|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Tierp blir ny huvudort för KAK Midnattssolsrallyt 2026. PRESSRELEASE
KAK Midnattssolsrallyt är en av Europas främsta historiska rallytävlingar med anor från 1950, och avgjordes 2025 med en mycket lyckad upplaga i Katrineholm och Sörmland med bas på Ericsbergs slott. 2026 bygger man vidare på succén när tävlingen flyttar till Tierp i Uppland, den 2 – 4 juli.
2026 års upplaga innehåller många spännande nyheter:
• Start, service och mål på Tierp Arena.
• Öppningssträcka på Tierp Arena på torsdagskvällen 2 juli.
• Sex sträckor på fredag, sju på lördag. Totalt 41 mil, varav 14 mil specialsträcka.
• Både notade- och onotade rallyklasser.
• Spektakulär start för Regularity i centrala Stockholm.
Kungliga Automobil Klubben arrangerade 2025 års Midnattssolsrally ihop med Katrineholms Motorklubb och samarbetsklubbar i Sörmland. Totalt deltog 145 klassiska rallyekipage i den uppskattade tävlingen.
Ombyggnationer vid Ericsbergs Slott gör dock att Kungliga Automobil Klubben ihop med Katrineholms MK tagit beslutet att byta värdort för 2026.
– Vi vill rikta ett stort tack till Katrineholms MK, alla funktionärer och Ericsbergs slott för ett mycket lyckat rally 2025 och ser med tillförsikt fram mot att få jobba ihop med MK Tierp i kommande års arrangemang, säger Jacob Laurin, Generalsekreterare för KAK.
– Vi ser tillbaka på ett fantastiskt Midnattssolsrally i Katrineholm 2025 och är mycket glada att vi nu, genom Katrineholms Motorklubb, har kunnat hitta en ny arrangör i MK Tierp. Tillsammans ser vi fram emot att vidareutveckla både tävlingen, evenemanget och den klassiska bilkulturen sommaren 2026, säger Johan Söderlind, KAK Motorsport.
– Midnattssolsrallyt är över för denna gång. Vi njöt av att få genomföra detta rally tillsammans med KAK. Vi måste dock avstå 2026, på grund av ombyggnationer vid Ericsbergs slott. Men en ny duktig arrangör kommer att genomföra 2026 års Midnattssolsrally på ett lika proffsigt sätt, säger Crister Nystrand, Katrineholms Motorklubb.
Rutinerade MK Tierp i Uppland tar över arrangörskapet tillsammans med KAK, och planerna för 2026 är redan långt gångna.
– Vi är stolta över att ha fått förtroendet av Kungliga Automobil Klubben att arrangera Midnattssolsrallyt 2026 med bas på Tierp Arena, säger Jörgen Joons från MK Tierp, tillika projektledare för Midnattssolsrallyt 2026.
– Rallyt inleds torsdagen den 2 juli med anmälan och besiktning från kl. 10.00, följt av en första specialsträcka inne på arenan kl. 18.00. Under fredagen väntar tre sträckor på förmiddagen, ett serviceuppehåll på arenan och därefter tre nya sträckor under eftermiddagen. På lördagen körs ytterligare sju sträckor, varav den sista har målgång inne på Tierp Arena. Totalt mäter rallyt 41 mil, varav 14 mil är specialsträckor fördelade på 14 sträckor, fortsätter Jörgen Joons.
Bas för tävlingen blir Tierp Arena, belägen cirka 50 minuter norr om Uppsala. En mycket välrenommerad motorsportarena som bland annat använts för EM i dragracing, STCC, RallyX Nordic, driftingtävlingar och SM i rally.
– Det är med stor glädje att vi nu kan meddela att Tierp Arena blir startplats för 2026 års upplaga Midnattssolsrallyt. Vi ser fram emot att välkomna såväl tävlande som publik till en oförglömlig helg fylld av action och upplevelser för hela familjen. Rallyt förväntas locka ett oerhört stort antal deltagare från hela Sverige och övriga Europa, vilket borgar för ett starkt och varierat startfält, säger Nicklas Karlsson, VD på Tierp Arena.
Spektakulär öppning av Regularity i Centrala Stockholm.
Regularityklassen i Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt laddad inledning – mitt i hjärtat av Stockholm. Redan på onsdagskvällen den 1 juli samlas deltagarna för en gemensam middag med Kungliga Automobil Klubben i huvudstaden, innan rallyt startar på torsdagsmorgonen den 2 juli från centrala Stockholm.
Med den kungliga huvudstaden som kuliss blir starten en unik hyllning till det klassiska Svenska Rallyt till Midnattssolen, som hade sin officiella start i Stockholm. Detta är ett sätt att knyta an till tävlingens och KAK:s anrika historia – och att lyfta in kulturen kring de historiska bilarna mitt i huvudstaden.
