NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Trots växellådsproblem tog sig Markus Hällbo till mål i South Swedish Rally, prisad av EVO-Challenge.
Vem kör vad i rallyskogen 2010, del2!

Den alltid lika glade Markus Hällbo jobbar och står i.
- Jadå, det är fullt med jobb, cirka 14 timmar om dagen även lördag och söndagar skrattar han.
Men det ser ut som att vi är skapligt klara med Mitsubishin faktiskt. Klauss var här i början av december och mappade om motorn för den nya 33mm restriktorn och det ser väl skapligt ut, fick lite längre effektkurva! I övrigt har dämparna varit till Värmland och vänt, tillbaka i nyskick med en dyr faktura. Annars tycker jag att pojkarna har skött sig under säsongen med service, så mig veterligen är det bara bakdiffen kvar att serva.
Så då är ni redo för tävling nu?
- Lådan och framdiffen fick service senast så allt är nog under kontroll.
Då är det bara att peta navelludd och invänta en riktig vintern så det kan bli åka av?
- Japp, själv då, har fotofingret börjat darra än, replikeras snabbt tillbaka?
Var så säker Markus, abstinensen är här!

Planerna för 2010 är väl ungefär som i år hälsar Vimmerbys Kjell Fransson som alltså rattar vidare sin Volvo 940.
- Har man tur och det håller och går som det ska kommer vi att åka så mycket som möjligt. Företaget tar mycket tid så det hinns nämligen inte med så mycket skruvande. Vi satsar i första hand på SydSvenska RallyCupen och våran DM serie. Det har ju varit två fantastisk trevliga serier i år. Det ser väl minst lika bra ut till 2010. Finns det tid, och som sagt att bilen håller åker jag nog lite BilsportBörsen RallyCup samt en del i Energicupen också.
Bilen är redan redo för ny säsong?
- Nja, den får sig just nu en genomgång både vad gäller det tekniska och kaross, men bara renoveringar, i övrigt lika som i år.
Förberedelser i övrigt?
- Jag har lite problem med co-driver, Mikaela Lindblad har inte tid att åka så mycket längre, vilket är synd, vi har trivts bra ihop. Men hon och Jörgen Lindahl skall försöka dela på jobbet. Och det vet jag kommer att bli jättebra.
Jörgen och jag har kamperat ihop tidigare, med gott resultat. Han tillhör ju den absoluta toppen vad gäller codriver. I dom mindre onotade tävlingarna har jag ett par gamla kompisar som har lovat att ställa upp.
Vad det gäller förberedelser är det bästa att vila sig i form i min ålder skrattar Kjell!
Jag måste också få rikta ett stort tack till alla sponsorer och servicegubbar som gjort det möjligt att tävla så mycket, utan dem fungerar det inte avslutar Kjell!

© Ericsson-Motorsport, emotorsport.seJohan Rudengren, dig har vi bara sett sporadiskt under året!
- Jag körde året med reducerad budget och 2010 ser ut ungefär på samma sätt. Jag har därför bestämt mig för att använda 2010 till att jobba in mer pengar. Jag köper inom kort en Mitsubishi Lancer EVO IX som kommer att hyras ut under 2010 på samma sätt som vi gjort med EVO 7:an.
Men vad tror du ni kommer åka för tävlingar?
- Vi kommer att åka enstaka tävlingar i SM serien samt fristående tävlingar inom och utom Sverige.
Och WRC Mitsubishin är redo för race?
- I dagsläget håller vi också på att färdigställa vår Grupp A Mitsubishi EVO VI till försäljning. Förutsatt denna försäljning löper som vi tänkt tittar vi på andra bilar av nyare slag. Vi har kontakter i England och Holland, men vi väntar med att köpa tills vi fått koll på försäljningen av den nuvarande bilen. Alternativt kommer vi att hyra bil men inget är klart.

© Ericsson-Motorsport, emotorsport.seLångt namn på teamet, tja - Team Hjälmeby & Sixtensson Racing satsar vidare på sin framfart i Volvo Original.
- Teamets plan är att köra Sverige Serien i Volvo Original även 2010, där vi nu kommer att tävla som A-förare, tävlingar som South Swedish Rally och Dackefejden kommer att ingå i serien säger Anders Hjälmeby som sköter ratt och pedal i bilen.
Och målsättningen?
- Våran målsättning är att komma topp fem i denna mycket jämna serie. Utöver Sverige Serien kommer vi även att åka några DM och SydSvenska Mästerskapet tävlingar.
Er säsong drar snart igång, långresa med dubbeltävling i Vännäs väntar!
- Ja vårt tävlande med Sverige Serien börjar med en dubbeltävling redan 23-24 januari då vi åker 100 mil norrut till Vännäs, dit kommer vi med en nybyggd bil som vi håller på att färdigställa just nu. Någon förberedelse med tester blir det inte innan, utan vi hoppas att farten sitter i från säsongen 2009 som gick bra med serie vinst i Volvo Original Elit B.

