NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Elliott Edmondson co-driver för Oliver Solberg.
Intervju, Elliott Edmondson, vägen mot en VM-seger i rally är allt annat än spikrak.
PRESSRELEASE

En som vet är Oliver Solbergs kartläsare Elliott Edmondson. Den 31-årige britten har varit vid Oliver Solbergs sida på heltid sedan säsongen 2022.
Vi har hittat ett bra sätt att arbeta på och vi vill ha noterna på samma sätt, säger Elliott.

Oliver Solberg brukar säga att han inte hade så mycket val annat än att bli rallyförare, uppvuxen som han är i en rally- och motorsportfamilj.
Och även för Elliott Edmonson var målsättningen klar tidigt.
Min pappa hade varit kartläsare på lägre nivå hela livet och det var så jag kom i kontakt med sporten. Så självklart ville jag bli kartläsare och i Storbritannien kan vi börja vara kartläsare redan vid 14 års ålder. Att tävla i WRC har alltid varit min dröm.

Vilka förebilder hade du?
I Storbritannien finns det många bra kartläsare, legendariska kartläsare. När jag växte upp tittade jag mycket på Petter (Solberg) och Phil Mills. Det var mina idoler och jag började prata med Phil Mills när jag var 17-18 år. Och Nicky Grist förstås, som läste åt Colin McRae.

Har du också suttit vid ratten?
Jag har kört lite för väldigt många år sedan i en väldigt långsam bil men inget allvarligt. Jag kanske kör lite mer längre fram för skoj skull.

För Elliott börjar en VM-tävling redan två, tre veckor före själva tävlingsveckan.
Förberedelserna börjar hemma med att titta på video från rallyt tidigare år. Jag försöker också samla på mig gamla noter som vi kanske kan använda, även om vägarna alltid ändras lite. Jag går igenom alla gamla noter och tittar på video.
När vi kommer till tävlingen använder vi de här noterna på rekognoseringen och gör nya där det behövs. Vi tittar på video från tidigare års rekognosering och jämför med våra egna noteringar. Arrangören skickar också ofta video på sträckorna i förväg.

Jag har förstått att ni också arbetar parallellt och är inte alltid tillsammans i rekognoseringsbilen?
Det stämmer, vi kör parallellt. Föraren sitter sen på sitt rum och tittar på video och justerar noterna och jag sitter på mitt rum och skriver om alla noter. Det här tar mycket tid och numera har vi inte så mycket tid på oss under tävlingsveckan.
Det är vanligt numera att teamen arbetar så här. I slutet av rekognoseringen har vi hela tävlingen klar och förberedd. Har vi lite extra tid på fredag kväll eller lördag kväll kan vi dubbelkolla noterna tillsammans.

En vanlig fråga är hur långt före på vägen du läser informationen till Oliver. Men svaret vi alltid får är att det beror på hur snabbt ni kör. Är det så?
Ja, så är det verkligen. Det är ingen vetenskap bakom och inte alltid så att jag är en eller två kurvor före. Det är en känsla faktiskt och det är samma för förare och kartläsare. Vi upptäckte det här tillsammans i början och som tur är har vi samma känsla för hur noterna ska läsas, det är bådas naturliga rytm.
Behöver han bromsa tidigt inför en långsam sektion så är jag lite längre före och är det snabbare kurvor är jag inte lika långt före.

Vad skulle hända om ni bytte förare, att du hoppade in i Elfyn Evans bil. Skulle det bli katastrof?
För att vara ärlig tror jag inte det skulle bli katastrof för på den här nivån är förarna och kartläsarna så duktiga. En nyckel är att vara bekväm med hastigheten och hur snabbt vi behöver processa information så är man van vid det så går det även om vi behöver anpassa oss till hur noterna är skrivna.

Ni kommer från Monte Carlo med låga hastigheter och Sverige med väldigt höga hastigheter och nu till Kenya där det mer handlar om att hitta en väg att köra på. Vilket rally är allra svårast för en kartläsare?
Ja, exakt, och det är kul att årets första tre tävlingar är så helt olika. Jag skulle säga att det allra svåraste är Monte Carlo på grund av att vi kör på så många olika underlag, och speciellt så som det var i år.

Och i Kenya handlar det mer om att hitta en väg, eller?
Ja, så kan det vara ibland. Det handlar mer om att ta sig fram än att vara riktigt snabb. Noterna handlar ibland mer om i vilken riktning vi ska köra och det kan vara svårt.
Det kan vara en raksträcka på 500 meter men på vägen är det hinder så man får hitta på en kurva i beskrivningen så vi vet hur vi ska köra runt. Ibland går det inte att se det vi måste köra runt.