Efter starten rullar regularityekipagen norrut genom ett vackert uppländskt landskap innan de når Tierp Arena under torsdagskvällen. Där körs rallyts inledande arenasträcka tillsammans med övriga klasser, vilket blir starten på den gemensamma fortsättningen på rallyt.
– Regularityklassen har alltid varit ett uppskattat och viktigt inslag i Midnattssolsrallyt. Att vi nu tar ett steg till och knyter an till vårt arv och vår historia med en högtidlig start i Stockholm känns både symboliskt och mycket inspirerande, säger Jacob Laurin, Generalsekreterare för KAK.
Inbjudan till KAK Midnattssolsrallyt 2026 släpps söndagen den 1 februari, och anmälan öppnar söndag den 1 mars klockan 13:00. Startavgiften blir 12 500 kronor, inklusive 6% moms.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-10-01 14:40:40
|
|
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Rally Islas Canarias avslutat med powerstage under eftermiddagen, det blir fyra Toyota i topp för rallytt där Sebastien Ogier är tillbaka som vinnare, Fransmannen hade fram till näst sista sträckan en hård kamp med Oliver Solberg som bara var sekunden från ledaren. Ett kostamt misstag av Svensken so...Publicerad: 2026-04-26 15:23:06
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Sista specialsträckan i Rally Islas Canarias - Rally of Spain på gång, 15:15 rullar första bil iväg, dagens inledande tre sträckor avverkade. På dagen och rallyts näst sista sträcka satte Oliver Solberg ett hjul lite fel, det slutade med bruten tävling. Ett besök i räcke tar Svensken ur rallyt, ett ...Publicerad: 2026-04-26 13:51:23
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
I både strålande sol och yrande snö avgjordes Vilda Ryd Racet, 180-tävlande kom till start och antalet åskådare var större än på länge i rallskogen runt Ryd och Tingsryd där rallyt cirkulerade. Sex sträckor blev fem, en bilbrand och spridning i terräng stoppade tävlandet på den avslutande ss6 - dära...Publicerad: 2026-04-26 11:00:02
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Halva söndagen i Rally Islas Canarias avverkad, fortsatt dominans av Toyota ute på sträckorna, bakom krigar både Hyundai och Rally2 bilar om placeringar. Två raka sträcksegrar för Oliver Solberg / Elliott Edmondson under förmiddagen.
Svensken jagar ledande Sebastien Ogier, plockat in 1,6 sekunder...Publicerad: 2026-04-26 10:28:40
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Tretton sträckor för ADAC Actronics Rallye Sulingen, åtta av dem kördes under lördagen för Tyska och Holländska Mästerskapen likt Svenska Volvo Euro Cup.
35:a totalt ses bästa Svenska ekipage, där Stefan Helin och Anders Littorin med Opel Ascona A, klassindelningen i Tyskland betydde tävlade mot ...Publicerad: 2026-04-26 09:09:34
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Aleknixen hos Älvbygdens MK med Västras DM och Svenska SprintRallyCupen på besök för tävlande över fem sträckor. Totalt plockade Mattias Olsson i Skoda Fabia hem segern 17 sekuder före Philip Haag i Toyota Yaris, tre sekunder bakom var Joakim Rydholm.
Fjärdeplats totalt för Kristian Johansson som...Publicerad: 2026-04-26 08:45:07
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Sigtuna RC arrangerade Team Pitan sprinten ingående i Historiska Back & Sprintcupen, en sträcka dubbelt och det handlade om Vadet som skulle avverkas.
Mats Thorzelius bäst av åkarna i historiska klasser, vinner 240-klassen närmare halvminuten före Erik Eriksson och som trea Dick Larsson. Per-Olo...Publicerad: 2026-04-26 07:10:49
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Stor notad rallypremiär i Vilda Ryd Racet, något som märktes både på antal tävlande och antalet åskådare ute i skogarna runt Ryd och Tingsryd. På plats fanns tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.
Sex sträckor på Ryds MK´s stora program, ...Publicerad: 2026-04-25 22:42:08
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Två sträcksegrar för Oliver Solberg under andra dagen av WRC Rally Islas Canarias, tre för Elfyn Evans och en till Sebastien Ogier. Ogier startade lördagen som ledare med 8,9 sekunder till Solberg, 15,9 sekunder till Sami Pajari och 16,4 sekunder till Elfyn Evans.
När dagen tar målgång är det Sol...Publicerad: 2026-04-25 20:44:10
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Mega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.
Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...Publicerad: 2026-04-25 09:57:25
|
|
Tidigare nyheter:
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|