Från Vimmerby hittar vi Johan Berg, året har gått riktigt bra i Volvo Original för c-föraren som visat bra tider även mot a-förare.
- Säsongen 2010 för mig ser ut att bli lite lugnare då min sambo Hanna och jag väntar barn till våren. Därför har jag bestämt mig för att inte planera något mer till säsongen än att åka mina hemmatävlingar i Vimmerby. Sen får vi se hur det blir med tiden, passar det så kommer jag försöka åka Energicupen men det är svårt att säga innan hur det blir.
Så det blir i alla fall samma bil vi ser dig i?
- Jag kommer att ha kvar samma bil som jag har kört under året, bilen är för tillfället bara tvättad och genomgången och det finns inga planer på någon större renovering.

Tidigare delar i serien "Vem kör vad i rallyskogen 2010":
* Del 1, se
"Vem kör vad i rallyskogen 2010, del1!".


Följ helgens rallyn:
Himlabacken 1:[Resultat]
Aleknixen:[Resultat][Info]
Vilda Ryd Racet:[Resultat][Rallyradio][Info]
Team Pitan sprinten:[Resultat]
Rally Sørland:[Resultat][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Rally Porec:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Costa Smeralda Rally:[Resultat]
Rally Sulingen:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Två sträcksegrar för Oliver Solberg under andra dagen av WRC Rally Islas Canarias, tre för Elfyn Evans och en till Sebastien Ogier. Ogier startade lördagen som ledare med 8,9 sekunder till Solberg, 15,9 sekunder till Sami Pajari och 16,4 sekunder till Elfyn Evans.

När dagen tar målgång är det Sol...

Publicerad: 2026-04-25 20:44:10


Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
© emotorsport.seMega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.

Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...

Publicerad: 2026-04-25 09:57:25


Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
© emotorsport.seRallysäsongen drar igång allt mer, lördagen med Vilda Ryd Racet dit 190-talet ekipage beger sig för att avverka sex sträckor. På besök är tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Sigtuna RC arrangerar Team Pitan sprinten med...

Publicerad: 2026-04-25 05:30:14


Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
© Helin Motorsport.På kvällens sista sträcka i tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen gick Marijan Griebel upp i topp av rallyt, passerade då med 0,1 sekunds marginal Carsten Mohe i en Porsche 992 Rally GT.

Samma bilmodell gäller för Julius Tannert som ligger trea, 12,5 sekund från framförvarande. Dennis Rostek följe...

Publicerad: 2026-04-24 20:40:09


Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Fem av fredagens sju sträckor avverkade i WRC Rally Islas Canarias, dagens andra sträcka ströks då en publikparkering hamnat helt fel på ett av säkerhetsskäl avlysta plats nära sträckan.

Toyota Gazoo Racing firar stora framgångar och dominerar det Spanska VM rallyt, teamets samtliga fem bilar ha...

Publicerad: 2026-04-24 19:54:15


Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec körs helt på asfalt, 11 mil special över 12 specialsträckor. Två sträckor dubbelt lördag förmiddag - två nya sträckor två gånger för eftermiddagen. Söndagen startar om med två sträckor dubbelt på 32km.
Rallyt med basen från Porec har 70 tävlande ut, 10-talet namn ur Rally2 kla...

Publicerad: 2026-04-24 12:26:43


80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
© Nils-Brage Pettersson.Team Pitan sprinten hos Sigtuna RC, det tävlas för Historiska Back & Sprintcupen. Av de 83 anmälda tävlar 48 inom de Historiska klasserna. En sträcka på 9km går två gånger under dagen.

De äldre bilarna går med åtta av de tio inbjudna klasserna bemannade där Hans-Åke Söderqvist, Göte Nygren och me...

Publicerad: 2026-04-24 10:44:46


Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Mycket Svenskt i publiken för Rally Islas Canarias, vid 9:25 rullar fredagens etapp igång då ss2 Valleseco - Artenara 1 över 13km inleds. Timman senare startar Tejeda - San Mateo 1 och vid 12:!6 är det dags för Mogan - La Aldea 1.

Efter dem tre sträckorna väntar halvtimmans service, från 16:01 dr...

Publicerad: 2026-04-24 09:12:21


Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
© emotorsport.seVilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.

Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...

Publicerad: 2026-04-24 05:54:07


Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
© Toyota Gazoo Racing.1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...

Publicerad: 2026-04-23 20:30:01


Tidigare nyheter:
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.