycket tävlande de senaste fyra åren.

Men det låter som ni kommit på andra tankar?
- Ja när snön kom så blev man ju sugen igen då det är det fränaste man kan göra, och Sara tyckte att sommartävlingarna såg roliga ut. Då bestämde vi oss för att åka Vinter och Sommarserierna för VOC 2024.

Det tolkas som det blir med samma bil?
- Planen är att åka med den nuvarande VOC´en i vinter men till sommaren så kommer en nybyggd Volvo 940 VOC bli tävlingsklar. Som vanligt ställer Saras pappa Niklas Ridde upp som serviceman, Stort tack till honom!

Här avslutar vi den inledande delen av en förhoppningsvis lång serier reportage där de tävlande får chansen att visa upp sig!

Publicerad: 2023-12-27 06:28:28






60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dals MK med BDS-sprinten som premiär för Mega Rally Cup, det handlade om varvlopp på asfalt som kördes tre gånger på totalt 12km. Totalt vann arrangörens Dan Johannesson i Mitsubishi Mirage 12 sekunder före Norske Ole Morten Korsmo i Volvo 240.

Vinnande Korsmo i 2wd hade 8,4 sekunder till Kristia...

Publicerad: 2026-04-26 20:10:26


Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
© Toyota Gazoo Racing.Det såg ut att bli en kamp om tiondelar på den allra sista specialsträckan av VM-rallyt på Kanarieöarna. Men Oliver Solberg slog i ett räcke på näst sista sträckan.
Med noll poäng till Solberg drar konkurrenterna ifrån i VM-tabellen.

Inför säsongen var det lätt att peka ut asfaltstävlingar i Spa...

Publicerad: 2026-04-26 17:55:30


Foto från Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seFör andra året i rad öppnades Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet hos Ryds MK, än en gång en succé som lockar åkare från många distrikt till söder för tävlande. På plats tävlades det också för Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Det tävlades över fem sträckor av ...

Publicerad: 2026-04-26 16:07:35


Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Rally Islas Canarias avslutat med powerstage under eftermiddagen, det blir fyra Toyota i topp för rallytt där Sebastien Ogier är tillbaka som vinnare, Fransmannen hade fram till näst sista sträckan en hård kamp med Oliver Solberg som bara var sekunden från ledaren. Ett kostamt misstag av Svensken so...

Publicerad: 2026-04-26 15:23:06


Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
© Toyota Gazoo Racing.Sista specialsträckan i Rally Islas Canarias - Rally of Spain på gång, 15:15 rullar första bil iväg, dagens inledande tre sträckor avverkade. På dagen och rallyts näst sista sträcka satte Oliver Solberg ett hjul lite fel, det slutade med bruten tävling. Ett besök i räcke tar Svensken ur rallyt, ett ...

Publicerad: 2026-04-26 13:51:23


Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seI både strålande sol och yrande snö avgjordes Vilda Ryd Racet, 180-tävlande kom till start och antalet åskådare var större än på länge i rallskogen runt Ryd och Tingsryd där rallyt cirkulerade. Sex sträckor blev fem, en bilbrand och spridning i terräng stoppade tävlandet på den avslutande ss6 - dära...

Publicerad: 2026-04-26 11:00:02


Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
© Toyota Gazoo Racing.Halva söndagen i Rally Islas Canarias avverkad, fortsatt dominans av Toyota ute på sträckorna, bakom krigar både Hyundai och Rally2 bilar om placeringar. Två raka sträcksegrar för Oliver Solberg / Elliott Edmondson under förmiddagen.

Svensken jagar ledande Sebastien Ogier, plockat in 1,6 sekunder...

Publicerad: 2026-04-26 10:28:40


Tidigare nyheter:
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.