NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Johan Rudengren fortsätter med både Sandå som sponsor och Mitsubishin - men nu i R4 skick!
Vem kör vad i rallyskogen 2012, del 1.

Intresset för att medverka i vår "Vem kör vad i rallyskogen 2012" serie är svalare än något år tidigare - kanske är avsaknaden av vintern en stor anledning - rallykänslan har inte riktigt infunnits sig ännu samtidigt som allt fler inte hunnit få till allt inför året ännu!

Först börjar vi årets serie hos den glade Johan Rudengren som fortsätter med Mitsubishi men byter klass. Hur ser det ut för dig?
- Vi fortsätter med Sandå som sponsor och vårt samarbete med Janne Ljungberg har utökats, han är en ovärderlig hjälp för att ge våra mekaniker mer erfarenhet.
Blir det SM satsning eller var ser vi dig och teamet?
- Vi planerar att åka SM serien och om allt fungerar även Jyväskylä i juli. Till det kommer några lokala tävlingar för att hålla upp tempot.
Och bilen blir en blandning av gammalt och nytt?
- Precis, vi har lagt ned 150 timmar på att bygga om vår Mitsubishi Lancer EVO X grupp N som vi åkt i år till en R4 med stöd av MML i England. Bilen är klar och testades hos Pål Grande strax före jul. Första testet gjordes tillsammans med Patrik Flodin som skall sköta om alla inställningar. Vi byter ut våra fjäderben till Öhlins, eller i vart fall provar om de fungerar lika bra.


En annan som tidigare i sin karriär setts i Mitsubishi är Mats Thorszelius. Men nu snackas det om något annat i garaget?
- Ja visst. Men vi kommer att fortsätta en satsning på Klassiska Cupen med Volvo 240´n som vi byggde i fjol. Vi kommer även att satsa på att åka Midnattsolsrallyt då det i år igen går en dag hemma i uppland.
Men vad är det nya?
- Jo, vi kommer att åka de två första SM rallyna i en grupp N Subaru Impreza, det ska bli kul! Speciellt med tanke på att premiären är på hemmavägar i Uppsala. Vi har planerat in ett test med Subarun i mellandagarna.

© Ericsson-Motorsport, emotorsport.seNågra som drar ned på tävlandet är Chippen & Lasse - det vill säga Krister Nordlund och Lars Savander.
- 2012 blir förmodligen lite färre antal tävlingar för oss, eftersom vi bygger om på gården hemma under året. Vi åker dock SM som det ser ut nu, i våran 940. Det börjar ju med hemmatävling i Uppsala, och där skall vi vara med är det tänkt. Annat nytt är att vi blir kvar som medlemmar i Skepptuna MK, men kommer tävla för Almunge MK och deltar i deras träningsläger i början på året.
Sägs att det byggs på något annat i garaget också?
- Vi snickrar givetvis på något i verkstan, som man kan ha skoj med - "bakladdare förståss", avslutar Lasse.


En bit norr över i landet hittar vi Bo Hemmingsson som bland annat åkt fort i VW Golf - vad gör du nu?
- Ja efter ett framgångsrikt år 2010 med suveräna totalplaceringar i trimmat 2wd med min ekonomi Golf i SuperCupen har jag nu efter två framgångsrika sommrar med folkrace åter köpt en rullad och "trött" Ekonomi Golf. Den har nu återuppstått röd och snygg men framför allt lite starkare och piggare än min gula Golf.
Blir en ny "värsting" i klassen?
- Får jag bara till originalfjädringen och bromsarna till en perfekt "setup" så ska jag slåss om pallplatserna totalt ibland 2wd bilarna.
Vilka tävlingar kommer du åka?
- Någon speciell cup blir det nog inte utan allt på hemmaplan och kanske Dan Anderssons Minne där grupp E har sin nya cup. Lima har jag varit många år på serviceplatsen men i vinter ska jag nog utmana Volvo Originalbilarna och köra på vintriga fina vägar. Kan även avslöja att Östersunds och Rissnas tvådagars tävling i februari med Gällsåberget som favoritsträcka fick mej att skaffa bil. Nu hoppas vi bara på att vädergudarna är med oss och gör helgen till en lyckad fest.