När ni kommer till Finland är 60 procent av sträckorna nya. Är det ett exempel på när ni använder mer av videon som ni fått från arrangören?
Ja, så blir det men vi får också video före de flesta tävlingar nuförtiden. Är det så mycket nytt är det viktigt för oss att får video av arrangören. Då får vi en känsla för vilka vägar som väntar oss, vilka sektioner som är snabba och vilka som är mer tekniska.

Hur tidigt får ni videon?
Det varierar mellan tävlingar. Men normalt cirka två till tre veckor innan en tävlingar.

Elliott Edmonson landade i Kenya i lördags. I bagaget fanns då noter som förberetts under tre veckor. Noterna bearbetas under rekognoseringen, vanligtvis måndag till och med onsdag.


» Pressrelease från Oliver Solberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2026-03-09 15:32:50






Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dals MK med BDS-sprinten som premiär för Mega Rally Cup, det handlade om varvlopp på asfalt som kördes tre gånger på totalt 12km. Totalt vann arrangörens Dan Johannesson i Mitsubishi Mirage 12 sekunder före Norske Ole Morten Korsmo i Volvo 240.

Vinnande Korsmo i 2wd hade 8,4 sekunder till Kristia...

Publicerad: 2026-04-26 20:10:26


Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
© Toyota Gazoo Racing.Det såg ut att bli en kamp om tiondelar på den allra sista specialsträckan av VM-rallyt på Kanarieöarna. Men Oliver Solberg slog i ett räcke på näst sista sträckan.
Med noll poäng till Solberg drar konkurrenterna ifrån i VM-tabellen.

Inför säsongen var det lätt att peka ut asfaltstävlingar i Spa...

Publicerad: 2026-04-26 17:55:30


Foto från Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seFör andra året i rad öppnades Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet hos Ryds MK, än en gång en succé som lockar åkare från många distrikt till söder för tävlande. På plats tävlades det också för Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Det tävlades över fem sträckor av ...

Publicerad: 2026-04-26 16:07:35


Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Rally Islas Canarias avslutat med powerstage under eftermiddagen, det blir fyra Toyota i topp för rallytt där Sebastien Ogier är tillbaka som vinnare, Fransmannen hade fram till näst sista sträckan en hård kamp med Oliver Solberg som bara var sekunden från ledaren. Ett kostamt misstag av Svensken so...

Publicerad: 2026-04-26 15:23:06


Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
© Toyota Gazoo Racing.Sista specialsträckan i Rally Islas Canarias - Rally of Spain på gång, 15:15 rullar första bil iväg, dagens inledande tre sträckor avverkade. På dagen och rallyts näst sista sträcka satte Oliver Solberg ett hjul lite fel, det slutade med bruten tävling. Ett besök i räcke tar Svensken ur rallyt, ett ...

Publicerad: 2026-04-26 13:51:23


Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seI både strålande sol och yrande snö avgjordes Vilda Ryd Racet, 180-tävlande kom till start och antalet åskådare var större än på länge i rallskogen runt Ryd och Tingsryd där rallyt cirkulerade. Sex sträckor blev fem, en bilbrand och spridning i terräng stoppade tävlandet på den avslutande ss6 - dära...

Publicerad: 2026-04-26 11:00:02


Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
© Toyota Gazoo Racing.Halva söndagen i Rally Islas Canarias avverkad, fortsatt dominans av Toyota ute på sträckorna, bakom krigar både Hyundai och Rally2 bilar om placeringar. Två raka sträcksegrar för Oliver Solberg / Elliott Edmondson under förmiddagen.

Svensken jagar ledande Sebastien Ogier, plockat in 1,6 sekunder...

Publicerad: 2026-04-26 10:28:40


Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
© Helins Motorsport.Tretton sträckor för ADAC Actronics Rallye Sulingen, åtta av dem kördes under lördagen för Tyska och Holländska Mästerskapen likt Svenska Volvo Euro Cup.

35:a totalt ses bästa Svenska ekipage, där Stefan Helin och Anders Littorin med Opel Ascona A, klassindelningen i Tyskland betydde tävlade mot ...

Publicerad: 2026-04-26 09:09:34


Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
© emotorsport.seAleknixen hos Älvbygdens MK med Västras DM och Svenska SprintRallyCupen på besök för tävlande över fem sträckor. Totalt plockade Mattias Olsson i Skoda Fabia hem segern 17 sekuder före Philip Haag i Toyota Yaris, tre sekunder bakom var Joakim Rydholm.

Fjärdeplats totalt för Kristian Johansson som...

Publicerad: 2026-04-26 08:45:07


Tidigare nyheter:
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.