|
 Stort startfält när VOC serierna tävlar i Växjö. PRESSRELEASE
Hela 79 VOC Mekonomen Rallybilar är anmälda till Dackefejden, en tävling som i flera år ingått i VOC Mekonomens serier. Tävlingen har en särställning i det att den är den enda på hela säsongen som ingår i alla tre serier som organiseras av klassen själva: SverigeSerien, SommarSerien och Nordic West Euro Cup, klassens Europaserie. Är inte detta en borgen för hårda duster och högklassig rallyunderhållning, då är inget det!
Dackefejden ingår sedan flera år som en återkommande tävling, närmast en institution i VOC Mekonomens serier.
– Dackefejden är unik på många sätt. Dels för att den ingår i alla våra serier men också för att det är en tävling som ofta byter skepnad, Dackefejden ett år är helt enkelt inte samma tävling som Dackefejden några år senare. Wäxjö MS har fantastiska samarbeten och i kraft av det tillgång till massor av mil med rallysträcka och kan därför variera sin tävling nästan i det oändliga, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Gott samarbete.
– Utan på det så har vi i VOC Mekonomen Rally dessutom ett väldigt bra samarbete med Wäxjö MS och hela deras vältrimmade organisation. Så var inte förvånad om Växjö finns med även när nästa års tävlingskalendrar i VOC Mekonomen presenteras framåt hösten
Vem kan slå Pär Nordahl i Elit A?
I högsta elitklassens så leder Pär Nordahl för närvarande både SverigeSerien och Nordic West Euro Cup.
– I Nordic West Euro Cup leder Nordahl tämligen överlägset men i SverigeSerien är det desto hårdare. Här har han bara två poängs försprång till jagande Anton Brorsson, och ytterligare två till Patrik Adolfsson. Patrik var dessutom totalsnabbast i Växjö i fjol. Räkna inte heller bort Victor Karlsson ur ekvationen. Stärkt av seger i SommarSerien förra helgen kommer han med självförtroende till max. Varning också för Magnus Gad som nu klassat upp till A-förare och som visat fina resultat.
Det kommer att blir väldigt tufft, laddning på max, men samtidigt inte utrymme för några misstag, en jättesvår och närmast omöjlig kombination.
Blir det Karlström eller kanske Broberg i Elit B?
Andreas Broberg imponerade stort på vinterväg i premiärtävlingen i Sundsvall. Erik Karlström vann i Götene och vann dessutom SommarSerie-tävlingen i Laxå senast.
–Det är ett lika getingbo i alla klasser i årets serie. Tvingar ni mig att bara välja en av dessa extremt rallykompetenta unga herrar så säger jag Karlström, men det är bara under hot, skrattar Roger. Får jag däremot tillåtelse att gardera så blir det med Rickard Gustafsson. Det är ändå ingen helgardering, långt därifrån, det finns många fler som kan vinna på lördag.
Patrik Westerberg favorit i cupklassen!
Det ryktas att Patrik kommer med ny bil till Växjö och Dackefejeden?
– Det har jag också hört. Tydligen har Patrik pensionerat sin gamla 740 och kommer istället i den mycket välbyggda 940 som Kent-Ola Björklund kört så framgångsrikt tidigare. Patrik går ut toppseedad och får bära favoritskapet men han kommer att bli rejält utmanad, inte minst av två andra Torsbykillar: Mikael Bodén och Per Ström. Men, ingen ska bli förvånad om segraren inte alls blir någon av dessa unga värmländska rallytalanger utan istället någon från den södra landsändan som kan den här typen av vägar.
På lördag förmiddag klockan 10.00 går första start ute i Lessebo. På sena eftermiddagen har alla segerspekulationer fått sina svar.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...Publicerad: 2026-05-12 18:08:28
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
I helgen avgjordes Portugals VM-deltävling i rally. Mille Johansson från Katrineholm med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde sin bästa tävling för säsongen och slutade på en sjätteplats i WRC2-klassen.
Tävlingen var årets första grustävling för Mille och Johan, och deras fjärde start fö...Publicerad: 2026-05-11 16:59:37
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
Patrik Flodin och Göran Bergsten ser fram emot SM-premiären på grus i Nyköping i helgen.
– Nyköping är teamets hemmaplan och de har fina grusvägar rakt igenom. Powerstage går även i år över teamchef Chribbes gård och det ser vi lite extra fram emot, säger Patrik.
Patrik Flodin, Ilsbo MK,...Publicerad: 2026-05-11 14:19:29
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
WRC-poängen räknade efter Rally de Portugal, Elfyn Evans håller fortsatt ledning, nu 12 poäng före Takamoto Katsuta, upp som tre lyfte Oliver Solberg men 19 poäng från Japanen. I teammästerskapet kröp Hyundai Motorsport några poäng närmare Toyota men marginalen ändå 93 poäng mellan dem.
Tre p...Publicerad: 2026-05-11 09:02:23
Foto från RC-Maskinrallyt.
Team Skogsåkarna startade upp E-Cupens säsong med RC-Maskinrallyt under lördagen, 60-talet ekipage gick för start där två sträckor dubbelt skulle avverkas. Snabbast runt banan var Tobias Pettersson som med Mitsubishi Lancer tog totalsegern. Snabbast med Otrimmad bil var Pontus Carlsson, tävlandes me...Publicerad: 2026-05-10 20:38:26
Flodin tog segern i Siljasvängen.
37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.
Tio sekunders tapp...Publicerad: 2026-05-10 16:19:05
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.
Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...Publicerad: 2026-05-10 16:14:28
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal. » Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km. » Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'. » Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal. » 70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal. » Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|