© Ericsson-Motorsport, emotorsport.seFrån en imponerande rad placeringar i Ungdomsrally är det nu dags för Victor Karlsson att ta klivet till c-licens. Vad väntar 2012?
- Just nu står bilen delvis nerplockad för att få lite uppfräschning och nya delar inför nästa år. Precis som du säger kommer vi 2012 ta klivet upp till dom stora grabbarn i C-förare efter 3 år och 42 tävlingar i Ungdomsrally vilket innebär att vi får börja med noter vilket skall bli mycket spännande.
Vilka tävlingar och serier kommer vi nu hittar dig i?
- Tanken är att vi ska åka ett par vintertävlingar för att komma in och lära oss noter tills cuperna drar igång framåt våren! Vi kommer fortsätta i samma Volvo 940 VOC som vi rattat under året och siktet är inställt på att köra Smålands DM samt SydSvenska RallyCupen och en del strötävlingar. Någon i Bilsport RallyCup med all säkerhet, onotat är ju bra fränt det också.


Klassiker och Suzuki är det som gäller hos Christer Carlsson i Motala. Vad kör du och sönerna 2012?
- Jag själv kommer köra några tävlingar med min Appendix-K Ascona i mån av tid. Jag renoverar växellådor till den just nu. I övrigt är den redo för tävling.
Fortsättning med Suzuki för sönerna?
- Den äldsta sonen, Rasmus kommer försöka att åka Suzuki Cupen i år plus lite annat, men han hoppar över vintertävlingarna. Han har byggt en ny motor hos Kenneths Motor. Sedan ska växellådan och stötdämpare bak ses över inför säsongsstarten.
- Yngsta sonen Dennis. Hans bil är till salu då han vill lägga pengar på en riktig gatbil istället för i skogen. Han pratar om att börja med drifting istället när körkortet är i bakfickan, men det får han vänta på tills Augusti då han fyller 18 år. Men om inte bilen blir såld så kommer han och jag åka lite i ungdomsrally även i år.


Följ helgens rallyn:
Ånnabodabacken:[Resultat]
RC-Maskinrallyt:[Resultat]
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan]
Björn Waldegårds Minne:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info]
Rally Vipavska dolina Leone:[Resultat][Anslagstavla]
Vodafone Rally de Portugal:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.

Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...

Publicerad: 2026-05-09 21:10:52


Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken.
Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.

Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...

Publicerad: 2026-05-09 20:07:43


Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
© emotorsport.seGötenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.

Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...

Publicerad: 2026-05-09 18:49:56


Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
© emotorsport.seBjörn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.

På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...

Publicerad: 2026-05-09 18:16:11


Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
© M-Sport.Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...

Publicerad: 2026-05-09 15:40:24


Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
© emotorsport.seOm en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.

Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...

Publicerad: 2026-05-09 11:51:16


Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
© emotorsport.seUnder söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.

Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...

Publicerad: 2026-05-09 10:20:48


Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
© Toyota Gazoo Racing.Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.

Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...

Publicerad: 2026-05-09 06:08:58


Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.

Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...

Publicerad: 2026-05-08 21:25:58


Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...

Publicerad: 2026-05-08 19:58:37


Tidigare nyheter:
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.
80-talet tävlande i Götenerundan för DM och Mega Rally Cup.
Historiker uppför Ånnabodabacken.
Svenska Sprintserien summerar premiärhelgen i Strängnäs.
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
Toarps MK med Borås Bil Rallysprint, nästa deltävling i SSRC.
Mille Johansson tillbaka på grus i Portugals VM-rally.
Shakedown inför WRC Rally de Portugal vid 16, se WebTV live.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
»
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
»
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
»
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
»
Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal.
»
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.